کلاهبرداری

کلاهبرداری از طریق دستگاه خودپرداز – کارت به کارت -ATM

کلاهبرداری از طریق دستگاه خودپرداز – کارت به کارت -ATM

«خودپرداز» که «عابر بانک» هم نامیده می شود دستگاهی الکترونیکی می باشد که به مشتریان بانک این امکان را می‌دهد تا در هر زمان دلخواه به ‌وسیله قراردادن کارت عابر بانک خاصی در دستگاه و وارد کردن یک گذرواژه، از حساب خود پول دریافت کرده یا موجودى حساب بانکی خود را بگیرند؛ بدون اینکه نیاز به شمارشگر انسانی باشد. بسیاری از خودپردازها نیز به امکان واریز پول یا چک، جابجایی پول میان حساب‌های بانکی و حتی خرید تمبر را برای مشتریان فراهم می‌کنند.

در کلاهبرداری از طریق دستگاه خودپرداز، مجرمین سایبری با قربانیان تماس می گیرند و اعلام می نمایند در قرعه کشی تلفن همراه برنده شدید، یا اینکه برنده وام بلاعوض، کمک هزینه ازدواج و … شدید و یا اینکه با کسبه تماس گرفته و می گویند می خواهیم از شما خرید کنیم و برای دریافت پولتان باید به دستگاه های خودپرداز مراجعه کنید.

پس از آنکه قربانی فریب کلاهبردار را خورد و به دستگاه خودپرداز مراجعه نمود؛ مجرمین اینترنتی با استفاده از روش های مهندسی اجتماعی و سردرگم کردن کاربر، پول را از حساب قربانی به حساب خودشان منتقل می کنند.

دانستن این نکته ضروری که برای اینکه پول به حساب واریز شود، هیچ نیازی به مراجعه به دستگاه خودپرداز نیست؛ بلکه کافیست شماره حساب یا شماره کارت بانکی را در اختیار طرف مقابل قرار داده شو؛ لذا اگر زمانی با چنین تماسی مواجه شدید، مطمئن باشید در دام یک کلاهبرداری قرار خواهید گرفت.

چنانچه در هنگام استفاده از دستگاه خودپرداز فاصله حریم شخصی رعایت نشود؛ افراد پشت سر به راحتی می توانند اطلاعات کارت بانکی فردی را که در حال کار با دستگاه خودپرداز می باشد مشاهده نموده و از آن سوء استفاده کنند. لذا رعایت فاصله ۲ تا ۳ متری ضروری است.

برای درخواست وکیل در تهران با شماره تلفن ۰۹۱۲۶۰۸۹۴۱۰ تماس حاصل نمایید

از جمله روش های کلاهبرداری از طریق دستگاه خودپرداز این است که مجرمین از قربانیان خود می خواهند تا پای دستگاه خودپرداز بیایند و به آنها می گویند چون حساب ما یک حساب ارزی است، حتما باید از زبان انگلیسی استفاده نمایید. این در حالی است که زبان انگلیسی هیچ مزیتی نسبت به زبان فارسی نداشته و ترجمه همان آیتم های فارسی است. لذا اگر کسی به شما مراجعه نمودو از شما خواست برای دریافت یا برداشت پول از زبان انگلیسی استفاده نمایید، مطمئن باشید در دام یک کلاهبرداری قرار خواهید گرفت.

متاسفانه امروزه افرادکلاهبردار از دستگاه های خود پرداز به عنوان یکی از گزینه های اصلی خود برای انجام اعمال مجرمانه و کلاهبرداری از هموطنان استفاده می کنند.این افراد شیاد با استفاده از چرب زبانی، سخنان تحریک آمیز و مهندسی اجتماعی افراد را فریب داده و به بهانه های مختلف آنان را پای دستگاه خودپرداز کشانده و با ترفندهای خاص خود اهداف شوم خود را عملی می سازند.

