خدمات حقوقی

مشاوره حقوقی تغییر مذهب در تهران ۰۹۱۲۱۶۰۸۹۴۱۰

وکالت و مشاوره حقوقی و کیفری در تهران
تماس: ۰۹۱۲۶۰۸۹۴۱۰

وکیل ومشاوره حقوقی تغییر مذهب در تهران
آدرس: تهران فلکه دوم صادقیه برج گلدیس طبقه۶ واحد ۶۰۹

لطفا قبل از مراجعه تماس بگیرید
ارتداد چیست؟
ارتداد یعنی برگشتن از دین اسلام ومرتد دو قسم است:
مرتد فطری: کسى است که نطفه او در زمان مسلمان بودن پدر و مادر یا یکى از پدر و مادرش بسته شده باشد و بعد از بلوغ اسلام را قبول کرده ، سپس کافر شود.
مرتدّ ملّى: کسی است که حین انعقاد نطفه او، پدر و مادرش کافر بود ه باشند و خودش هم بعد از بلوغ اظهار کفر کند و بعد اسلام را قبول کند و بعد از قبول اسلام از اسلام برگردد
حکم این دو نوع مرتد در احکام فقهی از جهاتی با هم متفاوت است که در نهایت ذکر می شود ، اما در خصوص اصل مساله ارتداد و تغییر دین بیان مقدماتی ضروری است :
خداوند در سوره بقره آیه ۲۵۶ می فرماید: « در دین هیچ اجباری نیست، و راه از بیراهه به خوبی آشکار شده است.» اما حقیقت آن است که بسیاری از افراد در تفسیر این آیه دچار اشتباه می شوند .
این آیه نه تنها بیان می دارد که نباید در دین اجبار باشد ، بلکه بالاتر از آن می گوید اجبار در دین شدنی نیست . این بیان بسیار دقیق است ؛ زیرا اصولاً دین و اعتقاد به عنوان یک امر درونی و قلبی ، قابلیت اجبار کردن یا اجباری شدن را ندارد ؛ پس به این معنا نیست که در دین و دینداری هیچ نوع اجباری وجود ندارد و یا می شد در دین اجبار باشد اما خدا آن را برداشته ؛ دین و اعتقاد مربوط به قلب و درون انسان است .حوزه قلب و دل انسان اصلاً اجبار بردار نیست.
اما ارتداد اصلاً ارتباطی با حوزه اعتقاد فردی ندارد ، بلکه حقیقتی اجتماعی است.
«ارتداد» که از واژه «رد» گرفته شده، در لغت به معنای بازگشت است . در فرهنگ دینی، بازگشت به کفر ارتداد و رده نامیده می شود، البته مساله ارتداد و احکام جزایی مترتب بر آن به اسلام اختصاص ندارد . در برخی دیگر از ادیان و مذاهب بزرگ نیز هر گاه کسی از دین برگزیده و منتخب روی گرداند ، کافر به شمار می آید و بدان سبب که از دین سابق برگشته، مرتد خواند و مجازات در فرهنگ اسلامی از آن جهت که دین حقیقی نزد خدا اسلام است، هر کس خدای متعال یا وحدانیت وی، حیات پس از مرگ (معاد)، شریعت اسلامی یا نبوت حضرت محمد (ص) را باور نداشته باشد، کافر قلمداد می شود . البته جوهره همه ادیان الاهی واحد است; گرچه به مقتضای تفاوت شرایط اجتماعی، شرایع نیز تفاوت می یابند; در هر عصری، تنها یک شریعت بر حق است و سایر شرایع، به دلیل تفاوت شرایط قبلی یا وقوع تحریف، نسخ می شود . احترام اسلام برای شریعت های پیش، مانند یهودیت و مسیحیت، صرفا به دلیل تحمل و بردباری و تسامح عملی و تایید همزیستی مسالمت آمیز است نه پذیرش حقانیت و اصالت کنونی آن ها .
دین اسلام فطری است. اگر فردی به اصول و فروع اسلام آشنا باشد و حالت انکار نداشته باشد، به صورت طبیعی و معمولی به آن ایمان می‏آورد.

