خدمات حقوقی

مشاوره حقوقی بخشیدن طلب در تهران ۰۹۱۲۶۰۸۹۴۱۰

وکالت و مشاوره حقوقی و کیفری در تهران
تماس: ۰۹۱۲۶۰۸۹۴۱۰

وکیل ومشاوره حقوقی بخشیدن طلب در تهران
آدرس: تهران فلکه دوم صادقیه برج گلدیس طبقه۶ واحد ۶۰۹

لطفا قبل از مراجعه تماس بگیرید

وکیل مشاوره حقوقی

بخشیدن طلب(هبه)

به دلالت ماده ۸۰۶ قانون مدنی هبه طلب به مدیون نوعی انتقال طلب از طلبکار به بدهکار خواهد بود لذا هبه طلب، تملیک آن به مدیون است.از این رو در ماده مرقوم امده است : “هرگاه دائن طلب خود را به مدیون ببخشد حق رجوع ندارد.” همانطور که می دانیم هبه عقدی است که به موجب آن یک نفر مالی را مجاناً به کس دیگری تملیک می کند . و از این حیث می تواند براساس احکام خاص عقدهبه حتی در آن شرط عوض نمود ( ماده ۸۰۱ ).

جایزه‌ای که هستی در ازای بخشش به ما می‌دهد من می‌توانم به عنوان یک انسان، درباره کرامت انسان‌ها فکر کنم و ببینم چه می‌شود که به کسی می‌گویند «کریم»؛ چه می‌شود که تختی می‌شود جهان‌پهلوان تختی و پوریای ولی می‌شود، پوریای ولی بزرگ. آدم‌ها وقتی حق خودشان را می‌بخشند از طرف هستی، حق بزرگ‌تری را جایزه می‌گیرند. خدا هم در قرآن این را تایید می‌کند: « وَ اَن تَعفوا اَقرَبُ للتَّقوی…»؛ در اصل خداوند می‌گوید اگر ببخشید، خیر بزرگ‌تری برای شما خواهد داشت. همچنین قرآن می‌گوید اگر کسی به شما بدهی دارد، اگر ببخشید، خیلی بهتر است.

کجا ببخشیم و کجا نبخشیم؟ در قرآن آمده است در قصاص زندگی است اگر خرد داشته باشی. آمنه کسی را که به صورتش اسید پاشید بخشید اما بعد از آن پسر قول‌هایی که در مورد کمک به آمنه داده بود را انجام نداد و آمنه از بخشش خود پشیمان شد و جامعه هم جراحت روحی پیدا کرد. ما در هر مسئله‌ای با ۲ وجه مواجه می‌شویم؛ یکی شخصی و دیگری عمومی. جرم‌ها هم وجه شخصی دارند و هم عمومی، اگر یک نفر فرد دیگری را کشت یک بخش داستان صاحب خون است که می‌تواند ببخشد و بخش دیگر دادستان به عنوان نماینده کل که باید بسنجد که این عمل در جامعه چه اثری گذاشته است و اگر آمنه بخشید دادستان نباید می‌بخشید یعنی فقط صرف اینکه شخص ببخشد، کافی نیست. اینجا می‌توانیم از تئوری دیگری حرف بزنیم به نام «روح گروه»؛ شما ممکن است بتوانید روح شخصی‌ات را کنترل کنی اما روح گروه دست شما نسیت. اگر گروه آزرده شود، چه کسی آن را از آزردگی درمی‌آورد؟ دادستان، رفع آرزدگی روح گروه بر عهده‌اش است؛ دادستان یا همان چیزی که قبلا با عنوان «مدعی‌العموم» می‌شناختیم. دادستان، حق بخشش ندارد و باید فرد مجرم را به جزای عملش همانطور که در قانون پیش‌بینی شده، برساند. بخشندگی نسل به نسل نهادینه می‌شود در طول زمان وقتی اکتسابات روی انسان تاثیر می‌گذارد، ممکن است نسل‌های بعدی از نژاد خود چیزهایی را به ارث ببرند که بخشندگی هم می‌تواند جزئی از آن باشد که حتی این تغییرات می‌تواند روی گروه‌های خونی غیر بخشنده هم باشد و اگر این رفتارها در خانواده ادامه پیدا کند افراد بعد از چند نسل مثل هم می‌شوند. اگر همین حالا ما تصمیم بگیریم که دیگر دروغ نگوییم تقریبا ۲ نسل طول می‌کشد تا این امر نهادینه شود، پس نتیجه می‌گیریم در بخشش عواملی مثل جنسیت، گروه خونی و… دخیل است. حالا تمام این بخش‌بندی‌ها به بخش‌های کوچک‌تری تقسیم می‌شود.