اخیراً بیشتر کلاهبرداری های مالی و برداشت های غیر مجاز از حساب های بانکی توسط کلاهبرداران و شیادان از طریق دستگاه های ATM است.

– آگاهی و اطلاع از نصب قطعاتی کوچک در محل ورودی دستگاه خود پرداز به نام اسکیمر جهت کپی برداری از کارت های بانکی کاربران.

– نصب قطعاتی سخت افزاری بر روی صفحه کلید دستگاه به نام کی لاگر یا نصب دوربینی کوچک بر روی دستگاه به منظور سرقت رمز عبور کاربران.

– تغییر رمز دوم قربانیان به روش های مختلف به منظور برداشت اینترنتی از حساب آنان با طرفند خاص .

همه باید دقت داشته باشند در یکی از جدیدترین شیوه کلاهبرداری، فرد کلاهبردار ادعا می کند مبلغ ۲۰۰ هزار تومان از کارت خود برداشت کرده و دیگر قادر به برداشت وجه از حساب خود نیست بنابراین از فرد قربانی تقاضا دارد که از طریق انتقال کارت به کارت مبلغی را که نیاز دارد به حساب قربانی است واریز و در ازای آن از وی پول نقد بگیرد.

در این شیوه مجرمان پول را از طعمه های خود گرفته ولی انتقال کارت به کارت را انجام نداده و در فرصتی مناسب متواری می شوند؛ اینگونه حساب ها اغلب جعلی بوده و به نام اشخاص مجهول است.

هموطنان می توانند با رعایت توصیه های به شرح ذیل از پلیس فتا کلاهبرداری از طریق دستگاه ATM را به حداقل برسانندو مجرمان را در رسیدن به اهدافشان ناکام کنند.

– اگر قرار است وجهی را دریافت کنیم ارائه شماره کارت یا شماره حساب به فرد واریز کننده پول کفایت می کند و دیگر نیازی به ارائه دیگر اطلاعات مهم نظیر رمز اول و دوم، CVV2، تاریخ انقضاء و … به فرد مذکور نیست زیرا این اطلاعات مخصوص برداشت از حساب یا خرید اینترنتی است.

– جهت واریز وجه به حساب شما احتیاجی به مراجعه به دستگاه ATM نیست. متاسفانه در مواردی به فرد مال باخته اعلام می شود برنده قرعه کشی شده، وی را با بهانه های مختلف پای دستگاه ATM کشانده و اهداف خود را عملی می کنند.

– جهت اطمینان از واریز شدن وجه به حساب خود از گزینه نمایش یا چاپ موجودی استفاده شود و نیازی به ورود به بخش انتقال نیست. بنابراین اگر شخصی ما را ترغیب به وارد شدن به بخش انتقال کرد احتمالاً او کلاهبردار است. پس دقت داشته باشید.

– از کارت بانکی خود جهت انجام مبادلات با حجم بالا استفاده نکنید و از اتصال حساب هایی با گردش مالی بالا به کارت بانکی پرهیز کنید.

– از در اختیار قرار دادن کارت عابر خود به افراد غیر پرهیز شود و در صورت مفقودی کارت بانکی نسبت به اعلام به موقع و در کمترین زمان ممکن به بانک صادر کننده کارت اقدام گردد. می توان از طریق اینترنت بانک یا تلفن بانک نیز این کار را انجام داد تا از سوء استفاده های احتمالی پیشگیری صورت پذیرد. تقاضای افراد غیر جهت انجام امور بانکی توسط کارت عابر خود را رد کنید.

– بهتر است هنگامی که جهت انجام امور بانکی جلوی دستگاه ATM قرار دارید به گونه ای بایستید و یا دست خود را مانع قرار دهید تا افراد پشت سر شما رمز وارده توسط شما را نبینند.

– از نگهداری رمز عبور به همراه کارت عابر خودداری کنید تا در صورت مفقودی یا ربوده شدن کارت با حساب خالی خود مواجه نشوید.

