دادسرا

وکیل دادسراهای عمومی و انقلاب

وکیل دادسراهای عمومی و انقلاب

 

ادرس : دادسرای عمومی و انقلاب تهران ( مرکز ) : تهران – نبش میدان ۱۵ خرداد

 

دادسرا محلی‌است در دادگستری و حوزه قضائی هر شهرستان که در معیت دادگاه‌های عمومی جزائی انجام وظیفه می‌کند و عهده دار کشف جرم، تعقیب متهم به جرم، اقامه دعوی و اعلام جرم از جنبه حق‌اللهی و حفظ حقوق عمومی و حدود اسلامی، اجرای حکم و نیز رسیدگی به امور حسبی بر اساس مقررات قانونی است که به ریاست دادستان اداره و به تعداد لازم دارای معاون، دادیار، بازپرس و تشکیلات اداری می‌باشد و در جرائمی که جنبه خصوصی دارد دادسرا با شکایت شاکی خصوصی شروع به تعقیب و تحقق می‌نماید.

دادسرای انقلاب تهران، از ابتدای انقلاب اسلامی شکل گرفته است و رسیدگی به جرایم امنیتی و سیاسی نیز تا مدتها به عهده دادسرای انقلاب تهران قرار داشت. با راه اندازی دادسراهای تخصصی در تهران، مانند دادسرای ویژه جرایم امنیتی، دادسرای ویژه جرایم اقتصادی، دادسرای ویژه جرایم اخلاقی، دادسرای ویژه جرایم پولی و بانکی، دادسرای ویژه کارکنان دولت، دادسرای ویژه سرقت و جرایم خشن و سایر دادسراهای تخصصی تهران، بخشی از این وظایف از عهده دادسرای انقلاب تهران خارج شد.

برای برقراری نظم و امنیت در هر جامعه ای، نیاز به وجود مراجعی است که وظیفه ی تظلم خواهی مردم جامعه را به عهده دارند. برقراری نظم و امنیت در جامعه از چنان اهمیت بالا و گسترده ای برخوردار است که تلاش برای حفظ و گسترش آن در هیچ جامعه ای پوشیده نیست. به همین جهت در هر کشوری، نظام قضایی آن سعی در ایجاد برقراری نظم دارد. این امکان وجود دارد که برخی از افراد و نهادهای سازمانی و تشکیلاتی که به وسیله ی اشخاص اداره می شود، با انجام برخی از اعمال و یا فعالیتهای سازمانی خود موجب ایجاد نا امنی و اغتشاش و ارتکاب جرم، در سطح جامعه گردند که در نتیجه ی افعال آنان، نظم اجتماعی افراد، به هم بخورد و موجب جریحه دار شدن زندگی اجتماعی افراد گردد.

از این رو، نظام قضایی با پیش بینی و تاسیس نهادی به نام دادسرا، عهده دار کشف و تعقیب و رسیدگی مقدماتی به جرایم می شود. با پیچیده تر و سازمان یافته تر شدن جرایم و اینکه ارتکاب جرایم سازمانی بیشتر گردیده است، حوزه ی کاری و فعالیت دادسراها تخصصی شده است و به همین دلیل، دادسراهای تخصصی برای رسیدگی به جرائم خاص و مهم، تشکیل گردید و به نحو اختصاصی فعالیت می کنند.

از جمله ی این دادسراها، دادسرای انقلاب تهران می باشد که از دادسراهای تخصصی محسوب می شود که برای رسیدگی، وارد همه ی جرایم نمی شود و فقط جرایم خاصی را می تواند رسیدگی کند.

در حوزه قضائی بخش (دادگاه بخش) وظیفه دادستان را دادرس علی‌البدل بر عهده دارد.

برای درخواست وکیل در تهران با شماره تلفن ۰۹۱۲۶۰۸۹۴۱۰ تماس حاصل نمایید

 وکیل مشاوره حقوقی  حتما بخوانید :

وکیل دادسرا

برچسب ها
بستن
بستن