تصادف

حکم نداشتن گواهینامه در تصادفات

حکم نداشتن گواهینامه در تصادفات

نکته ی اول و شاید مهمترین نکته ای که باید در این بخش به آن اشاره کرد این است که بر خلاف باور اکثر مردم، نداشتن گواهینامه باعث مقصر بودن فرد فاقد گواهینامه در سانحه ی رانندگی نمی شود. به بیان دیگر وقتی افسر راهنمایی در صحنه حاضر می شود مقصر را با بازدید صحنه و ترسیم کروکی مشخص می کند و اینکه یکی از رانندگان فاقد گواهینامه باشد تغییری در موضوع ایجاد نمی کند. البته باید توجه داشت که جرم رانندگی بدون گواهینامه، به قوت خود باقی بوده و به این خاطر افسر راهنمایی حتما با شخص فاقد گواهینامه برابر قانون رفتار خواهد کرد.

مطابق قانون « هر کس بدون گواهینامه رسمی اقدام به رانندگی یا تصدی وسایل موتوری که مستلزم داشتن گواهینامه مخصوص است، بنماید و همچنین هر کس که به موجب حکم دادگاه از رانندگی وسایل نقلیه موتوری ممنوع باشد به رانندگی وسایل مزبور مبادرت ورزد، برای بار اول به حبس تعزیری تا دو ماه یا جزای نقدی تا یک میلیون ریال و یا هر دو مجازات و درصورت ارتکاب مجدد به دو ماه تا شش ماه حبس محکوم خواهد شد.»

برای کسب مشاوره با وکلای متخصص تصادفات رانندگی با گروه وکلای معراج به شماره ۹۴۱۰-۶۰۸-۰۹۱۲ و ۴۰ ۷۹ ۹۱ ۲۵ – ۰۲۱ تماس بگیرید.

همچنین مطابق بند ج ماده ۱۰ قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی درصورتی‌ که راننده بدون داشتن گواهینامه مبادرت به رانندگی کند، وسیله نقلیه متوقف و راننده به مرجع قضایی معرفی می‌شود.البته باید اشاره کرد که  حکم نداشتن گواهینامه در تصادفات بر اساس بند ۱ ماده ۳ قانون وصول برخی از درآمدهای دولت به جزای نقدی تبدیل می شود.

در مورد نداشتن گواهینامه نیز باید به این مساله توجه کرد که عدم تمدید گواهینامه به معنای نداشتن گواهینامه تلقی نمی شود و اتمام اعتبار گواهینامه،جریمه مخصوص به خود را داشته که با پرداخت جریمه و تمدید آن مساله حل می شود.از سوی دیگر توجه به این نکته نیز ضروری است که افرادی که در کلاسهای رانندگی شرکت کرده و در آزمون رانندگی قبول شده اند اما هنوز گواهینامه خود را دریافت نکرده اند در حکم افراد بدون گواهینامه تلقی می شوند.در صورت بروز تصادف نیز برخورد قانون با آنها مانند افراد بدون گواهینامه می باشد.

حال اما به این مساله می پردازیم که اگر شخص فاقد گواهینامه، مقصر سانحه ی رانندگی باشد چه اتفاقی رخ خواهد داد:

چنانچه فرد بدون گواهینامه مقصر حادثه ای باشد به عبارت دیگر بی احتیاطی یا بی مبالاتی یا عدم رعایت نظامات دولتی یا عدم مهارت وی علت تصادفی باشد که منجر به صدمات بدنی شود، دادگاه مکلف است مجازات وی را تشدید کند و می‌تواند وی را برای مدت یک تا پنج سال از حق رانندگی محروم کند.پس کسانی که در آزمون رانندگی قبول شده اند ومنتظر دریافت گواهینامه خود هستند بهتر است تا قبل از دریافت گواهینامه به هیچوجه اقدام به رانندگی نکنند.

برای کسب مشاوره با وکلای متخصص تصادفات رانندگی با گروه وکلای معراج به شماره ۹۴۱۰-۶۰۸-۰۹۱۲ و ۴۰ ۷۹ ۹۱ ۲۵ – ۰۲۱ تماس بگیرید.

برچسب ها

نوشته های مشابه

همچنین ببینید

بستن
بستن
بستن