قرآن می‏گوید: “لا اکراه فی الدین؛ در پذیرش عقیده اکراه نیست”. اصولاً عقیده با اکراه سازگار نیست. این سخن درستی است ، ولی نباید از این گزاره ، تفسیر ناروا نمود و گفت: هر که هرگونه دلش بخواهد، آزاد است تا عقاید دیگران را به بازی بگیرد، بلکه قرآن به دنبال سخن مذکور می‏گوید:

“قد تبیّن الرشد من الغی؛ راه راست از راه‏های انحرافی و نادرست روشن است”.

یعنی وقتی راه رشد و حقیقت آشکار است ، دلیلی برای اکراه و اجبار وجود ندارد ، زیرا عقل سلیم بدون داشتن انکار و عناد آن را پذیرا است. بنابراین، انسان حق ندارد از آزادی سوءاستفاده کند و به بهانه آزادی ، اعتقادات جامعه را به باد مسخره بگیرد و امنیت فکری و فرهنگی اجتماع را متزلزل و مختل نماید. این سخن نیز مورد پذیرش عقل و عرف است.

حال اگر فردی در خانواده مسلمان تشخیص داد که دین اسلام بر حق نیست، می‏تواند دین دیگر را انتخاب کند، اما در جامعه‏ای که براساس اعتقادات و باورهای دینی، قوانین، رفتارهای اجتماعی و فردی، امیال و آرزوهای انسان‏ها ارزش‏های اخلاقی شکل گرفته که هر یک از این موارد کارکردهای بسیاری در زندگی فردی و اجتماعی دارد، حق ندارد در برابر دین و اعتقادات موضع‏گیری نموده و درصدد تخریب آنها باشد، زیرا آثار نامطلوب در زندگی فردی و اجتماعی ایجاد خواهد کرد و باعث تزلزل ارکان اجتماعی خواهد شد، بنابراین ارتداد از این جهت که افکار عمومی و ایمان مردم را متزلزل می‏کند، اظهار آن روا و شایسته نیست، و با وجود یک سری شرایط اسلام با مرتد برخورد می‏کند. اما اگر باور خود را رواج نداد و به امنیت فکری و فرهنگی جامعه آسیبی وارد نکرد، به او کاری ندارند و حکم ارتداد نداشته و عقیده‏اش نزد خودش محترم است. این که خدا با او چگونه برخورد می‏کند، تنها خدا می‏داند که وی صداقت دارد یا از روی عناد و لجاجت به این عقیده روی آورده است. خداوند فردای قیامت بر پایه عدل و حکمت، با او رفتار خواهد کرد. همو فرموده است:

“اگر حجت بر کسی تمام نشده باشد، مؤاخذه‏اش نمی‏کند.

می‏گوید:هر قدر که عقلش خوبی‏ها را که درک کرده، به آن عمل کرده است، ثواب و پاداش دریافت می‏کند و به هر اندازه، در عمل، کوتاهی و یا ضد باورش را انجام داده است، جزا و کیفر می‏بیند.

در نتیجه، اگر فردی با مطالعه و تحقیق تشخیص داد که دین قبلی اش بر حق نیست، می‏تواند، بلکه باید دین دیگر را انتخاب کند. این امر، هیچ اشکالی ندارد، به شرطی که این تغییر دین و کشف حقیقت، منصفانه و از روی عدم تعصب و پیش داوری و از مجرای صحیح و درست صورت پذیرفته باشد.