پلیس فتا از هموطنان درخواست می‌کند در صورت مواجهه با موارد مشکوک آن را از طریق سایت پلیس فتا به آدرس Cyberpolice.ir بخش ثبت گزارش مردمی به ما اطلاع دهند و هشدار‌های پلیس را جدی بگیرند.

داشتن چندین کارت بانکی در جیب هر ایرانی نشانه استقبال خوب کاربران از بانکداری الکترونیک می باشد. این کارت ها دارای مزایای بسیاری از جمله دسترسی به خدمات بانکی در زمان های مختلف، کاهش هدر رفت زمان و هزینه، کاهش نیروی انسانی جهت انجام امور بانکی و…. را برای کاربران این حوزه فراهم آورده که در مجموع افزایش ضریب امنیت و اطمینان هموطنان عزیز را در پی خواهد داشت.
یکی از مواردی که متاسفانه افراد سودجو جهت انجام فعالیت های مجرمانه خود از آن سود می برند، دستگاه های خودپرداز می باشد. در این روش این افراد با استفاده از شیوه های مختلف روانی، شرکت ها، سازمان ها و افراد را فریب داده و به بهانه واریز پول به کارت یا حساب های بانکی، قربانیان را پای دستگاه خودپرداز کشانده و با شیوه های مختلف اهداف خود را عملی می نمایند.
برخی از این شیوه ها عبارتند از:

تغییر زبان دستگاه از فارسی به انگلیسی
نصب قطعات سخت افزاری اسکیمر جهت کپی برداری از کارت های بانکی کاربران
نصب قطعات سخت افزاری کی لاگر و یا نصب دوربین جهت به سرقت بردن رمز های عبور کاربران
تغییر رمز دوم قربانیان با روش های مختلف و برداشت غیر مجاز از حساب های آنان

مهمترین عامل در کاهش این نوع از کلاهبرداری ها را می توان اطلاع رسانی مناسب و بالا بردن سطح آگاهی کاربران عزیز به شمار آورد.
البته رعایت نکات زیر باعث به حداقل رسیدن کلاهبرداری از طریق دستگاه ATM می شود:

جهت دریافت وجه تنها دادن شماره حساب و یا شماره کارت به فرد واریز کننده کفایت می کند و نیازی به دادن رمز اول و دوم،CVV2، تاریخ انقضا و … نیست.
برای اینکه شخصی پولی به حسابمان واریز کند نیاز به حضور در پای دستگاه های خودپرداز نیست.
برای مطمئن شدن از واریز وجه نیازی به ورود به بخش انتقال وجه نیست و دارنده کارت فقط با گرفتن موجودی حساب خود می تواند از واریز شدن و یا واریز نشدن وجه به حساب و کارت خود مطلع شود.
توصیه ما به مشتریان عزیز صاحب عابر بانک اینست که از کارت بانکی خود برای انجام مبادلاتی که از نظر اندازه کم می باشند استفاده کنند، بنابراین از متصل کردن حساب هایی که گردش مالی زیادی دارند، به کارت بانکی خود اجتناب نمایند.
کارت عابر خود را در اختیار افراد ناشناس قرار ندهیم و در صورت مفقودی در اسرع وقت با شعبه بانک صادرکننده ی کارت تماس گرفته و یا از طریق اینترنت ‌بانک یا تلفن ‌بانک نسبت به مسدود کردن و باطل کردن کارت به منظور پیشگیری از هر گونه سوءاستفاده اقدام نمائیم و اگر افراد ناشناس تقاضای استفاده از خدمات بانکی بوسیله کارت شما را داشتند، آن را نپذیریم و هنگام استفاده از خدمات بانکی دقت نمائید مشخصات و جزئیات کارت برای دیگران قابل مشاهده نباشد.
پرداخت ارزی با دستگاه های ATM صورت نمی گیرد پس فریب این گونه افراد را نخورند

ررسی پرونده‌ها نشان می‌دهد که برخی از کلاهبرداران که معمولا افراد سابقه‌داری نیز هستند با تکیه بر روابط عمومی بالا خود و همچنین چرب‌زبانی مالباخته را تحت تاثیر خود قرار داده و به نوعی فرد مالباخته را مجاب به همراهی با خود می‌کنند.

