دپارتمان کیفری

مصادره اموال به چه معناست و قوانین مربوط به آن چیست ؟

مصادره اموال به چه معناست و قوانین مربوط به آن چیست ؟

مصادره به معنای جریمه کردن و به زور مال کسی را گرفتن می‌باشد. در قانون مجازات اسلامی برای این عمل مجازات در نظر گرفته شد.

در ماده ۲۱۴ قانون مجازات اسلامی اشاره شده است که در صورت موجود بودن مال مجرم موظف است آنرا به صاحبش برگرداند و در صورت عدم موجود بودن مال معادل آن مال مبلغ آنرا پرداخت کند. همچنین موظف هست جریمه و خسارت ناشی از مصادره آن مال را نیز بپردازد.

در بعضی از موارد مصادره اموال توسط مجرم باعث به دست آمدن اموالی دیگر برای مجرم می‌شود در این موارد دادگاه با در نظر گرفتن جرم اصلی مصادره مال به این اموال بدست آمده هم رسیدگی می‌کند. در این موارد مجازات تعزیری انجام می‌شود که مجازات تعزیری به معنای در نظر گرفتن قانون ، نظر قاضی و دادگاه می‌باشد.

مصادره به دو نوع خاص و عام می‌باشد. در نوع خاص اموالی مصادره می‌شود که خاص می‌باشند مانند مالی که بر اثر قاچاق مواد مخدر به دست آمده است. اما در نوع عام همه اموال مجرم مصادره می‌شود.

جهت مشاهده صفحه مرتبط با مصادره اموال اینجا کلیک کنید 

تفاوت مصادره ، توقیف و ضبط چه می‌باشد ؟

توقیف به عملی گفته می‌شود که اموال فردی به صورت موقت بازداشت شود. به عنوان مثال اگر شخصی بدهکار باشد و برای تسویه کردن بدهی خود هیچ اقدامی نکرده باشد با پیگیری و شکایت طلبکاران دادگاه حکم توقیف اموال شخص بدهکار را می‌دهد تا شخص بدهکار اقدامی برای تسویه بدهی خود انجام دهد. با توقیف اموال مالکیت اموال از بین نخواهد رفت.

ضبط در پرونده‌های کیفری صورت می‌گیرد که دارای دو نوع موقت و دائم می‌باشد و در مواقعی صورت می‌گیرد که به عنوان مثال فرد متهم در جلسه دادگاه حاضر نشود و دادگاه حکم به ضبط وثیقه قرار گرفته شده می‌کند.

مصادره به عنوان مجازات انجام می‌شود و ملکیت اموال برای همیشه از دست مجرم خارج می‌شود و مرجع رسیدگی به مصادره دادگاه‌های انقلاب و یا دادگاه کیفری یک می‌باشد و در صورت تجدید نظر در دیوان عالی کشور بررسی خواهد شد.

در حالت کلی می‌توان گفت هر مالی که از راه غیرقانونی و یا غیر شرعی بدست آید مصادره خواهد شد.

برای کسب مشاوره با وکلای مصادره اموال   با وکلای رهنمای معراج به شماره ۹۴۱۰-۶۰۸-۰۹۱۲ و ۴۰ ۷۹ ۹۱ ۲۵ – ۰۲۱ تماس بگیرید.
برچسب ها

نوشته های مشابه

همچنین ببینید

بستن
بستن
بستن