وکیل جرایم سایبری

وکیل جرایم اینترنتی و رایانه ای

وکیل جرایم اینترنتی و رایانه ای

جرایم اینتر تی و رایانه ای جرائمی هستند که غالباً به دنبال استقرار اینترنت ظاهر شده‌اند و از آن جدایی‌ناپذیرند. مانند هک کردن، حملات ویروسی، تغییر شکل دادن وبگاه‌ها در ادامه به برشمردن مواردی از انواع این جرم‌ها اشاره می‌شود.

مهمترین جرم‌های اینترنتی در جهان در عبارتند از؛ انتشار اخبار کذب، ارسال مطالب، تصاویر و فیلم های مستهجن، آموزش و تبلیغ تروریسم، هتک حرمت افراد استفاده از فضای متعلق به دیگران، ارسال پیام های مخرب، اخلال در دسترسی به دیگران، نقض حق مالکیت، هک و ویروسی کردن سایت ها، اجازه به حریم خصوصی افراد از طریق ایمیل ها بخشی از جرم های اینترنت محسوب می شوند.

جرم کامپیوتری بر دو نوع است: در تعریف محدود، جرمی که در فضای مجازی (سایبر) رخ می دهد جرم کامپیوتری است و بر اساس این دیدگاه، اگر رایانه ابزار و وسیله ارتکاب جرم باشد آن جرم را نمی توان در زمره جرایم کامپیوتری قلمداد کرد. در تعریف گسترده هر فعل یا ترک فعلی که یا «از طریق» یا «به کمک سیستم های کامپیوتری» رخ می‌دهند جرم کامپیوتری قلمداد می شود.

از این دیدگاه جرایم به ۳ دسته تقسیم می‌شوند:در دسته اول از جرائم کامپیوتر و تجهیزات کامپیوتری، موضوع جرایم سنتی مثل سرقت، تخریب تجهیزات و… هستند.

در دسته دوم کامپیوتر وسیله و ابزار ارتکاب جرم است و از آن برای جعل مدرک، گواهینامه و… استفاده می شود.

در دسته سوم جرایم محض جرائمی مانند هک یا ویروسی کردن که صرفا در فضای سایبر «مجازی»اتفاق می‌افتد.

جرائمی که پیش از گسترش اینترنت نیز وجود داشته‌اند، اما نوع جدیدی از زندگی در فضای مجازی را آغاز کرده‌اند. این جرائم با همان شرایط قانونی و از طرق مرسوم ارتکاب می‌یابند و رایانه یکی از ابزارهای ارتکاب آن‌هاست. لذا قانون‌گذار، ارتکاب به‌وسیله رایانه را به‌عنوان جزئی از اجزاء عنصر مادی آنها یا عامل تشدید و تخفیف مجازات آنها ذکر نکرده است. از قبیل کلاه‌برداری، سرقت و…

برای درخواست وکیل در تهران با شماره تلفن ۰۹۱۲۶۰۸۹۴۱۰ تماس حاصل نمایید

مزاحمت‌های رایانه‌ای یکی از این موارد و قدیمی‌ترین شکل جرایم سایبری جهان به شمار می‌رود که میلیون‌ها نفر از کاربران را به‌نوعی با خود درگیر کرده و برای هزاران نفر دردسرهای جدی ایجاد کرده است. این شیوه شامل آزار و اذیت از طریق شایعه‌سازی برای فرد یا گروهی از افراد است و در مواردی نیز به نشر اکاذیب و توهین منجر می‌شود، اما به‌طور معمول این مسئله در میان نوجوانان شیوع بیش‌تری دارد.

مجرمان رایانه‌ای با استفاده از روش‌های خاص نفوذگری، به رایانه‌ها و نرم‌افزارهای مراکز حساس وارد شده و با استفاده از حملات گسترده ضد سامانه‌های امنیتی اطلاعات مهم را به سرقت می‌برند یا در پاره‌ای موارد عملیات فیشینگ در سامانه‌های بانکی را انجام می‌دهند. در این شرایط رایانه قربانیان با چند کلیک ساده تصرف شده و تمامی اطلاعات مربوط به‌صورت حساب‌های مالی و سایر داده‌های باارزش حساب‌های بانکی ربوده می‌شوند.

البته سرقت همیشه به این پیچیدگی نیست. گزارش‌ها حاکی از آن است که سرقت‌های محلی از روی اطلاعات عمومی موجود در صفحه فیس‌بوک افراد در آمریکا اتفاق افتاده است. برای مثال فردی اطلاعات مربوط به مسافرتش را تحت عنوان خداحافظی روی سایت قرار داده است و بعد از بازگشت با خانه خالی مواجه شده است.

 تعریف هکر :

هکر کسی است که با استفاده از نقاط ضعف یک سیستم یا شبکه رایانه‌ای به آن نفوذ کرده و با هدفی شخصی یا گروهی اختلالاتی در آن ایجاد می‌کند. از سال ۲۰۰۵ تا امروز عملیات هکری به گسترده‌ترین شکل جرایم رایانه‌ای در سراسر جهان تبدیل شده‌اند.

برخی افراد صرفاً از روی علاقه‌مندی‌های فناورانه خود دست به این کار می‌زنند و برخی دیگر با هدف افشای اطلاعات مهم یا از کار انداختن شبکه‌ها آنها را هک می‌کنند. جالب است بدانید هکرها برنامه‌نویس‌های قهاری هستند و به سبب اقدامات زیرزمینی کمتر به دام می‌افتند. امروزه در مراکز امنیت رایانه‌ای سراسر جهان برای مقابله‌به‌مثل با این‌گونه عملیات هکرهای زیادی تربیت می‌شوند.

برای تعقیب کیفری جرائم اینترنتی ورایانه ای ، نیاز به اثبات عناصر تشکیل دهنده ی بزه جرم است ، بنابراین استفاده از وکلای متخصص در امور کیفری، علی الخصوص وکلای متخصص  جرائم رایانه ای علیه مرتکب جرم، ضرورتی است اجتناب ناپذیر، بنابراین گروه وکلای معراج

برای درخواست وکیل در تهران با شماره تلفن ۰۹۱۲۶۰۸۹۴۱۰ تماس حاصل نمایید

حتما بخوانید :

قانون جرایم سایبری

برچسب ها

نوشته های مشابه

همچنین ببینید

بستن
بستن
بستن