وصول مطالبات

وکیل استرداد چک

وکیل استرداد چک

 

استرداد چک

چک چیست ؟
چک به معنی برگهٔ تاریخ‌دار و دارای ارزش مالی است که معمولاً برای خرید در حال و پرداخت در آینده استفاده می‌شود. صاحب چک پس از نوشتن مبلغ ارزش آن و تاریخ موردنظر برای وصول، چک را امضا می‌کند. در تاریخ ذکر شده – تاریخ سررسید – فردی که چک را دریافت کرده‌است به بانک مراجعه می‌کند و مقدار وجه مشخص شده را از حساب جاری فرد صادر کننده دریافت می‌کند.

چک سند خاصی است از اسناد بازرگانی که به موجب آن، صادرکننده چک، پولی را که نزد دیگری دارد تمام یا بخشی را به سود خود یا ثالث مسترد می‌دارد. چک سند عادی تجاری در برخی موارد با رعایت اصول آن قابل صدور اجرائیه‌است. خط و قباله را هم در ایران قدیم چک می‌خواندند (دیوان معزّی) چنین گفته‌اند که سکه نیز از لغت چک، نحت شده‌است. صدور چک اماره مدیون بودن می باشد

طبق قانون چک در ایران، شخص باید در زمان نوشتن چک به اندازهٔ مبلغ مندرج در آن در حساب خود وجه نقد، اعتبار و یا پشتوانهٔ قابل تبدیل به وجه نقد داشته باشد. تفاوت چک با کارت‌های اعتباری هم در همین است.

البته امروزه این قانون معمولاً در مبادلات پولی‌ای که به‌وسیلهٔ چک انجام می‌شود، رعایت نمی‌گردد و در نتیجه در چند سال اخیر تعداد افرادی که به دلیل چک برگشتی – یعنی چکی که در تاریخ مشخص شده، مقدار وجه وعده داده شده را تأمین نکند – به زندان می‌افتند رو به افزایش گذاشته‌است.چگونه جلوی چکی رابگیریم ؟
صدور چک چندان کار سختی نیست در قسمت مبلغ میزان مورد نظر را به ریال می نویسم، مشخص می کنیم در وجه چه کسی است و تاریخ آن را مشخص می کنیم. اما کار به همین راحتی ها نیست پس از صدور چک و ارائه آن به دیگران مسائل متعددی مطرح می شود که قابل بررسی و پیگیری است، مسئولیت سنگینی که پس از صدور چک بر گردن صادر کننده است هنوز از سوی خیلی ها درک نشده است.

به گزارش بانکی دات آی آر، گاهی به دلایل مختلف چکی را در وجه فرد یا موسسه حقوقی صادر می کنیم اما در موعد پرداخت شرایط به نحوی تغییر کرده و ما از صدور چک منصرف شده ایم، در اینجا اصطلاح “جلوی چک را گرفتن ” مطرح می شود. گاهی سرقتی صورت می گیرد در این صورت هم باید” جلوی چک” را گرفت.

برای پرداخت نشدن چک به دارنده، علی‌الاصول با دستور عدم پرداخت از سوی صادرکننده، تا یک هفته امکان جلوگیری از پرداخت وجود دارد. اما طبق قانون صدور چک، ظرف یک هفته بایستی اقامه دعوی از سوی صادرکننده انجام پذیرد. گاهی صرف اقامه دعوا برای ادامه این وضعیت کافی است یا نیاز است دستور قضایی مبنی بر عدم پرداخت چک، در قالب قرار یا دستور ساده صورت پذیرد. قانون دارای ابهامات فراوانی است. می‌توان مقایسات متعددی از قانون داشت، اما آنچه رویه معمول دادگاه بر آن صحه می‌گذارد، عدم صدور دستور قضایی در دعاوی حقوقی و صدور آن در دعاوی کیفری است.

