دپارتمان کیفری

وکیل اثبات نزول خواری

وکیل اثبات نزول خواری

نزول :
این که می‌گویند ربا و نزول خانمان‌برانداز است واقعا یعنی چه؟ نزول چه ربطی به خانه و کاشانه دارد؟ اگرچه اصل موضوع یعنی نزول حرام می باشد و در آن شکی نیست ولی اینها پرسش‌های معمول در ذهن بسیاری از مردم است که بدرستی نمی‌دانند ساز و کار و عملکرد مالی نزول چیست و چگونه این موضوع باعث به آتش کشیده‌شدن زندگی‌ می‌شود.
تصویر مکانیسم مالی نزول

بدیهی است مردم درباره اصل موضوع ربا و نزول زیاد شنیده‌اند ولی کمتر کسی است که بدرستی بداند نزول چگونه از نظر مالی عمل می‌کند که نزول‌گیران توانایی پرداخت بدهی‌شان را از دست می‌دهند و بدهی‌شان انباشته می‌شود. لذا برای این‌که به مفهوم واقعی نزول پی‌ببرید این گزارش را بخوانید.

جرقه‌ای که شعله‌ور می‌شود

هیچ فرد عاقلی برای راه‌انداختن کسب و کار یا تجارت اقدام به دریافت پول نزولی نمی‌کند، بلکه همیشه افرادی به دنبال پول نزول هستند که گرفتاری‌های خاصی دارند.

بیماری، بدهی، تصادف و هرگونه مشکل حاد از اصلی‌ترین دلایل تقاضای پول ربوی می باشد . پس همیشه اضطرار و شرایط غیرعادی باعث درخواست‌های اینچنینی خواهد بود؛ آن هم زمانی که نظام رسمی پولی و بانک‌ها متقاضی را حمایت نمی‌کند یا این که مال و دارایی او قدرت نقدشوندگی خوبی ندارد بنابراین فرد با یک تصمیم اشتباه به دام نزول و نزولخوار گرفتار و باعث ایجاد جرقه برای شعله‌ورشدن کل دارایی خود می‌شود.

به هر حال وثیقه یا وثیقه‌ها مهیا و مبلغی نیز دریافت می‌شود، اما فقط کافی است با توجه به گرفتاری مالی نزول‌گیرنده یک قسط سر موعد پرداخت نشود تا حلقه فنا برای نزول گیرنده شروع به تنگ شدن کند. در واقع اینجاست که سازوکار مالی نزول شروع به خودنمایی ویرانگر می‌کند.

فرض کنید ده میلیون تومان پول برای مدت یک سال در اختیار شخصی قرار می‌گیرد که باید در ازای آن بهره‌ای نیز پرداخت کند.

این بهره اکنون از سه تا ۱۰ درصد محاسبه می‌شود که بستگی به شرایط طرفین و البته میزان مبلغ رد و بدل‌شده دارد، یعنی اگر ضرورت وام گیرنده در کار باشد به هر مبلغ بهره تن خواهد داد و اگر مبلغ زیاد باشد نزولخوار به درصد کمتری بسنده می‌کند.

در حالت عادی فعلا سه درصد بهره در بازار قابل محاسبه است که برای مبلغ یادشده از قرار ماهانه سیصد هزار تومان مشخص می‌شود و گیرنده متعهد می‌شود مبلغ ماهانه ۳۰۰ هزار تومان به عنوان بهره پول به نزولخوار بپردازد و در پایان سال نیز اصل مبلغ یا همان ۱۰ میلیون تومان را پرداخت کند اما نکته اصلی اینجاست که گیرنده نزول طی یک سال هر آنچه را داده به عنوان نزول پول بوده و هیچ مبلغی از اصل پول کم نشده و سرانجام هم اصل مبلغ را باید بپردازد و همین موضوع باعث متضرر شدن او طی این فرآیند حرام می‌شود.

جالب است بدانید نزولخواران برای تضمین پولشان اسنادی همچون چک، سفته، سند ملکی یا سند خودرو را از نزول گیرنده دریافت می‌کنند و در بیشتر موارد این تضمین‌ها چند برابر اصل و فرع پول است به‌صورتی که نزولخوار حتی هزینه‌های احتمالی رجوع به دادگاه و مراحل قانونی را هم محاسبه کرده و از نزول گیرنده دریافت می‌کند بنابراین با توجه به این تفاوت فاحش بین تعهدات گیرنده پول و اصل مبلغ پرداخت شده بسیاری از نزولخواران حتی علاقه‌مند هستند که نزول گیرنده از عهده پرداخت اقساط خود برنیاد تا تضمین‌هایش را تصاحب کنند.