مراحل بخشیدن مهریه همسر

اما یک موضوع دیگر هم اینجا مطرح است و آن اینکه زوجه در طول زندگی دلش بخواهد مهریه اش را به هر دلیلی ببخشد. اما این اقدام هم برای خودش راه و رسمی دارد.

مثلا تا قبل از ثبت عقد امکان بخشش مهریه وجود ندارد. نکته دوم اینکه اصلا نیاز نیست به دادگاه مراجعه کنید مثلا همسر شما روی یک کاغذ می نویسد من مهریه خودم را به همسرم بخشیدم و بعد امضا و اثر انگشت می زند و این خودش مدرک است. با این حال داماد برای محکم کاری بهتر است راهی دفترخانه اسناد رسمی شود و این کار را ثبت کند. این اقدام همان اقرارنامه ثبتی است و بعد از ثبت٬ نامه ای به دفتر ثبت ازدواج که قبلا آنجا ازدواجشان ثبت شده نوشته شده تا آنها هم در دفتر خود ثبت کنند و در عقدنامه نوشته شود.

اما این راه کمی درد سر دارد و اگر واقعا عروس خانم قصد دارد که مهریه اش را ببخشد، بهتر است با آقای داماد راهی دفتر اسناد رسمی شود و این کار را قانونی نماید. محضردار اعتراف همسر برای بخشش مهریه را در قالب «اقرارنامه ثبتی» تنظیم می کند؛ البته کار به همین جا ختم نمی شود، زیرا برای محکم کاری باید نامه ای از آنجا برای دفترخانه رسمی ازدواج- که عقد در آن مکان ثبت شده – برده شود تا در آنجا مفاد نامه در «صفحه ملاحظات» عقدنامه ثبت گردد.

ابراءِ که مصدر و از باب اِفعال است، در لغت عرب، از ریشه بُروء، بَراء و برائت گرفته شده و به معنی خلاص کردن و رهانیدن از عیب و دین به کار رفته است.( لوییس معلوف: المنجد فی اللغه، دارالمشرق، بیروت، چاپ ۳۵، ص ۳۱).

قانونگذار به پیروی از مشهور فقها در ماده ۲۸۹ قانون مدنی ابراء را چنین تعریف کرده است : ” ابراء عبارت از این است که دائن از حق خود به اختیار صرف نظر کند “.

بررسی ماهیت ابراء و هبه طلب

ابراء به عنوان یکی از اسباب سقوط تعهدات طی مواد ۲۸۹ الی ۲۹۱ قانون مدنی مورد بحث قرار گرفته است .

برخی از اساتید برای اولین بار ابراء را تحت عنوان ایقاع معین مورد بررسی قرار داده اند و منظور از این اقدام را نیز اینگونه عنوان نمو ده اند ” برای نمایاندن ایقاعی است که همچون “عقد معین ” دارای نام و احکام ویژه در قانون است مانند: طلاق ،ابراء، اخذ به شفعه”(کاتوزیان۴۹۷).

در فقه امامیه، مشهور و در فقه عامه، حنفی‏ها، حنبلی‏ها و شافعی‏ها ابراء را ایقاع می‏دانند.

هرچند ایقاع بودن ابراء از ماده ۲۸۹ قانون مدنی قابل ادراک می باشد اما برخی از فقها نیز عنوان نموده اند ابراء بدان جهت که مستلزم منتی بر مدیون است عقد تلقی می شود بدان جهت که بدون قبول او نمی توان آن را نسبت به مدیون روا داشت .( ابن زهره غنیه ،کتاب تجارت، فصل هبه).

اما در این بیان میتوان به شرح ذیل خدشه وارد نمود :

الف – اسقاط حق عملی است که منحصراً در اختیار صاحب حق میباشد.

ب – ابراء میت از دینی که بر ذمه او در زمان حیات استقرار یافته است صحیح است در حالی که نیاز به قبول در این فقره نیست .

ج – اسقاط حق که از ناحیه صاحب آن انجام می یابد بدون درخواست مدیون اساساً خدشه ای به اعتبار بدهکار وارد نمی سازد و یا حداقل این خدشه محل تردید جدی است و میتوان از قاعده استحسان نیز جهت تقویت این بیان استفاده نمود .

