جعل

وکیل جرم جعل مدرک تحصیلی

 

وکیل جرم جعل مدرک تحصیلی

جعل چیست و جاعل چه کسی می باشد ؟
قوانین کیفری و ازجمله قانون مجازات اسلامی، ارتکاب اعمالی که محتویات و مندرجات اسناد و نوشته‌ها یا امضای آنها را مخدوش کند، جرم دانسته و عنوان «جعل» به آن اعطا و برای آن مجازات تعیین کرده است. برای آشنایی با تعریف این جرم، روش مختلف وقوع آن، مجازات و نحوه تشخیص سند جعلی، توجه به نکات ذیل ضروریمی باشد .

۱ – جرم جعل؛ جعل یک سند یا نوشته یعنی تغییر متقلبانه یک سند یا نوشته به ضرر دیگری. بنابراین، هر تغییری جعل نیست. بلکه تغییر باید با حیله و نیرنگ بوده و باعث ورود ضرر به دیگری شود.

۲ – جاعل؛ بنا بر تعریفی که از جعل گفته شده، جاعل کسی است که با تقلب و حقه، سند یا نوشته‌ای را تغییر می‌دهد تا با این تغییر، ضرری به دیگری وارد کند.

۳ – روش‌های وقوع جرم جعل؛ با پیشرفت تکنولوژی، طرق ارتکاب جرایم از جمله جرم جعل نیز متحول شده است. امروزه ساختن سندی مثل شناسنامه یا گذرنامه، تنها راه ارتکاب جرم جعل نیست، بلکه روش‌های متفاوتی وجود دارد که می‌توان یک نوشته یا سند را جعل نمود. تعدادی از این روش‌ها به شرح زیر هستند؛
ساختن مهر یا امضا اشخاص؛ چک، قولنامه، اجاره نامه و اسنادی نظیر آن باید توسط اشخاصی که این اسناد متعلق به آنها است، امضا یا مهر شود. در این روش، جاعل امضا و مهر این اشخاص را جعل نموده، سپس از سند جعلی به ضرر صاحب این اسناد استفاده می‌نماید.

خراشیدن یا تراشیدن؛ در این روش، جاعل با استفاده از ابزاری همچون تیغ یا چاقو، اعداد یا کلمات نوشته را تغییر می‌دهد. برای مثال، مبلغ یک چک را از ۳۰۰۰ به ۲۰۰۰ تبدیل می‌کند.
جرم جعل مدرک تحصیلی :
به دلیل اهمیتی که مدرک تحصیلی در کشور ما دارد، گرایش به جعل این مدارک و استفاده از اسناد مجعول گسترش پیدا کرده . حتی اشخاصی که به خاطر موقعیت شغلی از احترام اجتماعی زیادی برخوردارند، و به دنبال کسب مدارک تحصیلی هستند و برخی از آنها بدین منظور از هیچ تلاشی فروگذار نیستند.

مدارک دانشگاههای خارجی همچنان مشکل ساز است
مدارک تحصیلی که از خارج کشورمی گیرند برای تعیین اعتبار و ارزش به وزارت علوم فرستاده می‌شود. نظارت دقیق بر اصالت و ارزش مدارک در این وزارتخانه می‌تواند تاثیر مهمی در پیشگیری از استفاده از اسناد مجعول برای کسب موقعیت‌های شغلی داشته باشد. علاوه بر این، در صورتی که وزارت علوم در حین انجام وظیفه خود با وقوع جرمی مواجه گردد، وظیفه دارد آن را به مراجع ذیصلاح گزارش کند. بنابراین، هم امکان پیشگیری از جرم و هم برخورد با مجرم فراهم می باشد . با این وجود، مسئولان وزارت علوم از وجود مشکلاتی در این مسیر خبر می‌دهند.

مشکلات مربوط به تعقیب مجرمان

دست بردن در کپی مدرک تحصیلی، نمی‌تواند جرم باشد. اما راهکارهایی در قانون ما برای مبارزه با این مجرمان وجود دارد یقینا بلااستفاده مانده است. به هرحال، مقررات مختلفی برای مبارزه با جرم جعل در قوانین ما وجود دارد.

