خدمات حقوقی

وکالت بلاعزل چیست ؟

وکالت بلاعزل چیست ؟

وکالت قراردادی است که از طریق آن می‌توانیم شخصی را برای انجام یک عمل حقوقی نماینده خود قرار دهیم. به طور کلی هر یک از دو طرف قرارداد یعنی وکیل و موکل می‌تواند قرارداد را برهم بزند اما گاهی اوقات توافق می‌کنند که امکان عزل وکیل و برهم زدن قرارداد وکالت توسط موکل وجود نداشته باشد که این نوع وکالت به نام وکالت بلاعزل شناخته می‌شود.

در هنگام عقد قرارداد وکالت بلاعزل معمولا از دو عبارت استفاده می کنند :

“موکل تعهد می‌کند از حق عزل استفاده نکند “

“موکل حق عزل را از خود سلب می‌کند”

عبارت اول حق عزل را به قوت خود باقی می‌گذارد یعنی موکل می‌تواند عهدشکنی بکند و قرارداد را به هم بزند و تنها در مواردی که به دلیل عهدشکنی خسارتی به وکیل وارد شود باید آنرا جبران کند اما در صورت استفاده از عبارت دوم موکل نمی‌تواند قرارداد را یک طرفه عزل بکند.

در قرارداد وکالت بلاعزل اگرچه موکل نمی‌تواند وکیل خود را عزل کند اما در صورت فوت یا جنون هر کدام از وکیل یا موکل قرارداد وکالت خود به خود لغو می‌شود.

قرارداد وکالت بلاعزل در انتقال ملک به هیچ عنوان آثار سند رسمی فروش را ندارد زیرا باعث نمی‌شود که انتقال ملک به شخص در دفتر اسناد رسمی ثبت شود بنابراین اگر فروشنده‌ای که به شما وکالت بلاعزل داده سوء نیت داشته باشد می‌تواند با قرارداد وکالت مشابهی وعده‌ی انتقال ملک خود را به دیگری نیز بدهد.

برای کسب مشاوره در خصوص وکالت بلا عزل    با گروه وکلای معراج به شماره ۹۴۱۰-۶۰۸-۰۹۱۲ و ۴۰ ۷۹ ۹۱ ۲۵ – ۰۲۱ تماس بگیرید

تمامی موارد که موجب فسخ قرارداد وکالت بلاعزل می‌شود باید در قرارداد ثبت شود.

عدم تحقق فسخ در وکالت بلاعزل وقتی است که شرط به صورت نتیجه قرار داده شود و اگر شرط ضمن عقد به صورت شرط فعل باشد مانند اینکه شرط شود که موکل وکیل را عزل نکند، در این صورت به عزل از طرف موکل، وکیل عزل شده اما مشرط له (وکیل یا شخص ثالث ) می‌تواند از نظر تخلف شرط، عقد لازم را فسخ کند.
اگر در متن سند قید نشود که شرط عدم عزل ضمن عقد لازمی شرط شده است (موکل حق عزل وکیل را از خود سلب و ساقط کرد) طبق ظاهر موضوع شرط ضمن عقد لازم نیست و اگرچه بعضی از حقوقدانان به استناد اصل آزادی اراده و ماده ۱۰ قانون مدنی این شرط را نیز لازم‌الوفا می‌دانند اما این نظر در مراجع قضایی، رسمی و فقهی پذیرفته نشده است. لذا عزل وکیل از سوی موکل  بدون مراجعه به مراجع قضایی امکان‌پذیر است و در صورت اعتراض وکیل، وی باید به مراجع قضایی مراجعه و ثابت کند این شرط ضمن عقد لازمی بوده است .
اگر شرط عدم عزل محدود به مدت معینی شده باشد پس از اتمام مدت، موکل حق عزل وکیل را خواهد داشت .همچنین اگر برای عقد وکالت مدت معین شده باشد به محض اتمام مدت مقرره، عقد وکالت خود به خود منتفی می‌شود. در خصوص شرط عدم ضم وکیل یا شرط عدم انجام مورد وکالت توسط خود موکل دو نظر وجود دارد.
عده‌ای این شروط را به استناد ماده ۹۵۹ قانون مدنی نافذ نمی‌دانند اما بعضی دیگر استدلال می‌کنند که چون این شرط، فقط سلب مورد خاصی از حقوق است، شامل حکم ماده فوق نمی‌شود و طرفین بر اساس اراده آزاد طرفین و ماده ۱۰ قانون مدنی می‌توانند این شرط را ضمن عقد لازمی منعقد کنند و به طور کلی به عقیده این عده، در مورد هر حقی که قابل انتقال یا اسقاط باشد می‌توان حق تمتع یا اجرای آن را از خود سلب کرد.

برای مطلب ابطال وکالت بلا عزل کلیک کنید 

برای کسب مشاوره در خصوص وکالت بلا عزل   با گروه وکلای معراج به شماره ۹۴۱۰-۶۰۸-۰۹۱۲ و ۴۰ ۷۹ ۹۱ ۲۵ – ۰۲۱ تماس بگیرید

برچسب ها

نوشته های مشابه

همچنین ببینید

بستن
بستن
بستن