حکم مرتد حقیقی تنها در برخی مواردِ خاص بسیار سخت بوده و اعدام است اما نه هر انکار و تشکیکی در دین اسلام ارتداد محسوب می شود و نه هر فردی به صرف تغییر دین و اعلان آن ،خونش مباح شده ،اعدام می شود ؛ بلکه حکم زنان مرتد و همچنین کسانی که ابتدا مسلمان نبوده و بعد مسلمان شده اند که مرتد ملی نامیده می شوند ابتداءا اعدام نیست .
مرتد ملی، احتیاط آن است که تا سه روز از او بخواهند که توبه کند. اگر توبه کرد، آزاد مى شود. اگر توبه نکرد، از طرف حاکم شرع به اعدام محکوم مى گردد.
حکم مرتد ملی اگر زن باشد، حکم مرتد فطری زن می باشد، یعنی حبس مى شود . در زندان به او سخت گیرى مى کنند تا توبه کند. اگر توبه کرد، آزاد مى شود، و اگر توبه نکرد، در زندان باقى مى ماند تا بمیرد.
لازم به ذکر است که این حکم به صراحت در قرآن نیامده است ولی روایات متعدد بیان گر این حکم فقهی هستند .

تلاش برای تغییر دین آوارگان مسلمان در اردوگاه‌های یونان

برخی افرادی که در مراکز نگهداری آوارگان در یونان کار می‌کنند تلاش کرده‌اند تا برخی از آوارگان مسلمان را به دین مسیحیت دعوت کنند.

… است چون بسیاری از مردم در اینجا مسلمان هستند و با تغییر مذهب مشکل دارند. آنها حتی در طول ماه رمضان این کار را انجام دادند…

داستان مردی که با مرگ به روشنایی رسید

«مرگ ایوان ایلیچ» یکی از کوتاه‌ترین کارهای «لئو تولستوی» نویسنده کلاسیک روسیه است و داستان آن درباره مردی است که با نزدیک شدن به مرگ به پاسخ بزرگ‌ترین گره‌های زندگی‌اش می‌رسد.

… و توانست به لطف موفقیت حاصل از آن، جایگاه مناسبی در ادبیات روسیه به ‌دست آورد.

ازدواج و تغییر مذهب، دو رویداد مهم زندگی… و در این کتاب رسما برگشت خود را از مذهب ارتدوکس اعلام کرد. «تولستوی» مذهب تازه‌ خود را عشق به مسیح (ع) و اعتقاد به رستگاری بشر بدون…

 • نقشه زن ایرانی برای ربودن فرزندش در اروپا!

  مرد جوان ایرانی وقتی همراه همسر و فرزند خردسالش برای سفر تفریحی راهی اروپا شد، نمی‌دانست همسرش نقشه‌ای کشیده تا بین راه با پسر خردسالش فرار کند.

  … در هفته اجازه ملاقات با فرزندش را دارد و از طرفی دولت دانمارک با درخواست تغییر مذهب مادر موافقت و پناهندگی سیاسی به وی اعطا…

  روزنامه« المصری الیوم» منتشر کرد

  حقایقی درباره سابقه تاریخی شیعه و حکومت فاطمیون در مصر

  روزنامه« المصری الیوم» در مقاله ای با انتقاد از عملکرد برخی از رسانه های عربی در تشدید در گیری سنی و شیعه در بین کشورهای منطقه از جمله مصر، به بیان حقایقی درباره سابقه تاریخی شیعه و حکومت فاطمیون در این کشور پرداخت.

  … با هوشمندی فراوان و با تحریکات زیاد، مذهب مردم مصر را به مذهب شیعه تغییر دادند، اما با آمدن صلاح الدین ایوبی همه مردم مصر به مذهب… پرونده ویژه ای در مورد درگیری سنی و شیعه و اوضاع شیعیان در مشرق عربی و اشتباه نویسنده در توصیف مذهب زیدی بعنوان مذهب سنی…

  زندگینامه شهید باقر النمر

  جنایتکاران آل سعود امروز (شنبه) شیخ باقر النمر، روحانی شیعه عربستانی را به اتهام انتقاد از خاندان حاکم عربستان اعدام کردند.