مرکز پژوهش های ملی مجلس تصریح نمود استفاده نابجا از عناوین علمی مشمول حبس از یک تا سه سال می شود.

استفاده نابجا از عناوین دکتر و مهندس به قصد ارتقای صوری پایگاه اجتماعی فرد استفاده کننده یا فریب دیگران و سوء استفاده مادی و معنوی از آنان می تواند به دو شکل انجام شود؛ اول اینکه استفاده کننده بدون استفاده از مدرک مشخص چنین انتسابی را ادعا کند و عناوین مذکور را در مورد خود به کار گیرد و دوم اینکه برای استفاده از این عنوان به جعل سند و مدرک تحصیلی مربوطه مبادرت نمایند.
در صورت اخیر (جعل سند برای استفاده از عنوان)، ماده (۵۲۷) قانون مجازات اسلامی به شرح زیر، برای مرتکب مجازات در نظر گرفته است؛ «هر کس مدارک اشتغال به تحصیل یا فارغ التحصیلی یا تاییدیه یا ریزنمرات تحصیلی دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی و تحقیقاتی داخل یا خارج کشور یا دانشنامه های تحصیلات خارجی را جعل کند، یا با علم به جعلی بودن آن را مورد استفاده قرار دهد علاوه بر جبران خسارت به حبس از یک تا سه سال محکوم خواهد شد.»

ایا این مدارک جعلی معتبر هستند ؟
خیر. این مدارک نه تنها معتبر نیستند بلکه جرم هم تلقی می گردند

در واقع مدارک علمی غیر معتبر یا تقلبی مدارکی هستند که:

۱-واقعی اند اما از دانشگاه یا موسسه ای غیر معتبر اخذ شده اند.

۲-جعلی اند و به نام دانشگاه یا موسسه ای معتبر صادر شده اند

این دو حالت بسته به استفاده کننده از مدرک غیر معتبر مجازات مختلفی دارد.

مثلا در مورد اول پس از احراز معتبر نبودن مدرک علمی از سوی دادگاه ، اگر ثابت شود که دارنده مدرک اطلاعی از غیر معتبر بودن دانشگاه خود نداشته باشد ، مجازات خفیف تری برای او نظر گرفته می شود ، اما در این حالت قانون اشد مجازات را برای موسسه غیر معتبر در نظر می گیرد.

مطابق ماده ۵۲۷ قانون مجازات اسلامی ، هرکس مدارک اشتغال به تحصیل یا فارغ التحصیلی یا تاییدیه یا ریز نمرات تحصیلی دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی‌ و تحقیقاتی داخل یا خارج از کشور یا ارزشنامه‌های تحصیلات‌خارجی را جعل کند یا با علم به جعلی بودن آن را مورد استفاده قراردهد علاوه برجبران خسارت‌، به حبس از یک تا سه سال محکوم‌خواهد شد

اما در حالت دوم بیشتر این تحصیل کننده مدرک است که مجازات می شود نه دانشگاه معتبر یا موسسه علمی که مدرک به نام آن صادر شده است . چرا که در این حالت با سوء استفاده از نام یک دانشگاه یا موسسه معتبر علمی ، مدرکی جعل شده و احتمالا اشخاصی متقلب و کلاهبردار با جعل اسم دانشگاه و در ازای دریافت مبالغی اقدام به جعل مدرک علمی کرده اند.

 

 

وکیل مشاوره حقوقی تهران

وکیل جرم جعل مدرک تحصیلی

وکالت و مشاوره حقوقی و کیفری در تهران ومشهد 
تماس۰۹۱۲۶۰۸۹۴۱۰
آدرس: تهران- فلکه دوم صادقیه- برج گلدیس- طبقه۶- واحد ۶۰۹

آدرس : مشهد – بلوار سجاد – بین سجاد ۱۲و چهارراه بزرگمهر – مجتمع اداری ترنج – طبقه ۵ – واحد ۵۰۳

لطفا قبل از مراجعه تماس بگیرید

صفحه مرتبط :

مجازات جرم جعل

برچسب ها

نوشته های مشابه

همچنین ببینید

بستن
بستن
بستن