اما این انسداد در جریان پرداخت مبلغ چک، همیشگی نیست. در صورتی که دعوا بر علیه صادرکننده پیش رود و حکم بر علیه او صادر شود، مانع بر طرف و مبلغ به دارنده پرداخت می‌شود. اما نکته حائز اهمیت این است که بانک‌ها معمولا تنها با یک نامه از دادگاه، مبنی بر وقوع دعوا از پرداخت وجه به دارنده خودداری می‌کنند که این خود جای بحث فراوان دارد و در این مقال فرصت پرداختن به آن نیست. اما صرف نظر از اینکه بتوان از ظرفیت قانون برای جلوگیری از پرداخت به صورت موقت استفاده کرد، برای منتفی ساختن لزوم پرداخت مبلغ چک، می‌بایستی ثابت کرد که آن سبب و منشأ که چک بر اساس آن صادر شده است، فاسد یا نامشروع است.

در مجموع، منظور از «بستن جلوی چک» مورد نظر عامه و حقوقدانان، همان توقف موقت و سپس اثبات عدم استحقاق دارنده و نهایتاً استرداد چک به صادرکننده آن است. آنچه اشاره به آن ضروری است، رویه غیرمدون، اما تقریباً یکپارچه اکثر دادگاه‌ها اعم از کیفری و حقوقی است که صدور چک را برای محکومیت صادرکننده به پرداخت کافی می‌دانند؛ اگر چه وجود یک دلیل قوی مثل قرارداد و منتفی شدن سبب پرداخت، می‌تواند از موارد به اصطلاح بسته شدن جلوی چک و جلوگیری از پرداخت آن باشد. در پایان باید متذکر شد، زمانی که صادرکننده، چکی صادر می‌کند، ‌باید از عواقب و آثاری که در انتظار اوست، آگاه باشد.

وقتی چکی صادر می‌شود، صادر کننده باید معادل مبلغ آن را در بانک، تامین کرده باشد، در غیر این‌صورت، چک با گواهی عدم پرداخت روبه‌رو می‌شود و حداقل اتفاقی که برای صادرکننده می‌افتد این است که دیگر از هیچ بانکی نمی‌تواند دسته چک دریافت کند. لذا مراقب باشید بدون اساس و منشأ معتبر، چک صادر نکنید.

ماده ۱۴ قانون صدور چک مصوب ۱۳۸۲ در این باره می گوید:

«ماده ۱۴- صادرکننده چک یا ذی نفع یا قایم مقام قانونی آنها با تصریح به اینکه چک مفقود یا سرقت یا جعل شده یا از طریق کلاهبرداری یا خیانت در امانت یا جرایم دیگری تحصیل شده می تواند کتبا دستور عدم پرداخت وجه چک را به بانک بدهد، بانک پس از احراز هویت دستوردهنده از پرداخت وجه آن خودداری خواهد کرد و در صورت ارایه چک، بانک گواهی عدم پرداخت را با ذکر علت اعلام شده صادر و تسلیم می نماید. دارنده چک می تواند علیه کسی که دستور عدم پرداخت داده شکایت کند و هر گاه خلاف ادعایی که موجب عدم پرداخت شده ثابت شود دستوردهنده علاوه بر مجازات مقرر در ماده ۷ این قانون به پرداخت کلیه خسارات وارده به دارنده چک محکوم خواهد شد.

تبصره ۱- ذینفع درباره این ماده کسی است که چک به نام او صادر یا ظهرنویسی شده یا چک به او واگذار شده باشد (یا چک در وجه حامل به او واگذار شده).

در موردی که ذی نفع دستور عدم پرداخت می دهد بانک مکلف است وجه چک را تا تعیین تکلیف آن در مرجع رسیدگی یا انصراف دستوردهنده در حساب مسدودی نگهداری نماید.

تبصــــــره ۲- دستوردهنده مکلف است پس از اعلام به بانک شکایت خود را به مراجع قضایی تسلیم و حداکثر ظرف مدت یک هفته گواهی تقدیم شکایت خود را به بانک تسلیم نماید در غیراین صورت پس از انقضای مدت مذکور بانک از محل موجودی به تقاضای دارنده چک وجه آن را پرداخت کند. » همانگونه که ملاحظه می شود اگر صادرکننده یا هر ذی نفع در این رابطه که جلوی پرداخت وجه چک را گرفته است نتواند صحت ادعای خود را در مرجع قضایی اثبات کند علاوه بر مجازات ماده ۷ این قانون (که عبارت است از مجازات صادرکننده چک بلامحل) به پرداخت خسارات وارده به دارنده چک نیز محکوم خواهد شد.

