جرایم امنیتی

مشاوره حقوقی جرایم امنیتی

 

مشاوره حقوقی جرایم امنیتی

حفظ امنیت کشور یکی از هدف‌های نظام‌های سیاسی می باشد .

در کشور ما ایران نیز جرایم مختلفی در قوانین جزایی بخصوص قانون مجازات اسلامی پیش‌بینی صورت گرفته که هدف آن مقابله با جرایم علیه امنیت کشور است.‌ این مواد متعدد در بخش حدود و تعزیرات قانون مجازات اسلامی، قانون جرایم رایانه‌ای و بعضی دیگر از قوانین پیش‌بینی شده است .

هر اقدام علیه امنیت داخلی و خارجی را در قانون مجازات اسلامی جرم امنیتی تلقی نموده اند. (مواد ۴۹۸ تا ۵۱۲ قانون مجازات اسلامی) اما در مورد جرم سیاسی باید گفت در قوانین هیچ ماده و سرفصلی برای این جرم در نظر نگرفته است.

ماده ۵۱۵ که در مورد اشخاص عالی مقام داخلی است، اقدام به کشتن رهبر و هر یک از روسای قوای سه‌گانه و مراجع بزرگ تقلید را که عقیم مانده و به نتیجه نرسیده است را، چنانچه مشمول عنوان محاربه نباشد، به حبس از سه تا ده سال تهدید نموده است.

برای درخواست وکیل در تهران با شماره تلفن ۰۹۱۲۶۰۸۹۴۱۰ تماس حاصل نمایید

 

تعریف جرایم علیه امنیت

حقوقدانان جرایم علیه امنیت را به دو دسته ی ذیل تقسیم کرده اند:

دسته اول: جرایم علیه امنیت داخلی

(اعمال مجرمانه‌ای است که ارتکاب آنها باعث ایجاد هرج و مرج و اغتشاش در نظم داخلی یک کشور می‌شود.مثل تحریک مردم به درگیری با یکدیگر،تخریب موسسات عمومی،بمب گذاری در اماکن عمومی و…)

دسته دوم:جرایم علیه امنیت خارجی

(جرایم علیه امنیت خارجی هم اعمال مجرمانه‌ای است که ارتکاب آنها باعث اخلال در نظم بین‌المللی یا به تعبیر دیگر باعث خدشه به استقلال و تمامیت ارضی یک کشور می شود.مثل جاسوسی به نفع اجانب.)

جرایم علیه امنیت ملی و داخلی

– تشکیل دسته یا جمعیتی که قصد برهم زدن امنیت کشور را داشته باشند بدون آنکه محارب باشند.(۴۹۸ق.م.ا.)

– قرار دادن نقشه و اسرار و تصمیمات در زمینه ی سیاست داخلی و خارجی که متضمن جاسوسی باشد(۵۰۱ق.م.ا.)

– جاسوسی به نفع دولت بیگانه و به ضرر دولت بیگانه ی دیگر در ایران که به ضرر امنیت ملی باشد.(۵۰۲ق.م.ا.)

– جاسوسی و قرار دادن اطلاعات طبقه بندی شده در پوشش مسولین در اختیار دیگران. (۵۰۸ق.م.ا.)

– همکاری با دول متخاصم علیه جمهوری اسلامی به هر نحو در صورتی که محارب نباشد. (۵۰۹ق.م.ا.)

– مخفی کردن یا سبب مخفی کردن و یا کمک کردن به قصد برهم زدن امنیت ملی به افرادی که به عنوان جاسوس مامور به جاسوسی و یا مامور ایراد لطمه به کشور بوده اند. (۵۱۰ق.م.ا.)

– تهدید به بمب گذاری در وسایل نقلیه عمومی به قصد برهم زدن امنیت ملی کشور(۵۱۱ق.م.ا.)

– تحریک و اغوا مردم به جنگ و کشتار یکدیگر به قصد برهم زدن امنیت ملی کشور(۵۱۲ق.م.ا.)

یکی از مهم ترین موارد صلاحیت دادگاه انقلاب رسیدگی به جرایم علیه امنیت است، اماپیرامون مفهوم و قلمرو جرایم امنیتی دو تفسیر وجود دارد. ابتدا، دیدگاه حداکثری که تفسیری موسع از جرایم علیه امنیت داخلی و خارجی ارائه می نماید، رویه ی قضایی و ظاهربرخی قوانین مانند بند (ت) ماده ی ۳۰۳ قانون آیین دادرسی کیفری ۱۳۹۲ متمایل به این نظراست.ودر مقابل، دیدگاه حداقلی تفسیری مضیق در خصوص قلمرو جرایم امنیتی ارائه می کند،این دیدگاه متعلق به حقوقدانان است.

با توجه به ماهیت جرایم قابل رسیدگی در دادسرای جرایم امنیتی که در دادسرای عمومی و انقلاب تهران صورت می گیرد ، براساس قانون آیین دادرسی کیفری، استفاده از وکیل پایه یک دادگستری در دادسرای جرایم امنیتی، منوط به پذیرش مقام محترم قضایی رسیدگی کننده به جرایم امنیتی است  که تا حدی محدود می باشد . ولی  پس از پایان تحقیقات امنیتی و مقدماتی، امکان مطالعه پرونده در دادسرای جرایم امنیتی با هماهنگی قاضی وجود دارد.

گروه وکلای معراجبا داشتن تخصص در این زمینه آماده مشاوره حقوقی تخصصی توسط وکلای پایه یک دادگستری و کارشناسان ارشد خبره و با تجربه در زمینه جرایم امنیتی با موضوع اتفاقات روز ایران می باشد  و هدف ما و گروه کاری ما گره گشایی و بازگشت آرامش به خانواده و جامعه می باشد

برای درخواست وکیل در تهران با شماره تلفن ۰۹۱۲۶۰۸۹۴۱۰ تماس حاصل نمایید.

 

مشاوره حقوقی جرایم امنیتی

وکالت و مشاوره حقوقی و کیفری و امنیتی در تهران ومشهد

تماس: ۰۹۱۲۶۰۸۹۴۱۰

لطفا قبل از مراجعه تماس بگیرید

صفحه مرتبط :

وکیل جرائم محاربه و فساد

وکیل دادسراهای عمومی و انقلاب

 

برچسب ها
بستن
بستن