دپارتمان کیفری

وکیل جرائم اینترنتی ور ایانه ای

این مجموعه به صورت تخصصی در ارتباط با پرونده های جرایم رایا نه ای از جمله سرقت رایانه ای ،شنود غیر مجاز ،افشای تصاویر خانوادگی وشخصی،هک ؛امور سایت ها و هاستینگ و دیگر امور رایانه ای توسط وکلای مجرب و کار آزموده

وکیل مشاوره حقوقی

 

با توجه به تعریف و گستره ی فضای سایبرو با در نظر گرفتن اصل قانونی بودن جرم می توان چنین تعریفی را از جرم سایبری ارائه داد :
«هر فعل یا ترک فعلی که در فضای سایبر (مجازی )اتفاق افتاده و قانون آن جرم شناخته و برای آن مجازات مشخص کرده باشد ».
با این تعریف ،جرائم علیه سخت افزار کامپیوتر نظیر سرقت یا تخریب مانیتور از شمول جرائم سایبری خارج می گردد .

ویژگی های جرم سایبری :
با بررسی ویژگی های این جرائم مشخص می شود که در بعضی ویژگی ها با برخی جرائم سنتی مشترک هستند . در حالی که برخی ویژگی ها ،خاص جرائم سایبری اند بنابراین ویژگی های این جرائم در دو مبحث بیان می شوند .

 • وکیل, برای ,تهران ,مشاوره حقوقی, جهت, جرایم سایبری ,جرایم اینترنتی ,جرایم رایانه ای ,سرقت, کلاهبرداری ,تحصیل در مال, تلفن
  ویژگی های مشترک با برخی جرائم دیگر
  از ویژگی های مشترک این جرائم بالا بودن درجه خطرناکی و همچنین میزان بالای خسارت ناشی از آن ها و بدون مرز بودن آن ها می باشد که در چنین صفاتی با جرائمی از قبیل تروریسم ،قاچاق مواد مخدر مشترک می باشد .الف : بالا بودن خطر
  چنین جرائمی به خاطر به خطر انداختن انسان از نظر فکر و زندگی فردی و حیات اجتماعی و سیاسی و امنیت ملی و اقتصادی دولت ها و نهاد های خصوصی از اهمیت فوق العاده ای برخوردار گردیده است و خسارت بالای ناشی از ارتکاب چنین جرائمی نشان دهنده ی خطر ناک بودن آن هاست .
  ب : فراملی بودن (: (Transnational
  به گستردگی فضای سایبر به ویژه شبکه یاینتر نتی و هدم محدودیت آن به یک مکان یا قلمروی ویژه ،ارتکابی در آن فضا هم به تبع آن غیر محدود به قلمرو یا مرز خاص می باشند به گونه ای که مرتکب می تواند در یک قاره باشد و نتیجه عملش در یک قاره دیگر و قربانیان آن در کشور های متعدد قرار گرفته باشند .
  وجود مجرم در کشور وقربانی در کشوری دیگر موجب ایجاد چالش در رعایت مقررات آیین دادرسی و حقوق جزای ماهوی شده است .
  ویژگی منحصر به فرد جرائم سایبری
  الف : وقوع آن در فضای مجازی :