دعوی استرداد اسناد از قبیل استرداد لاشه چک ، سند سجلی ،گواهی نامه رانندگی ، قباله و …. دعوی غیر مالی تلقی میشود و هزینه دادرسی بر مبنای دعاوی غیر مالی پرداخت میشود .

این دعوی میتواتند بصورت مستقل و یا بصورت دعوی متقابل اقامه گردد .

نحوه تنظیم دادخواست استرداد لاشه چک بدین صورت میباشد :

خواهان:

خوانده:

خواسته:

دعوی متقابل در کلاسه پرونده……………….شعبه …………………..دادگاه عمومی ……………به خواسته استرداد………………فقره چک به شماره……………………عهده بانک…………………..

دلایل ومنضمات:

محتویات کلاسه پرونده مذکور و دلایل اثبات کننده رابطه امانی مانند:رسید یا استشهادیه وشهادت شهود

متن دادخواست

بموجب سند عادی مورخ…………… که اثبات می کند یک فقره چک به شماره……………..عهده بانک…………… بمبلغ………………ریال را در نزد خوانده به امانت گذاشته ام نامبرده بر خلاف امانت داری به بانک مراجعه وچک مذکور را برگشت زده است وبطرفیت اینجانب به خواسته مطالبه وجه چک اقامه دعوا نموده است با استناد به مواد ۶۱۹و۶۲۰ قانون مدنی و۱۴۱قانون آیین دادرسی دادگاههای عمومی وانقلاب در امور مدنی تقاضاضی صدور حکم به شرح ستوئن خواسته را خواستار است.

در صورت طرح دعوی بصورت مستقل و ابتدائی نحوه تنظیم دادخواست بدین صورت میباشد .

دادخواست استرداد لاشه چک.

لازم به ذکر است چنانچه دارنده چک را به شخص ثالثی منتقل نموده باشد و شخص صادر علیه صادر کننده اقامه دعوی نموده باشد ، در این صورت دفاع از پرونده بصورت طرح دعوی جلب ثاث به طرفیت دارنده قبلی و شخص ثالث ( دارنده فعلی ) صورت خواهد پذیرفت .

پاسخ وکیل تامین اجتماعی به مرتضوی

یکی از وکلای شاکی در پرونده تامین اجتماعی به اظهارات اخیر مرتضوی پاسخ داد.

… و تفحص از انجام این قرارداد و استرداد چک‌ها جلوگیری نکرده بودند و یا بابک زنجانی دستگیر نمی‌شد؛ این معامله انجام… یا چند فقره چک باشد.

او ادامه می دهد: فارغ از اینکه این چک‌ها قابل وصول یا غیرقابل وصول باشد یا در این چک‌ها چه مبلغ…

وکیل ,برای, تهران, مشاوره حقوقی, جهت, استرداد چک ,تلفن

 • از سوی هیات وزیران

  اساسنامه شرکت سرمایه گذاری و توسعه قشم تصویب شد

  هیأت وزیران اساسنامه شرکت سرمایه گذاری و توسعه قشم(سهامی خاص) را تصویب کرد.

  … یا تسلیم به دعوی یا انصراف از آن با داشتن تمام اختیارات راجع به امر دادرسی اعم از حق پژوهش، فرجام، مصالحه، تعیین وکیل و کارشناس… و ادعای جعل نسبت به سند طرف و استرداد سند، تعیین جاعل، ارجاع دعوی به داوری و تعیین داور با رعایت اصل (۱۳۹) قانون اساسی…


 • پاسخ اداره حقوقی قوه قضاییه به چند سوال

  پاسخ اداره حقوقی قوه قضاییه به چند سوال

  نظریه‌های مشورتی اداره کل حقوقی قوه قضاییه در پاسخ به چند سوال حقوقی منتشر شد.

  ۱- با عنایت به ماده ۱۶۷ قانون امور حبسی آیا طلبکاری که مستند طلب وی چک سند لازم الاجراء است حق مهر و موم ترکه به میزان… حبسی اسناد لازم الاجراء برای چک شناخته نشده است.

