انحصار وراثت

وصیت نامه سهم الارث

 وصیت نامه سهم الارث

وصیتنامه طبق قانون امور حسبى سه نوع مى‌باشد: ۱- وصیتنامه رسمى ۲- وصیتنامه خودنوشت ۳-وصیتنامه سرى

وصیتنامه خودنوشت، وصیتى است که وصیت کننده به خط خود مى‌نویسد و بدین اعتبار وصیتنامه مزبور را خودنوشت نامیده‌اند. به دستور ماده ۲۸۷ قانون امور حسبى (وصیتنامه) خودنوشت در صورتى معتبر است که تمام آن به خط وصیت کننده نوشته شده و داراى تاریخ روز، ماه و سال به خط وصیت کننده بوده و به امضاى او رسیده باشد. فرقى نمى‌کند که خط وصیتنامه فارسى باشد یا لاتینى یا خط ژاپنى یا چینى و امثال آن و به هر زبانى که باشد، امضاى وصیت کننده در وصیتنامه ممکن است قبل از تاریخ یا بعد از تاریخ نوشته شود.

وصیت نامه رسمى تربیت تنظیم و اعتبار آن به طورى است که براى اسناد تنظیم شده در دفاتر اسناد رسمى مقرر شده است مى‌باشد و از نظر رسمیت و اعتبار آن از ۲ نوع دیگر بالاتر و بهتر مى‌باشد و اگر کسى وصیت خود را به طور رسمى تنظیم نماید دیگر هیچ خدشه‌اى به آن وارد نمى‌باشد و هیچ کدام از ورثه بعد از فوت وصیت کننده نمى‌تواند ایرادى به آن وارد نماید.
وصیتنامه سرى ممکن است به خط وصیت کننده و یا به خط دیگرى باشد ولى در هر صورت باید به امضاى وصیت کننده برسد و به ترتیبى که براى امانت اسناد در قانون ثبت اسناد مقرر گردیده در اداره ثبت اقامتگاه وصیت کننده یا محل دیگرى که در آئین نامه وزارت دادگسترى تعیین مى‌گردد، امانت گذارده مى‌شود. طبق قانون امور حسبى کسى که سواد نداشته باشد نمى‌تواند به طور سرى وصیت نماید. بنابراین وصیت کردن یک اثرى است که از نظر دین مبین اسلام بسیار زیاد توصیه شده است و هر فرد مسلمان باید قبل از مرگ خود وصیتنامه داشته باشد تا ورثه آن بعد از فوت وى بتوانند اموال او را در مسیرى که خود معین کرده استفاده نمایند و از معصومین روایت است که نوشتن وصیتنامه باعث افزایش طول عمر مى‌گردد
از نظر حقوقی نوشتن وصیت نامه امری اختیاری است یعنی کسی را نمی توان به این کار وادار کرد، اما وقتی به نوشتن وصیت نامه روی آورد باید از انواع، شیوه تنظیم و آثار حقوقی وصیت نامه باخبر باشد. آثار حقوقی وصیت نامه پس از فوت شخص وصیت کننده (موصی) ظاهر می شود، چون تا وقتی شخص زنده است خودش تصمیم گیرنده است همچنین تملیک در وصیت نامه باید مجانی باشد به طوری که اگر با تنظیم وصیت نامه بخواهیم مالی را به مالکیت فرد دیگری درآوریم نمی توانیم برای آن مابه ازا قرار دهیم. مثلا بگوییم خانه ام را پس از فوت خود به شخص الف تملیک می کنم به شرط آن که او فلان مبلغ را به شخص ب بپردازد. این در حالی است که هر شخص می تواند بارها وصیت کند و مفاد وصیت نامه را تغییر دهد، اما باید بداند که آخرین وصیت نامه اش به لحاظ تاریخی ملاک عمل قرار می گیرد.
در این میان برخی افراد هستند که به علت ناآشنا بودن با قوانین حقوقی، وصیت نامه شان را وسیله ای برای انتقام گیری یا تسویه حساب قرار می دهند و بخشی از وراث را به محروم شدن از ارث تهدید می کنند. طبق قانون، موصی (شخص وصیت کننده) نمی تواند نسبت به کل اموالش به هر طریقی که مایل است وصیت کند مثلا به بعضی از وراث کمتر و به بعضی بیشتر ببخشد و عده ای را از گرفتن ارث محروم کند.
پس اگر ورثه ای با چنین وصیت نامه ای روبه رو شدند می توانند با استناد به این اصل که متوفی فقط می تواند نسبت به یک سوم اموالش تصمیم گیری کند مخالفت خود را با مفاد وصیت نامه اعلام کنند و سبب شوند تا آثار حقوقی وصیت نامه بر دوسوم باقی مانده اموال حاکم نشود.
طبق قانون، فرد صغیر و مجنون هم می تواند موضوع وصیت نامه باشد که در این صورت در مورد صغیر «ولی» و در مورد مجنون «قیم» باید قبولی خود را بر پذیرش وصیت نامه اعلام کند، اما در مورد شخص بالغ و رشید، قبولی خودش شرط است و ملاک آن نیز قبولی او پس از فوت وصیت کننده است.
نکته دوم این که پس از مرگ فرد، باید خرج کفن و دفن از اموالش پرداخت شود. این در حالی است که هیچ کس نمی تواند وصیت کند که وارثی را کلا از ارث محروم کند مگر این که برای محروم کردن فرزند یا شوهر یا زن از ارث در زمان حیات اموال فرد به نام دیگری شود.
در این میان طبق قانون، وعده به ارث موجب ارث بردن نمی شود چون موجب ضرر دیگران می شود این در حالی است که ارث کسی که هیچ وارثی ندارد به امام و حاکم اسلامی می رسد و جزو بیت المال محسوب می شود همچنین در صورتی که فردی فوت کند و هیچ مالی نداشته باشد نمی توانند بدهی های او را از ورثه بگیرند.

وصیت نامه سهم الارث

وکالت و مشاوره حقوقی و کیفری در تهران ومشهد 
تماس۰۹۱۲۶۰۸۹۴۱۰
آدرس: تهران- فلکه دوم صادقیه- برج گلدیس- طبقه۶- واحد ۶۰۹

آدرس : مشهد – بلوار سجاد – بین سجاد ۱۲و چهارراه بزرگمهر – مجتمع اداری ترنج – طبقه ۵ – واحد ۵۰۳

لطفا قبل از مراجعه تماس بگیرید

tag:

وکیل وصیت

برچسب ها

نوشته های مشابه

همچنین ببینید

بستن
بستن
بستن