قانونگذار به پیروی از مشهور فقها ضمن تلقی ایقاع بودن ابراء در ماده ۲۸۹ قانون مدنی ابراء را چنین تعریف کرده است : ” ابراء عبارت از این است که دائن از حق خود به اختیار صرف نظر کند ” در ابراء طلبکار به خواست و اراده شخص خویش بدون هیچ چشم داشت به عوضی از ناحیه مدیون اقدام به آزاد سازی ذمه مدیون از حق دینی خویش می نماید .آنچه مسلم است این است که برای تحقق ابراء وجود دین جهت نفوذ و اعتبار آن لازم می آید . بنابراین ابراء پس از ادعای دین از ناحیه مدیون و یا قبل از استقرار دین بر ذمه مدیون سالبه انتفاء به موضوع و بی اثر خواهد بود .

همانطور که در تعریف عقد آمد برای تحقق عقد نیاز به دو یا چند اراده می باشد.

در هبه طلب با توجه به اینکه تحقق آن مستلزم دو اراده دائن و مدیون می باشد بنا به تعریف ارائه شده در ماده ۱۸۳ قانون مدنی عقد تلقی می شود. بدیهی است برای تحقق آن می بایست شرایط عمومی قراردادها رعایت گردد که در بحث شرایط تحقق ابراء و ایقاع بدان خواهیم پرداخت.

اعمال روز عرفه؛ روز خواستن و بخشش

وکیل, برای ,تهران, مشاوره حقوقی ,جهت, بخشش طلب, تلفن

روز عرفه، برای تقویت معرفت الهی و رابطه عمیق‌تر با حضرت حق و شناخت صفات جمال و جلال پروردگار، بسیار مناسب و مغتنم است.

این روز، بویژه برای کسانی که در سرزمین پرخاطره و انسان‌ساز «عرفات» و در مناسک حج حضور داشته باشند، سعادت مضاعف خواهد بود

… خود را از خداوند طلب کن که برآورده خواهد شد، ان شاءاللّه.

(دعای کوتاه بالا دعای بسیار پرمحتوایی است که سزاوار است انسان هر زمان…

*اصناف بم فراموش‌شدگانی بعد از زلزله*
مصوبات بر زمین‌مانده، تسهیلات پرداخت نشده و وعده‌های عمل نشده

… بازرگانی استان، قرض‌های اصناف بم به کسبه و تجار طلبکاری که کالاهایشان را بصورت قسطی به واحدهای صنفی این شهر داده بودند پرداخت… تصویب کرد ولی از آن موقع تاکنون به طور مرتب از اصناف بم مالیات گرفته شد و فقط سال ۸۲ مورد بخشش قرار گرفت.

موحدی ادامه…

رئیس کل دادگستری لرستان:

۳۴۹ زندانی جرائم غیر عمد در زندان‌های استان بسر می‌برند

رئیس کل دادگستری لرستان گفت: هم‌اکنون ۳۴۹ زندانی جرائم غیر عمد در زندان‌های استان بسر می‌برند.

… اثر بخشش، آرامش انسان و آسایش دیگران است

نماینده ولی‌فقیه در لرستان گفت: مهمترین اثر بخشش آرامش انسان و آسایش… مهریه و نفقه، هستند که در مجموع میزان بدهی این زندانیان ۳۰۰ میلیارد ریال است.

نماینده ولی‌فقیه در لرستان:
مهمترین…

همه حرف‌های هدایتی درباره شایعات اخیر و کفاشیان

” یکی دو روز قبل خبری ناگهان مثل بمب ترکید. این که حسین هدایتی به خاطر بدهی‌های سنگین بازداشت شده است. صبح اما حسین… این شایعات به علت غیبت ۲۰ ساعته من از سر کار منتشر شده است. این شایعات خیلی کوچک و بی‌ارزش است. البته یک بخشش هم از آنهایی…


 • گزارش کامل ایسنا از نهمین جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده فساد بزرگ مالی

  گزارش کامل ایسنا از نهمین جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده فساد بزرگ مالی

  نهمین جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده فساد بزرگ مالی روز یک‌شنبه ـ ۱۷ اردیبهشت ـ در شعبه اول دادگاه انقلاب به ریاست قاضی ناصر سراج برگزار شد و ۶ نفر دیگر از متهمان این پرونده در دو نوبت صبح و عصر محاکمه شدند.

  … که پول را از دوستم دریافت کردم از خانواده‌ام تقاضای بخشش دارم. من از همه تقاضای بخشش دارم. من بعد از چهار ماه توانستم فرزند… خود از دادگاه، بازداشت موقت این متهم را به دلیل وجود بیم تبانی او با دیگران خواستار شد.