  ۲- آیا طلبکار مذکور حق درخواست تأمین خواسته به طرفیت ورثه…


 • مطالبات از قوه قضاییه چیست؟

  وکیل ,برای, تهران, مشاوره حقوقی, جهت, استرداد چک ,تلفن

  مطالبات از قوه قضاییه چیست؟

  امروز، هفتم تیر؛ شهادت آیت‌الله دکتر شهید بهشتی و ۷۲ تن از یاران امام(ره) در سال ۱۳۶۰ است که به همین مناسبت در تقویم ایرانی روز قوه قضاییه نام گرفته و هفته‌ای که گذشت نیز با همین عنوان به پایان رسید.

  … قضاییه بیشتر به پیشگیری از وقوع جرم بپردازد»، «قوه قضاییه به‌دور از ملاحظات سیاسی به پرونده‌ها رسیدگی کند».

  یک وکیل… مهمی در ساماندهی پرونده‌های قضایی دارند و قوه قضاییه باید از آن‌ها قدردان باشد.

  این وکیل دادگستری با تاکید…


 • جزئیاتی از مرگ مشکوک شریعتی + اسناد

  جزئیاتی از مرگ مشکوک شریعتی + اسناد

  در مورد هجرت شریعتی در سال پایانی عمرش (۱۳۵۶) به اروپا و مرگ مشکوکش سؤال‌های فراوانی در جامعه وجود دارد. با ارجاع به چندین سند سعی کرده‌ایم تا حدی این ابهامات را برطرف کنیم.

  وکیل ,برای, تهران, مشاوره حقوقی, جهت, استرداد چک ,تلفن

  … Emanuel Coroner for Southampton after post mortem without inquest

  تصدیق شده توسط وکیل امانوئل، نماینده ژوری برای ساتهمپتون… پس از مرگ بدون بازرسی (آنکت).

  تقاضای بررسی حقوقی (آنکت) از سوی وکیل ما صورت نگرفت زیرا به توصیه وکیل ما پرونده…


 • آخرین اخبار پرونده‌های احمدی‌نژاد، مطهری، زنجانی، تیراندازی یک مداح و ...

  محسنی‌اژه‌ای تشریح کرد

  آخرین اخبار پرونده‌های احمدی‌نژاد، مطهری، زنجانی، تیراندازی یک مداح و …

  سخنگوی قوه قضاییه در پنجاه‌وهفتمین نشست خبری با اصحاب رسانه، پاسخگوی سئوالات خبرنگاران حوزه قضایی بود.

  …، حریم خصوصی افراد است اما فرمانده نیروی انتظامی گفته برای تعقیب جرم اقتصادی نیاز است بعضی حساب‌ها چک شود، محسنی‌اژه‌ای… است.

  محسنی‌اژه‌ای در پاسخ به سوال یکی دیگر از خبرنگاران در رابطه با اینکه وکیل‌مدافع معاون اول رییس جمهور پیشین عنوان کرده عناوین اتهامی…


 • متن کامل گزارش تحقیق و تفحص مجلس از تامین‌ اجتماعی

  ایسنا منتشر کرد

  متن کامل گزارش تحقیق و تفحص مجلس از تامین‌ اجتماعی

  بخش‌هایی از گزارش کمیسیون اجتماعی مجلس درمورد تحقیق و تفحص از سازمان تأمین اجتماعی، شرکت سرمایه‌گذاری سازمان تأمین اجتماعی(شستا) و شرکت‌های تابعه امروز در مجلس قرائت شد.

  استرداد چک های مذکور را می نماید که آقای زنجانی در هامش نامه مذکوردرخواست استرداد چهار فقره از چک ها را به آقای جشن ساز… آقای هندی مشاور محترم وزیر نفت در امور حقوقی تقاضای استرداد چک های مذکور را نموده است. ولی تا زمان تهیه گزارش هیچیک…


 • انتشار اساسنامه‌ی جدید "بنیاد سینمایی فارابی"

  ایسنا منتشر کرد:

  انتشار اساسنامه‌ی جدید “بنیاد سینمایی فارابی”

  در پی خبرهایی مبنی بر تغییر اساسنامه‌ی بنیاد سینمایی فارابی و پیشنهاد برای تبدیل آن به «موسسه فرهنگی،هنری سینمایی فارابی»، ایسنا متن اساسنامه‌ی جدید این بنیاد را منتشر می‌کند.