نزولی که انباشته می‌گردد

حالا سوال اینجاست که نزول چگونه انباشته شده تا جایی که نزولخوار کل زندگی شخص را تصاحب می‌کند؟

اگر نزول گیرنده گرفتاری حاد و خاصی نداشته باشد، معمولا نزول انباشته دامنگیر وی نمی شود، اما شمار این افراد اندک است.

چرا که بیشتر کسانی که رو به نزول گرفتن می آورند دارای گرتفاری حاد و فوری هستند. دارا یا نادار بودن نیز نیشی در این میان ندارد.

مهم گرفتار بودن است ومشکل دقیقا از همین جا شروع می شود چرا کره مکانیسم خانمان برانداز نزول از اولین تاخیر در پرداخت نخستین قسط شروع می شود چیزی که اکثر نزول بگیران دچار آن می شوند؛ چاره ای هم نیست آنان گرفتار شده اند.

فرض کنید نزول گیرنده‌ای تعهد کرده در مقابل ۱۰ میلیون تومان پول که یکساله گرفته در خوشبینانه‌ترین حالت ماهانه ۳۰۰ هزار تومان بهره بپردازد اما وقتی نمی‌تواند به هر دلیلی این کار را انجام دهد برای ۳۰۰ هزار تومان بهره‌ای که نپرداخته دوباره باید بهره بپردازد. یعنی برای جبران قسط عقب افتاده با رقم ۳۰۰ هزار تومان باید ۳۰۹ هزار تومان دیگربپردازد.

یعنی به بدهی او به تناسب درصد سود نزول ماهانه اضافه می‌شود. به عبارت دیگر سود نزول به کل بدهی معوقه شخص اضافه می‌شود. حالا تا شخص برای جبران این قسط و بهره اضافه آن تلاش می‌کند موعد پرداخت قسط دوم خواهد رسید و همین موضوع دوباره تکرار و تکرار می‌شود.

این چرخه باطل در واقع همان مفهوم دقیق نزول روی نزول دلیل اصلی بسیاری از نابودی‌هاست؛ همانند انسانی گرفتار در باتلاق، هرچه دست و پا می‌زند تا از مرگ نجات یابد برعکس در حال بیشتر فرورفتن است.

برای دریافتن معنی واقعی و تکمیلی خانمانسوز بودن نزول کافی است به تفاوت سازوکار مالی سود بانکی و نزول توجه کنیم. سود دریافتی از محل نزول ماهانه دریافت می‌شود اما سود وامی که از بانک دریافت می‌شود سالانه است. البته تا اینجای کار چندان مشکلی نیست اما مشکل از موضوع دیرکرد پرداخت اقساط شروع می‌شود.

مثلا وام بانکی در صورت دیر پرداخت‌شدن شامل جریمه‌ای معادل کل قسط عقب افتاده به علاوه اضافه مبلغ دیگری نخواهد شد.

مثلا اگر قسط ۳۰۰هزار تومانی یک وام بانکی عقب بیفتد شما باید مثلا ۳۰۴ هزارتومان به بانک بپردازید که فقط شامل ۴۰۰۰ تومان جریمه دیرکرد است اما رقم همان قسط عقب افتاده نزد نزولخوار ۳۰۹ هزار تومان خواهد بود! چرا که اضافه مبلغ هر قسط به تناسب کل رقم (شامل محاسبه بهره در اصل و سود قسط) محاسبه می شود.

اثبات نزول‌خواری سخت است

چه ربا دهنده و چه گیرنده و نیز شخصی که واسطه عمل رباست مجرم محسوب می‌شوند و هر یک به شش ماه تا سه سال حبس و تا ۷۴ ضربه شلاق و نیز جزای نقدی معادل مال مورد ربا محکوم می شوند و همچنین ربا گیرنده باید مبلغ اضافه را به ربا دهنده بازگرداند.

 ربا یکی از اموری است که در اسلام حرام شناخته شده است و برابر آیات قرآنی و روایات این عمل حرمت دارد.

برابر قانون هر نوع توافق بین دو یا چند نفر تحت هر قراردادی اعم از خرید و فروش، صلح و غیره که جنسی را با شرط اضافه با همان جنس معامله کنند یا زاید بر مبلغ پرداختی دریافت شود ربا به حساب می‌آید.