  در ادامه‌ جلسه، قاضی سراج از «ک.ر…


 • گزارش کامل ایسنا از هشتمین جلسه رسیدگی به پرونده فساد بزرگ مالی

  گزارش کامل ایسنا از هشتمین جلسه رسیدگی به پرونده فساد بزرگ مالی

  هشتمین جلسه رسیدگی به پرونده فساد بزرگ مالی روز یکشنبه ـ ۱۰ اردیبهشت ـ در شعبه اول دادگاه انقلاب به ریاست قاضی ناصر سراج برگزار شد.

  … از بابت داد و ستدهای تجاری از گروه ملی طلبکار بودم، بیشتر دادن پیش فاکتور، می‌شود گفت آن به عنوان یک نوع تضمین جهت برگشت بدهی…) را عینا به آقای «الف.گ» بابت بدهی وی در قراردادهای قبلی که با شرکت تراورس داشته است پرداخت کردم. از مبلغ چهار میلیارد تومان…


 • کتایون ریاحی سفیر جدید «مهرآفرین» معرفی شد

  کتایون ریاحی سفیر جدید «مهرآفرین» معرفی شد

  … و می‌خواهد بگوید که ما در برابر نعمتهای خدا بدهکاریم و باید برای این بدهی به دیگران کمک کنیم.

  همچنین سیمین حقی ـ شاهنامه‌شناس… افرادی بودند که به این باور رسیده بودند که با بخشش‌شان‌ داشته‌هایشان را دوبرابر می‌کنند.

  کتایون ریاحی در پایان صحبت‌هایش…

  وکیل, برای ,تهران, مشاوره حقوقی ,جهت, بخشش طلب, تلفن


 • /ماهیت و فلسفه مهریه در حقوق/
یک استاد دانشگاه:
قوانین مهریه عامل تزلزل خانواده‌هاست، نه تحکیم
تقویت روابط اخلاقی و فرهنگی جایگزین ضمانت اجراهای حقوقی شود

  /ماهیت و فلسفه مهریه در حقوق/
  یک استاد دانشگاه:
  قوانین مهریه عامل تزلزل خانواده‌هاست، نه تحکیم
  تقویت روابط اخلاقی و فرهنگی جایگزین ضمانت اجراهای حقوقی شود

  … نحله استفاده شده به معنای عطیه و بخشش است یعنی مرد هیچ عنوانی جز تقدیم پیشکش و هدیه ندارد عده‌ای هم چنین تفسیر… کرده‌اند که نحل به معنای زنبور عسل است یعنی به دیگران بهترین مایع و عامل شفا را می‌بخشد اما هیچ توقعی هم ندارد هر چند عده‌ای هم نحله…


 • روز آخر اعتکاف؛ 
برگه‌ام را می‌دهم اما نگرانم چه نمره‌ای به من می‌دهی
  وکیل, برای ,تهران, مشاوره حقوقی ,جهت, بخشش طلب, تلفن

  روز آخر اعتکاف؛
  برگه‌ام را می‌دهم اما نگرانم چه نمره‌ای به من می‌دهی

  … است. واسه بخشش تو، واسه دلدادن من همون روز اول کافی بود و میدونم که دل بزرگت راضی به سه روز اشک و زاری و جیغ و گاهی ناله‌های… و دیگران، دور از تنگی و فشار اتوبوس و مترو و کرایه‌های تاکسی، دور از اخبار مایوس کننده و تلخ و از همه مهمتر بدون گناه و آزار…


 • افشاگری سخنگوی برکنار شده باشگاه پیام:
به خاطر اتفاقات باشگاه در محضر خدا طلب بخشش می‌کنم

  افشاگری سخنگوی برکنار شده باشگاه پیام:
  به خاطر اتفاقات باشگاه در محضر خدا طلب بخشش می‌کنم

  … شد.

  وی افزود: صفایی یک روز علیه مربی سابقش حرف می‌زد و من به عنوان سخنگو مجبور بودم صحبت‌هایش را جمع و جور کنم و از دیگران بخواهم… این است که مگر اینجا سپاهان اصفهان است با ۲۰ میلیارد بودجه که کسی عشقش باشد در آن کار کند؟ اینجا پیام نفرین شده است با میلیاردها بدهی


 • مرتضی احمدی:
بدهی‌ وبدون صاحب بودن بدبختی‌های پرسپولیس است
بازی شش‌تایی‌ها از هر کودتا و جنایتی بدتر است
روزی که باقری کفش‌هایش را آویزان کند،گریه‌ام می‌گیرد

  مرتضی احمدی:
  بدهی‌ وبدون صاحب بودن بدبختی‌های پرسپولیس است
  بازی شش‌تایی‌ها از هر کودتا و جنایتی بدتر است
  روزی که باقری کفش‌هایش را آویزان کند،گریه‌ام می‌گیرد

  … را بدهی ها و بدون صاحب بودنش عنوان می کند و این که هر کس به خود اجازه می دهد، مدعی آن باشد و یا این که آن را ارث پدری… وقتی پرسپولیس شروع کرد، هر اقدامی برای جدا کردن هوادارانش غیر قابل بخشش بود.