افراد کلاهبردار به عنوان مشتری و خریدار با اصناف مختلف تماس تلفنی داشته و با معرفی خود به عنوان خریدار یا مسئول خرید شرکت‌های مختلف درخواست خرید کالا یا ارائه خدمات می‌کنند.
رئیس پلیس آگاهی پایتخت افزود: این افراد پس از خریداری کالا یا دریافت خدمات به متصدی فروش اعلام می‌کنند که با در دست داشتن کارت عابربانک خود به یکی از دستگاه‌های خودپرداز مراجعه کنند تا مبلغ مورد نظر به حساب وی منتقل شود.

کلاهبرداران در وهله اول اعلام می‌کنند که دارای حساب ارزی هستند و برای این که بتوانند پول را به حساب فروشنده وارد کنند، باید مالباخته به دستگاه‌های خودپرداز مراجعه نموده و از این طریق پول به حساب وی واریز شود.
در مواردی دیگر کلاهبرداران خود را وابسته به اداره و نهادهای مختلف معرفی کرده و عنوان می‌کنند که از آنجایی که حساب دولتی است باید برای انتقال وجه کد خاصی وارد دستگاه خودپرداز شود تا انتقال وجه صورت گیرد.
محمدیان با بیان اینکه کلاهبرداران قبل از انتقال از فروشنده می‌خواهند موجودی حسابش را اعلام کند تا پس از انتقال وجه مبلغ واریزی مشخص شود، گفت: کلاهبرداران با این بهانه از موجودی حساب فروشنده باخبر می‌شوند.

کلاهبرداران پس از اطلاع از موجودی حساب با اغفال تلفنی فرد را به گونه‌ای راهنمایی می‌کنند که فروشنده، موجودی حساب خود را به حساب کلاهبردار انتقال می‌دهد به گمان این‌که وجه کالا را قبل از تحویل دریافت کرده است اما پس از مدتی متوجه وقوع کلاهبرداری می‌شود.

بررسی‌ کارآگاهان نشان داد که حسابی که پول مالباخته به آن منتقل می‌شود یا با مدارک سرقتی افتتاح شده یا کلاهبرداران با فریب برخی افراد آنان را وادار به بازکردن حساب بانکی می‌کنند که کلاهبرداران از این حساب‌ها برای پیگیری اعمال مجرمانه خود استفاده می‌کنند.
فرآیند رسیدگی به این گونه پرونده‌های کلاهبرداری زمان‌بر است ودر صورتی که افراد با آنان تماس گرفته و آنان را برای دریافت وجه به بهانه داشتن حساب ارزی یا حساب دولتی به پای دستگاه‌های خودپرداز کشاندند به هیچ عنوان وارد منوی انگلیسی نشده و در هنگام ورود به منوی فارسی نیز دقت لازم را داشته باشند تا فرآیند انتقال وجه به صورت برعکس اجرا نشود.

در حال حاضر پرونده‌ای در اداره چهاردهم پلیس آگاهی پایتخت تشکیل و متهمان این پرونده نیز دستگیر شده‌اند.بر اساس توافقات صورت گرفته با بانک‌ها، آنان ملزم هستند که پیش از افتتاح حساب، مدارک فرد بازکننده حساب را کنترل و از اداره ثبت استعلام گیرند و این مساله جزو الزامات بانکی است.

برای درخواست وکیل در تهران با شماره تلفن ۰۹۱۲۶۰۸۹۴۱۰ تماس حاصل نمایید

وکیل مشاوره حقوقی

حتما بخوانید :

مجازات جرم کلاهبرداری

برچسب ها

نوشته های مشابه

همچنین ببینید

بستن
بستن
بستن