البته باید توجه داشت که هر افزایش مبادله را چه در پول و چه در جنس ربا نمی‌گویند بلکه ربا در دو حالت متصور است:

ربا در معاملات: ربا در معاملات بدین صورت است که اگر خرید و فروش به صورت جنس به جنس باشد و هر دو جنس از یک نوع باشد به نوعی که مردم عادی آن را یک جنس تلقی کنند مثل برنج با برنج یا خرما با خرما و … و این دو جنس از حیث وزن یکی باشند اضافه دریافتی ربا و حرام است.

ربای قرضی: اگر در قرض چه پول یا جنس- به این نحو که پول یا جنسی را قرض کنند و قرار شود بعد از مدتی با اضافاتی آن را بپردازد اضافه پرداختی یا دریافتی را ربا گویند.

پرسش: ربا چه زمانی محقق می‌شود؟

پاسخ: برابر فقه و قانون تا زمانی که وجه اضافی دریافت نشود ربا محقق نخواهد شد بنابراین صرف توافق به اینکه شخصی وجهی را در قبال وجه اضافی به کسی بدهد این عمل جرم نبوده و ربا نیست ملاک اخذ وجه است.

پرسش: اگر کسی برای ربا گرفتن به رباخوار چکی بدهد چه وضعیتی پیش می‌آید؟

پاسخ: در صورتی که ثابت شود دارنده چک آن را به عنوان ربا دریافت کرده حق مطالبه وجه آن چک را نداشته و باید به صادر کننده مسترد کند البته باید توجه داشت تا زمانی که وجه چک دریافت نشده است ربا محقق نمی‌شود.

پرسش: آیا ربا دهنده و ربا گیرنده هر دو مجرم هستند ؟

پاسخ: چه ربا دهنده و چه گیرنده و نیز شخصی که واسطه عمل رباست مجرم محسوب می گردد و هر یک به شش ماه تا سه سال حبس و تا ۷۴ ضربه شلاق و نیز جزای نقدی معادل مال مورد ربا محکوم می شوند و همچنین ربا گیرنده باید مبلغ اضافه را به ربا دهنده بازگرداند.
البته هر گاه ثابت شود که ربا دهنده در حالت اضطرار در مقام پرداخت وجه اضافی بر آمده است مجازات نخواهد شد.

پرسش: آیا در هر حالتی ربا دادن جرم است؟
پاسخ: همان طور که در بند بالا اشاره کردیم اگر دادن ربا در حال اضطرار باشد این عمل برای ربا دهنده جرم نیست و همچنین اگر ربا بین پدر و فرزند و زن و شوهر باشد یا مسلمان از کافر ربا دریافت کند عمل آن ها از حیث قوانین کیفری جرم به حساب نمی‌آید.

پرسش: اگر در قرارداد اجاره بین موجر و مستأجر توافق شود که در صورت تأخیر در پرداخت اجاره بها مستاجر باید مبلغی به عنوان خسارت بپردازد این عمل از مصادیق ربا به حساب می‌آید؟

پاسخ: خیر این عمل ربا نیست به ویژه آنکه این خسارت بر طبق شاخص بانک مرکزی باشد.

پرسش: در مورد جرم ربا آیا نیاز به شاکی خصوصی است و اصولاً برای طرح دعوا به کدام مرجع قضایی باید رجوع کرد؟

پاسخ: جرم ربا از جمله جرایم غیر قابل گذشت است بنابراین جنبه عمومی آن برتر از جنبه خصوصی آن است و مقامات قضایی حتی بدون شکایت شاکی خصوصی مکلف به تعقیب و رسیدگی هستند و اصولاً برای رسیدگی به این جرم در مبادی امر دادسرای عمومی و انقلاب محل دریافت ربا صلاحیت رسیدگی دارد.

پرسش: اگر ثابت شود ربا دهنده در حالت اضطرار مرتکب جرم ربا شده برای مطالبه ضرر و زیان ناشی از جرم باید دادخواست بدهد؟

پاسخ: به نظر می رسد که برای رد اضافه دریافتی به صاحب مال نیاز به تقدیم دادخواست نباشد و دادگاه حکم به رد وجه و مال اضافی به صاحب آن صادر خواهد کرد اما برای مطالبه سایر ضرر و زیان‌های ناشی از جرم مطابق اصول باید دادخواست حقوقی تنظیم کرد.

وکیل مشاوره حقوقی

صفحه مرتبط:

شکایت ازربا و نزول

برچسب ها

نوشته های مشابه

همچنین ببینید

بستن
بستن
بستن