  … شد.

  اتهام شیخ نمر این بود که در این همایش با قرائت پیامی از دولت سعودی خواسته بود به “قبرستان بقیع” رسیدگی کند، مذهب “تشیع…” را به رسمیت بشناسد و شیوه‌های آموزشی و درسی کنونی حاکم بر عربستان را تغییر داده یا لغو کند.

  شیخ نمر دومین بار در ۲۳ آگوست…


 • سعودی‌ها "شیخ نمر" را اعدام کردند

  سعودی‌ها “شیخ نمر” را اعدام کردند

  وزارت کشور عربستان اعلام کرد که ۴۷ تن را امروز(شنبه) به اتهام ارتکاب “جرایم تروریستی” اعدام کرده است. در میان اعدامی‌ها نام “شیخ نمر باقر النمر” روحانی شیعه نیز دیده می‌شود.

  …” رسیدگی کند، مذهب “تشیع” را به رسمیت بشناسد و شیوه‌های آموزشی و درسی کنونی حاکم بر عربستان را تغییر داده یا لغو کند.

  شیخ…


 • سرزمین مادری خود را از دست داده‌ایم

  اسقف اعظم ارامنه تهران و شمال در گفت‌وگو با ایسنا:

  سرزمین مادری خود را از دست داده‌ایم

  «در سال نو دعا می‌کنم که خدا قلب و ذهن ما را به عشق، صلح و احترام به همدیگر روشن کند.»

  …. متاسفانه مردم به نوع بشر و مسائل بشریت آگاه نیستند وگرنه کدام دین و مذهب به مردم خود می‌گوید که برو و برادر و خواهرت را بکش… اعظم ارامنه‌ی تهران از تلاش خود برای تغییر این نگاه سخن می‌گوید.

  او می‌گوید: «من همیشه به دوستانم و همکارانم…

  رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی:

  ‌خشونت، ناامنی و تروریسم عوامل برهم زننده همزیستی اسلامی است

  رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی گفت: وقتی مسئله خشونت، ناامنی و تروریسم به میان می‌آید، همزیستی مورد نظر دین محقق نمی‌شود.

  … الگو و مدل زندگی ما را تغییر دهد، مثلا اینکه اسلام بر تعایش و همزیستی انسانی تاکید بسیاری دارد و صد البته که تعایش یک مومن… همزیستی اهل مذهب با اهل مذهب، همزیستی فارغ از مذهب، همزیستی ادیانی و همزیستی

  حبیبی:

  منکر اختلافات جبهه پایداری با رئیس مجلس نیستم

  دبیرکل حزب موتلفه اسلامی با بیان اینکه در انتخابات مجلس نهم جبهه پایداری با جبهه متحد اصولگرایان رقابت کردند، اظهار کرد: در این دوره هم جبهه پایداری و هم جمعیت ایثارگران هم روحیه ائتلاف و هم دغدغه ائتلاف دارند.

  … می‌شود. البته دو اصل ولایت فقیه و مذهب از اساسنامه و مرامنامه ما غیرقابل تغییر است.

  به گفته وی ترکیب اعضای مجمع عمومی… شده است.

  دبیرکل حزب موتلفه با استقبال از تغییر اساسنامه خانه احزاب،‌ تصریح کرد: خانه احزاب اکنون به یک تشکل صنفی تبدیل شده و نباید…


 • ماجرای اختلاف احمدی‌نژاد با صفایی‌فراهانی

  ماجرای اختلاف احمدی‌نژاد با صفایی‌فراهانی

  محسن صفایی فراهانی از ریشه اختلافش با رئیس‌جمهور سابق می‌گوید، برای آن دوران عنوان «غارت کشور در یک دوره هشت‌ساله» را استفاده می‌کند و البته از امیدواری‌هایی که در دولت روحانی بوجود آمده است سخن می‌گوید.

