دپارتمان کیفری

وکیل دیه

وکیل دیه

دیه ، دیعه یا خون‌بها از قوانین اسلام است و بر اساس تعاریف فقهی، مال یا پولی است که به سبب کشتن انسان یا نقص عضو به کسی که صدمه دیده است یا به بازماندگان او پرداخت می‌شود. در تعریف حقوقی دیه کیفر نقدی است که از مجرم به نفع مجنی‌علیه یا قائم مقام او گرفته شود. میزان دیه از سوی شارع (دادگاه) برای جنایت تعیین شده‌است.

میزان دیه در دین اسلام برای مرد و زن مسلمان و مردان و زنان سایر دین‌های آسمانی متفاوت است.

با توجه به منابع معتبر فقهى و احکام شرعى دو نوع دیه وجود دارد .

اول دیه مقدر:

یعنى خداوند عالم براى هر یک از اعضا ومنافع آنها دیه اى تعیین نموده که کم و زیاد نمى شود و باید همان مقدار پرداخت شود, مثل قطع دست که نصف دیه کامل یک انسان است .

دوم دیه غیر مقدر یا ارش:

یعنى هر جنایتى که دیه مقدر و معینى براى آن شرعاً در نظر گرفته نشده, جانى باید ارش بپردازد, اگر عمدى یا شبه عمد باشد, اما اگر خطاى محض باشد, عاقله جانى باید ارش بپردازند و تعیین ارش بعد از مراجعه و کسب نظر عدول مؤمنان (شاید منظور خبره عادل; یعنى, کارشناس باشد) و به نظر حاکم است ماده ۳۶۷ مجازات اسلامى دقیقاً توضیح مى دهد که هر جنایتى که بر عضو کسى وارد مى شود و شرعاً مقدار خاصى به عنوان دیه بر آن تعیین نشده باشد, باید ارش بپردازد .

ماده ۴۹۵ قانون مجازات اسلامى نیز مى فرماید: در کلیه مواردى که به موجب مقررات این قانون, ارش منظور گردیده, با در نظر گرفتن دیه کامله انسان و نوع و کیفیت جنایت, میزان خسارت وارده طبق نظر کارشناس تعیین مى شود .

مبلغ دیه در سال ۹۶ را دو میلیارد و ۱۰۰ میلیون ریال و معادل ۲۱۰ میلیون تومان است .

دیه-تهران-وکیل-مشاوره-حقوقی-جهت-برای-وکیل

صفحه مرتبط حتما بخوانید :

وکیل دیه تصادف

وکیل دیه و بیم

 

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

همچنین ببینید

بستن
بستن
بستن