تعزیرات حکومتیمقالات حقوقی

واردات کالا  و قوانین مربوط به آن

واردات کالا  و قوانین مربوط به آن

واردکنندگان کالا اعم از اینکه شخص حقوقی یا حقیقی باشند برای ورود کالا به داخل کشور ملزم به رعایت قوانین و مقررات وضع شده می باشند. از این رو لازم است وارد کننده ی کالا قبل از اقدام به ورود کالا با چگونگی واردات کالا و قوانین مربوط به آن آشنایی لازم را داشته باشند.

براساس قوانین موجود واردکندگان کالا مستلزم داشتن کارت بازرگانی هستند که توسط اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران صادر و به تایید وزارت بازرگانی می رسد.

طبق مقررات گمرک، کالاهای وارداتی به سه گروه تقسیم می شوند که عبارتند از :

۱– کالاهای مجاز : یعنی کالایی که ورود آن با رعایت ضوابط نیاز به کسب مجوز نداشته و هیچ گونه منع قانونی ندارند. این قبیل کالاها پس از طی مراحل گمرکی وارد کشور می شوند.

۲- کالاهای مشروط : به کالاهایی اختصاص دارد که ورود آن با کسب مجوز امکان پذیر می باشد. مجوز ورود این قبیل کالاها در زمان های خاص و طبق قوانین خاص انجام می گیرد. (شخص وارد کننده کالا جهت اخذ مجوزهای ورود و ثبت سفارش باید منحصراً به وزارت بازرگانی مراجعه نماید.)

۳- کالاهای ممنوع : که ورود آن به موجب شرع مقدس اسلام و به اعتبار خرید، فروش و مصرف و یا به موجب قانون ممنوع است.

برخی از مهم ترین نکات در مورد واردات کالا و قوانین مربوط به آن که واردکنندگان کالا لازم است بدانند :

* ارائه اطلاعات کامل در مورد کالا، مدارک ثبت سفارش، اصل پیش فاکتور که تولید کننده آن را امضا کرده باشد و گواهی نامه بهداشت امری ضروری است.

* کالای وارداتی باید استاندارد باشد  ؛ بدین شکل که نماینده استاندارد که در گمرک حضور دارد کالا را تایید کند و یا کالا طی بازه زمانی یک هفته تا دوماه مورد آزمایش قرار گرفته و استاندارد دریافت کند. ( نرخ آزمایش های انجام شده بر روی کالا حسب کالای وارداتی متفاوت است ). پس از دریافت استاندارد کالای وارد شده مهر و موم شده و اظهارنامه مربوط به کالا به وارد کننده و یا وکیل قانونی وی تحویل داده می شود. ( شماره استاندارد برای ورود کالا الزامی است )

* آزمایشات به طور کامل باید بر روی کالا انجام گرفته و پس از درج تاریخ به امضای تولید کننده برسد.

* لازم است کالاهای وارداتی بروشور فارسی که شامل اطلاعات کشور تولید کننده، چگونگی مصرف، تاریخ تولید، تاریخ انقضا، سری ساخت و مواد تشکیل دهنده می شود را به همراه داشته باشند.

* ورود کالاهای دست دوم به کشور ممنوع است مگر در شرایط خاص ؛ یعنی اگر ورود کالای دست دوم مانند ماشین آلات که مورد استفاده ی کارخانه ها و مراکز صنعتی است بتواند به اقتصاد کشور کمک کند، تعدادی از نمایندگان وزارت خانه های مختلف کمسیونی جهت رسیدگی به این موضوع تشکیل می دهند و در صورت تایید امکان ورود آن کالای خاص به کشور ممکن می شود.

* لازم است وارد کنندگان کالا فرم ۱۱۱ که مربوط به مشخصات فردی است و  فرم ۱۲۱ که مربوط به مشخصات کالای وارداتی می باشد را به منظور بررسی هویت و گرفتن کد یا شماره ثبت کالا در قسمت تشخیص هویت تکمیل نماید . فرم فوق توسط اطلاعات باید مهر شود. ( تعداد فرم هایی که باد تکمیل کنند بسته به تعداد کالای وارداتی متغیر است)

برای دریافت مشاوره با وکیل متخصص لطفا با شماره ۶۰۸۹۴۱۰-۰۹۱۲  تماس حاصل نمایید.