  … اسلامی بودن کشور پنهان می‌کنند، در حالی که سو‌ءمدیریت عاملش مذهب نیست، عامل آن بدسلیقگی و استفاده از نیروهای نامناسب و ناتوان… سال از تصویب سند چشم‌انداز، محقق شدن آن مشکل خواهد بود، باید تغییر به وجود‌ آید.

  اینکه می‌گویید ممکن…


 • عقلای جهانی جلوی گسترش ویروس تروریسم پروری را بگیرند

  رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام:

  عقلای جهانی جلوی گسترش ویروس تروریسم پروری را بگیرند

  رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام از عقلای جهانی خواست تا جلوی گسترش ویروس تروریسم پروری را بگیرند.

  … با هر دین، مذهب و ملیتی است.

  وی با ارائه سوابقی از حضور مهاجران بیش از دو، سه میلیونی همسایه‌های شرقی و غربی و حتی… انسانی شما باعث تغییر دیدگاه مردم منطقه نسبت به ایران شده باشد، به تبلیغات منفی رسانه‌های غربی در این زمینه پرداخت و گفت…


 • ولایت فقیه در امتداد غدیر است

  رییس شورای سیاست گذاری امام جمعه کشور:

  ولایت فقیه در امتداد غدیر است

  رییس شورای سیاست گذاری امام جمعه کشورگفت: امروز نظام جمهوری اسلامی از برکت امامت غدیری یکی از قدرت های مهم و مطرح دنیا شده است.

  …: امامت یک مقوله سطحی نیست بلکه از اصول اعتقادی مذهب شیعه بوده اگر اعتقاد به امامت نباشد سایر عبادات مقبول درگاه باری تعالی… از کارکردهای امامت است اظهار کرد: ایجاد انقلاب اسلامی ایران به رهبری امام راحل که جهان را به لرزه انداخت و نقشه سیاسی جهان را تغییر


 • شانسی که فیلم مجیدی در اسکار دارد

  تدوینگر فیلم «محمد رسول‌الله» در گفت‌وگو با ایسنا مطرح کرد:

  شانسی که فیلم مجیدی در اسکار دارد

  تدوینگر ایتالیایی فیلم «محمد رسول الله(ص)» معتقد است: این فیلم می‌تواند برای دریافت اسکار شانس داشته است.

  … از نور قرار دارد و این یک تجربه خیلی جدیدی برایم بود.

  وی ادامه داد: از دین و مذهب یاد گرفتم. چیزهایی که یاد… اسلام دارند که احساس می‌کنم این فیلم آن را تغییر داده است.

  پرپینانی با بیان اینکه الان دین اسلام را بهتر می‌فهمد…


 • برای روند پیش‌رونده سالمندی چه کرده‌ایم؟

  برای روند پیش‌رونده سالمندی چه کرده‌ایم؟

  وحیدرضا برهانی‌نژاد- دانشجوی دکتری تخصصی سالمندشناسی

  … است که نشان داده مذهب هم به عنوان یک نهاد اجتماعی و هم به عنوان یک منبع معنابخش به ویژه برای سالمندان می‌تواند مفید باشد.

  نقش… مذهب در ارائه خدمات و دوستی‌ها و ابزارهای روانی که برای مقابله و تطابق با موضوعات زندگی روزانه، همچون تغییرات، فقدان و مرگ…


 • مهاجرت از منظر حقوقی

  در گفت‌وگو با هوشنگ پوربابایی بررسی شد؛

  مهاجرت از منظر حقوقی

  مهاجرت و ایجاد تغییر در زندگی در سال‌های اخیر هدف اقشار مختلفی از مردم جوامع مختلف به‌ویژه کشورهای کمتر توسعه یافته… جنگ، مخاطرات بین المللی، ترس از دست دادن جان به خاطر مذهب، نداشتن شغل مناسب یا به مخاطره افتادن شرافت یا حیثیت فرد…

نوشته های مشابه

بستن
بستن