  در تعریف جرم سایبری گفته شد جرم سایبری عملی است که در فضای سایبر واقع شده و قانون برای آن مجازات تعیین کرده باشد .بنابراین تنها خصوصیتی که چنین جرمی را با سایر جرائم متفاوت می سازد مکان وقوع آن است که در عالم مجازی است . از آنجا که معمولا چنین جرائمی نیازمند دانش و مهارت تکنولوژی اطلاعات است ،مرتکبین چنین جرائمی از متخصصین دانش فناوری اطلاعات هستند به گونه ای که پیشرفت نرم افزار ها خود شاید متاثر از ازدیاد چنین جرائمی باشد .
  ب :مشکل بودن کشف و اثبات
  جرائم سایبری به خاطر اینکه اثر خارجی و مادی مشخص از خود برجای نمی گذارند و صحنه یوقوع آن هم مادی و فیزیکی نیست و بازیابی آن هم غیر ممکن است ،کشف آنها خیلی سخت و گاهی غیر ممکن می نماید و غالبا کشف آن ها به صورت اتفاقی انجام می گیرد (۱)
  البته پیشرفت سریع تکنولوژی ،عامل اساسی چنین صفتی برای جرائم سایبری گردیده است . مثلا در شبکه ی اینتر نت دفاتر و شرکت های بزرگی راه اندازی شده و یک خوراک خیلی مناسبی را برای مجرمین حرفه ای در ارتکاب جرائم سرقت معلومات فراهم نموده است به گونه ای که باعث کسب سود هنگفت در زمان خیلی کوتاه گردیده است . امری که بر مشکل اثبات چنین جرائمی می افزاید این است که مجرمین حرفه ای در جرائم سنگین اطلاعاتی خود سیستم های مربوط به موسسات دور از خود را مورد هدف قرار می دهند و همچنین به خاطر تخصص خود از همان ابتدا راه های کشف جرم خود را می بندند و با برنامه ریزی های دقیق خود مانع کشف جرم می شوند (۲)
  ج : بالا بودن رقم سیاه
  با توجه به اینکه جرم سایبری در یک فضای غیر واقعی و مجازی محقق می شود و به خاطر ویژگی های منحصر به فرد فضای سایبر و به تبع آن مشکل کشف و اثبات جرائم مذکور از یک طرف و فاصله ی زیاد میان مجرم وقربانی و بحران قواعد سنتی در تعقیب این جرائم و کاستی های قوانین مربوط به این جرائم از طرف دیگر ،حصول آمار دقیق این جرائم را با مشکل مواجه کرده است . علاوه بر این ،عدم گزارش جرائم از سوی قربانی ،که قالبا شرکت های بزرگ اقتصادی سیاسی می باشند ،به خاطر حفظ حیثیت شرکت و جلوگیری ترک شرکت از سوی سهامداران و حفظ اعتماد مردم مزید بر علت است .۱- عبابنه ،المرجع السابق ،ص۳۷٫
  ۲- الشهری ،المرجع السابق ،ص۹٫
 • وکیل,برای ,تهران ,مشاوره حقوقی ,جهت,جرایم سایبری ,جرایم اینترنتی ,جرایم رایانه ای ,سرقت, کلاهبرداری ,تحصیل در مال, تلفن
  طبقه بندی جرایم سایبری
  جرائم کلاسیک با توصیف سایبری

  در این دسته ،جرائمی جای می گیرند که عنوان آن ها از عناوین جرائم سنتی است ولی به لحاظ وقوع ان ها در فضای سایبر ویژگی سایبری به خود گرفته اند به گونه ای که مستلزم قواعد جداگانه و ویژه می باشند . مثل جعل یا کلاهبرداری سایبری .
  جرائم صرف سایبری (سایبری محض )
  این دسته از جرائم صرفا بعد فنی دارند اگر چه بعضی از آن ها قبلا در جرائم کلاسیک قابل ملاحظه هستند .
  این جرائم صرفا در عالم سایبر به وقوع می پیوندند و امکان ارتکاب آن ها در دنیای فیزیکی قابل تصور نیست . این جرائم را جرائم رایانه ای محض نامیده اند به خاطر اینکه خاص دنیای سایبر هستند اما آثار آن ها در دنیای واقعی ظاهر می شوند .(۱)از قبیل نشر ویروس و تخریب داده ها .
  جرائم مخابراتی
  این جرائم قبلا جداگانه بحث می شدند ،زیرا میتنی بر ماهواره و نیز بخشی از جرائم در فضای سایبر هستند . این جرائم عبارتند از :جرائم مخابراتی ،جرایم مرتبط با ماهواره ،جرائم موبایل و جرائم شنود .
  سایبر جرایم سایبری
  این دسته ناظر بر اعمالی از امور مدنی ،تجاری یا حقوق عمومی در فضای سایبر است که ضمانت اجرای کیفری به خود گرفته است . از قبیل جرائم مالکیت فکری و جرائم تجارت الکترونیک (۲)۱- مصطفوی ،همان ،ص۲۱٫
  ۲- دزیانی ،پیشین ،ص۶۸٫
  منبع مطالب :
  البوعلی ،امیر ،صلاحیت محاکم در جرایم سایبری ،تهران ،جنگل جاودانه۱۳۹۱٫

 • وکیل جرائم اینترنتی ور ایانه ای وکیل مشاوره حقوقی
 • وکالت و مشاوره حقوقی و کیفری در تهران ومشهد
  تماس: ۰۹۱۲۶۰۸۹۴۱۰
  آدرس: تهران- فلکه دوم صادقیه- برج گلدیس- طبقه۶- واحد ۶۰۹

  آدرس : مشهد – بلوار سجاد – بین سجاد ۱۲و چهارراه بزرگمهر – مجتمع اداری ترنج – طبقه ۵ – واحد ۵۰۳

  لطفا قبل از مراجعه تماس بگیرید

برچسب ها

نوشته های مشابه

بستن
بستن