  … دادرسی اعم از حقوقی و یا کیفری با داشتن تمام اختیارات راجع به امر دادرسی اعم از حق تجدیدنظر، فرجام، اعاده دادرسی، تعیین وکیل… با حق توکیل غیر، سازش، ادعای جعل نسبت به سند طرف و استرداد سند، تعیین جاعل، ارجاع دعاوی به داوری و تعیین داور با اختیار حق…

  وکیل ,برای, تهران, مشاوره حقوقی, جهت, استرداد چک ,تلفن


 • نقدی بر اصلاحیه بند ج ماده 18 آیین‌نامه نحوه اجرای محکومیت‌های مالی

  اصلاحیه‌ای که نیاز به اصلاح دارد

  نقدی بر اصلاحیه بند ج ماده ۱۸ آیین‌نامه نحوه اجرای محکومیت‌های مالی

  اصلاحیه بند ج ماده ۱۸ آیین‌نامه اجرایی نحوه‌ی محکومیت‌های مالی، حرف و حدیث‌های بسیاری را به دنبال داشته و دارد. یک کارشناس حقوقی با اشاره به نکات مثبت و منفی آن، معتقد است که این اصلاحیه نیاز به اصلاح دارد.

  … است که: «هرگاه‌ محکوم‌ علیه‌ محکوم ‌به‌ را تادیه‌ ننماید به‌ طریق‌ ذیل‌ عمل‌ می‌شود.

  الف‌ – چنانچه‌ موضوع‌ محکومیت‌ استرداد عین‌… از زوایای مختلف به این اصلاحیه بنگریم، نظرات «شهاب تجری»، وکیل پایه یک دادگستری و رییس کمیسیون حقوق بشر کانون وکلای دادگستری…


 • گزارش کامل ایسنا از یازدهمین جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده فساد بزرگ مالی

  گزارش کامل ایسنا از یازدهمین جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده فساد بزرگ مالی

  یازدهمین جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده فساد بزرگ مالی روز یک‌شنبه ۳۱ اردیبهشت در شعبه اول دادگاه انقلاب به ریاست قاضی ناصر سراج برگزار شد و در این جلسه پنج نفر دیگر از متهمان این پرونده در دو نوبت صبح و عصر محاکمه شدند.

  … خطاب به این صحبت فراهانی گفت: کجای قوانین استرداد کیفرخواست آمده است؟

  قاضی سراج خطاب به این صحبت وکیل مدافع «د.م» اظهار… چک ۴۵۰ میلیون تومانی است و موکل بنده هرگز در دریافت وجه به نفع خود نقشی نداشته است.

  وکیل مدافع «خ.الف» ادامه…


 • مشروح گزارش ایسنا از نشست صبح یازدهمین جلسه دادگاه فساد عظیم مالی

  مشروح گزارش ایسنا از نشست صبح یازدهمین جلسه دادگاه فساد عظیم مالی

  وکیل ,برای, تهران, مشاوره حقوقی, جهت, استرداد چک ,تلفن

  یازدهمین جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده فساد بزرگ مالی روز یک‌شنبه ۳۱ اردیبهشت در شعبه اول دادگاه انقلاب به ریاست قاضی ناصر سراج برگزار شد و در این جلسه به اتهام هفت نفر دیگر از متهمان این پرونده در دو نوبت صبح و عصر رسیدگی می‌شود.

  … دادگاه دور شد.

  در ادامه یازدهمین جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده فساد بزرگ مالی، قاضی ناصر سراج از وکیل مدافع «ب.ب» ـ… اصلی این پرونده است، اظهار کرد: این دو رکن اصلی نیز زیرمجموعه‌هایی دارد؛ به عنوان مثال در صدور چک‌ها افراد امضا‌هایی…

 

… اقدامی انجام نداده، نسبت به استرداد چک نیز اقدام نکرده است.

این وکیل قلابی که در حقیقت کارمند یکی از دفاتر وکالت مشهد… که با جعل عنوان وکیل از شهروندان مشهد کلاهبرداری می‌کرد، دستگیر شد.

خانمی در مراجعه به اداره مبارزه با جعل و کلاهبرداری پلیس…

 

نوشته های مشابه

همچنین ببینید

بستن
بستن
بستن