خدمات حقوقی

مشاوره حقوقی بیمه کارگر

 

مشاوره حقوقی بیمه کارگر

بیمه چیست ؟
بیمه قراردادی است که بر پایه‌ آن شرکت بیمه (بیمه‌گر) تعهد می‌کند در برابر مقدار پولی که فرد یا شرکت دیگری (بیمه‌گذار) به او پرداخت می‌کند، زیان وارد شده به بیمه‌گذار را در پی رویدادی ناخواسته جبران کند. پولی را که بیمه‌گذار به بیمه‌گر می‌پردازند، حق بیمه و آنچه را که بیمه می‌شود، موضوع بیمه می‌نامند.

میزان حق بیمه بر پایه‌ حساب احتمالات تعیین می‌شود و موضوع بیمه و شرایط آن نیز در سند نوشتاری به نام بیمه‌نامه نوشته میشود . پیشینه‌ بیمه به دوران باستان باز می‌گردد و خاستگاه بیمه‌ بهداشت را باید در تمدن اسلامی جستجو کرد.

*سرمایه‌گذاری برای آرامش

میزان حق بیمه بر پایه‌ حساب احتمالات تعیین می‌گردد. برای نمونه، فرض کنید صاحبان ۱۰۰ هزار خانه به یک شرکت بیمه قرار داد بیمه‌ آتش‌سوزی ببندند و از آن خانه‌ها تنها هزار خانه آتش بگیرد و آسیب ببیند. شرکت به میزان آسیب وارد شده به آن هزار خانه، به صاحبان آن‌ها پول می‌پردازد. اما به صاحبان ۹۹ هزار خانه‌ دیگر که آتش نگرفته‌اند پولی نمی‌دهد. این پول هم از حق بیمه‌ای به دست می‌آید که صاحبان خانه‌ها طی سال به آن شرکت پرداخته‌اند و آرامش را به خانه‌ خود آورده‌اند.

شرکت‌های بیمه سرمایه‌ای را که از بیمه‌گذاران دریافت می‌کنند در کارهای بازرگانی و خدماتی وارد می‌کنند تا از پس هزینه‌های ناشی از زیان‌های بزرگ، مانند سقوط هواپیما، غرق شدن کشتی، سیل، زمین‌لرزه و آتش‌سوزی‌های گسترده برآیند. البته، بیش‌تر آن‌ها قراردادهایی را به شرکت‌های بیمه‌ای بزرگتر و گاهی شرکت‌های بین‌المللی می‌بندند و به آنان حق بیمه پرداخت می‌کنند. بنابراین، آن‌ها با بیمه کردن مردم برایشان آرامش می‌آورند و خود با بیمه کردن بخشی از سرمایه‌ خود در شرکت‌های دیگر به آرامش دست می‌یابند.

مقابل این نوع بیمه ها بیمه های کارگری می باشند که اخیرا باب شده اند و هر کس میتواند با ثبت نام در سامانه آزمونهای ادواری صنعت ساختمان در این آزمون ها ثبت نام کرده و سپس با گذراندن دو آزمون کتبی و عملی که در مجموع فرمالیته هستند خودش را صاحب کارت مهارت کند و از آن طریق صاحب بیمه کارگری شود . بیمه ای که عملا شخص در آن ماهیانه ۵۰ الی ۶۰ هزارتومان بابت حق بیمه پرداخت میکند اما مجموع بیمه قابل اتکا یا بدردبخوری نیست چرا که دارندگان این نوع بیمه در پایان دوره پرداخت بیمه و یا بعبارتی بازنشستگی بر اساس میانگین همین معیار پرداخت مستمری دریافت میکنند و مسلما وقتی شخصی بابت هر ماه بیمه اجباری ۲۵۰ هزار تومان و شخصی ۶۰ هزار تومان حق بیمه میپردازند مستمری های متفاوتی هم دارند کما اینکه هستند افرادی که برای دریافت فیش حقوقی شان به کافی نت مراجعه میکنند که برخی ۲۰۰ هزار تومان و برخی ۲ میلیون تومان بابت مستمری دریافت میکنند و این بخاطر حق بیمه متفاوت است که قبلا پرداخت می کرده اند .

بیمه کارگری

 مشاوره حقوقی بیمه کارگر

وکالت و مشاوره حقوقی و کیفری در تهران ومشهد
تماس: ۰۹۱۲۶۰۸۹۴۱۰
آدرس: تهران- فلکه دوم صادقیه- برج گلدیس- طبقه۶- واحد ۶۰۹

آدرس : مشهد – بلوار سجاد – بین سجاد ۱۲و چهارراه بزرگمهر – مجتمع اداری ترنج – طبقه ۵ – واحد ۵۰۳

لطفا قبل از مراجعه تماس بگیرید

tag:

وکیل آشنا به قانون کار

مشاوره حقوقی حقوق کارگر

برچسب ها

نوشته های مشابه

بستن
بستن