مقررات گمرکی مربوط به کالای همراه مسافر: 

به گزارش روایط عمومی گمرک ایران و بر اساس ماده ۱۳۸ آیین نامه اجرایی قانون امور گمرکی کالای همراه مسافر  سالانه تا میزان هشتاد دلار از پرداخت حقوق ورودی معاف است. اما در مورد کالای غیر تجاری که ورود آن ها به کشور ممنوع نبوده و مازاد سقف تعریف شده می باشد پس از طی تشریفات گمرکی و اخذ دو برابر سود بازرگانی قابل ترخیص می باشد. اما اگر کالای همراه مسافر جنبه تجاری داشته و جزء کالاهای ممنوعه نباشد ترخیص آن از گمرک با رعایت مقررات و انجام تشریفات مربوط به کالای تجاری بلامانع است.

* در خصوص وسایل و لوازم شخصی همراه مسافر در صورتی که جنبه تجاری نداشته باشند و جزء کالاهایی نباشند که ورودشان به کشور ممنوع است، مشروط بر اینکه  وسایل مورد نظر حدقل یک ماه زودتر، همراه و یا ۹ ماه پس از ورود صاحب کالا به کشور، به یکی از گمرکات رسیده باشد و صاحب کالا حداقل در ۵ سال گذشته مشمول تسهیلات گمرکی نشده باشد، به طور کلی از پرداخت حقوق گمرکی و سود بازرگانی معاف هستند.

* نکته دیگری که در خصوص کالای همراه مسافر حائز اهمیت است، این است که هر مسافر تنها یک دستگاه گوشی تلفن همراه نو می تواند وارد کشور کند که پس از ورود به گمرک از طریق سامانه رجیستری گوشی تلفن همراه به آدرس  www.irica.ir    نسبت به  اظهار گوشی خریداری شده اقدام نماید تا شناسه بین المللی گوشی در گمرک ثبت شود.

* ورود موقت خودرو سواری شخصب همراه مسافر تحت شرایطی امکان پذیر است که این رایط عبارتند از :

۱-  ایرانیان مقیم خارج کشور به شرط آن که حداقل ۶ ماه اقامت متوالی در خارج از کشور داشته باشند و خارجیان مقیم خارج کشور می توانند با دریافت کارنه دوپاساژ ( تریپیتیک ) یا دفترچه تردد از کانون های اتومبیل رانی کشور مبدا که برای ایران معتبر بوده و تاریخ آن منقضی نشده نسبت به ورود موقت خودرو به کشور اقدام نمایند.

۲- مدت مجاز اقامت خودروهایی که با شرایط فوق وارد کشور می شوند سه ماه بوده که پس از گذشت این مدت باید از کشور خارج شوند.

مقررات گمرکی ورود خودرو:

ورود خودرو نو و دست دوم به کشور تنها با اخذ مجوز از هیات وزیران جمهوری اسلامی ایران مجاز می باشد.

مقررات گمرکی ورود کالا از طریق پست:

ترخیص کالاهایی که از طریق پست وارد می شود مشروط بر آنکه ورودشان به کشور ممنوع نبوده و جنبه تجاری هم نداشته باشند، معادل ۵۰ دلار به نام هر نفر بدون پرداخت حقوق گمرکی و سود بازرگانی و بدون مطالبه کارت بازرگانی و مجوزهای مقرر در جدول مقررات صادرات و واردات بلامانع است.

گرداورنده : حقوق خوانِ معراج ، خانم حدیثه شهاب

برای دریافت مشاوره با وکیل متخصص لطفا با شماره ۶۰۸۹۴۱۰-۰۹۱۲  تماس حاصل نمایید.

برچسب ها

نوشته های مشابه

بستن
بستن