  * اما مثل این که دوره زمانه عوض…

  وکیل, برای ,تهران, مشاوره حقوقی ,جهت, بخشش طلب, تلفن


 • *این نشانه‌ها را به خاطر بسپار*
در حوادث زندگی گاه زیردست هستیم و گاهی فرادست

  *این نشانه‌ها را به خاطر بسپار*
  در حوادث زندگی گاه زیردست هستیم و گاهی فرادست

  … ذره‌ای شک نکن.

  اینطور بخشش‌ها، اینطور کمک‌هایی که دیگران از ما می‌خواهند، اینطور عذرها، وقتی مرتفع بشوند، بیشتر از کمکی…تو می‌توانستی کاری رو برای کسی انجام بدهی ولی نکردی، میتونستی کاری رو نکنی چون عواقبش برای کسی بد بود، ولی از عمد…


 • /گزارش-ایسنا/
به مناسبت جشن گلریزان در مشهد
  وکیل, برای ,تهران, مشاوره حقوقی ,جهت, بخشش طلب, تلفن

  /گزارش-ایسنا/
  به مناسبت جشن گلریزان در مشهد

  … مهر و وفا را به دیگران بیاموزیم.

  کمی فکر کنیم چه راه‌هایی برای مهرورزی وجود دارد؟ آری همه ما از جانب پروردگار خوبی‌ها… شود، اقساط ۳۰۰ هزار تومان را می‌توانی بدهی؟ با صدای بلند می‌گوید: بله تراشکارم و جواز کسب دارم.

  از او می پرسم چه مدت…

  ابراهیم جعفری در گفت‌وگو با الشرق الاوسط:
  – روابط ما با سوریه کاملا به طرفین مربوط می‌شود
  – ناچاریم پذیرای نیروهای اشغالگر باشیم

  … در پایان درباره‌ی بخشش بدهی‌های عراق گفت: بدون شک نزدیک به ۲۱ میلیارد دلار از بدهی‌های عراق وجود دارد که خواهان لغو آن هستیم… روابط بهتر بپردازیم اما تا به حال هیچ گونه مذاکره مستقیمی با دمشق انجام نشده است بلکه تنها تلاش‌هایی از سوی دیگران


 • آصفی:/کامل/
بخشش بدهی‌های عراق در دستور کارمان نیست
ایران و اروپا در خصوص یک رآکتور تحقیقاتی و تجهیزات نیروگاه بوشهر بحث می‌کنند

  آصفی:/کامل/
  بخشش بدهی‌های عراق در دستور کارمان نیست
  ایران و اروپا در خصوص یک رآکتور تحقیقاتی و تجهیزات نیروگاه بوشهر بحث می‌کنند

  … هستند، باید حساب‌های‌شان بسته شود.
  به گزارش ایسنا، آصفی در پاسخ به اینکه آیا ایران به مانند آمریکا بخشش بدهی‌های عراق… است؟ گفت: بحث انتخابات ریاست جمهوری ایران یک موضوع داخلی است و به دیگران ارتباطی ندارد.
  آصفی در خصوص نظر رسمی ایران راجع…

  وکیل, برای ,تهران, مشاوره حقوقی ,جهت, بخشش طلب, تلفن


 • رهبر معظم انقلاب اسلامی :آنچه در این ماه بدست آوردید، قدر بدانید

  رهبر معظم انقلاب اسلامی :آنچه در این ماه بدست آوردید، قدر بدانید

  … بدون این که قبلا استحقاقی وجود داشته باشد. عفو و بخشش تو یک نوع تفضل از سوی توست. عقوبت و سزا دادن تو عدالت توست. و قضاء… نمی‌خواهی و ای کسی که از بخشش خود به ما پشیمان نمی‌شوی ـ حالا من دیگر عبارت‌های عربی‌اش را نمی‌خوانم، فقط فارسی ترجمه می‌کنم ـ…

 • نوشته های مشابه

  همچنین ببینید

  بستن
  بستن
  بستن