خدمات حقوقی

مشاوره حقوقی انتقال سند خودرو

 

 

مشاوره حقوقی انتقال سند خودرو

نکاتی در مورد نقل و انتقال سند:

در صورتیکه تعداد برگ های سند بیش از یک برگ باشد ،‌به ازای هر برگه اضافی ۵۰۰۰۰ ریال به همراه مالیات ارزش افزوده به مبلغ نهایی سند اضافه خواهد شد.

به موجب ماده ۱۲۸۷و ماده ۲۹ قانون تخلفات رانندگی و و سایر قوانین و مقررات جاری تنظیم اسناد نقل و انتقال خودرو فقط در صلاحیت دفاتر اسناد رسمی می باشد.

ماده ۲۹ قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی نقل و انتقال خودرو به موجب سند رسمی ا نجام می گردد، دارندگان وسایل نقلیه مکلفند قبل از هرگونه نقل و انتقال وسایل مذکوردر دفاتر اسناد رسمی، ابتدا به ادارات راهنمایی و رانندگی یا مراکز تعیین شده است از سوی راهنمایی و رانندگی برای بررسی اصالت وسیله نقلیه، هویت مالک، پرداخت جریمه ها و دیون معوق و تعویض پلاک به نام مالک جدید مراجعه نمایند.

برابر ماده ۴۲ قانون مالیات بر ارزش افزوده دریافت مالیات نقل و انتقال بر عهده دفاتر اسناد رسمی است …

مدارک مورد نیاز جهت تنظیم وکالت فروش و سند قطعی نقل و انتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی

حضور فروشنده و خریدار و یا نماینده قانونی آنها(وکیل)
اصل کارت ملی و شناسنامه طرفین معامله
اسناد مالکیت خودرو (در صورتیکه فروشنده اولین مالک خودرو است ارائه برگه کمپانی و یا برگه گمرک و در صورتیکه فروشنده مالک اول نباشد ارائه آخرین بنچاق دفترخانه)
شناسنامه خودرو ( برگ سبز صادره توسط مراکز تعویض پلاک)
برگ تأییدیه نقل و انتقال خودرو (صادره توسط مراکز تعویض پلاک ) * ( جهت تنظیم وکالت فروش نیاز نمی باشد)
اصل برگ مفاصاحساب عوارض خودرو صادره از دفاتر خدمات الکترونیک شهر یا شهرداری (پرداخت شده توسط فروشنده)
اصل بیمه نامه شخص ثالث معتبر
اصل کارت هوشمند سوخت

طبق قانون مالیات بر ارزش افزوده (بند ب ماده ۴۳ ) خودروهای سواری و وانت دو کابین مشمول پرداخت عوارض شهرداری می باشند فلذا وانت تک کابین ، اتوبوس ، مینی بوس ، کامیون و موتور سیکلت نیازی به ارائه عوارض سالیانه شهرداری ندارند ( معاف از پرداخت عوارض سالیانه شهرداری)

فروشنده و خریدار پیش از مراجعه به دفاتر اسناد رسمی باید به اتفاق به مراکز تعویض پلاک مراجعه نماید ، در غیر اینصورت به شرح زیر فروشنده می تواند به خریدار وکالت دهد.

سند وکالت فروش :

فروشنده با در دست داشتن مدارک لازم به یکی از دفاتر اسناد رسمی مراجعه می نماید و به نام خریدار وکالت فروش تنظیم می نماید
وکیل باید پس از تعویض پلاک جهت قطعی کردن سند خودرو به نام خود با مدارک مذکور به دفترخانه اسناد رسمی مراجعه نماید.
تنظیم سند قطعی از وکالت فروش به نام خود وکیل مشمول پرداخت هزینه حق التحریر، مالیات ارزش افزوده ،هزینه صدور الکترونیکی سند و ۲۰۰۰۰ ریال حق الثبت می باشد
چنانچه وکیل بخواهد قبل از تعویض پلاک ، خودرو را با همان وکالت به شخص دیگری واگذار نماید (تفویض) ،مشمول کلیه هزینه های اولیه خواهد بود. توضیح اینکه زمانی وکیل می تواند به همان صورت وکالت را تفویض نماید که در وکالت عبارت “حق توکیل به غیر ” را داشته باشد.
موکل (فروشنده) می تواند برای تعویض پلاک محدودیت زمانی تعیین نماید. اگر وکیل(خریدار) در زمان تعیین شده توسط موکل تعویض پلاک را انجام ندهد ، وکالت از نظر تعویض پلاک فاقد اعتبار خواهد بود و مجددا جهت تعویض پلاک نیاز به اجازه مجدد موکل ( فروشنده ) خواهد داشت

سند وکالت تعویض پلاک:

موکل(فروشنده) با در دست داشتن مدارک لازم به یکی از دفاتر اسناد رسمی مراجعه می نماید و به نام وکیل(خریدار) وکالت تعویض پلاک را تنظیم و می تواند برای تعویض پلاک محدودیت زمانی تعیین نماید
وکالت تعویض پلاک، صرفا جهت مراجعه به مراکز تعویض پلاک می باشد
پس از تعویض پلاک توسط وکیل،فروشنده و خریدار با دردست داشتن مدارک مورد نیاز جهت تنظیم سند قطعی باید به یکی از دفاتر اسناد رسمی مراجعه نمایند

مراحل سند زدن خودرو

بعد از مشخص شدن سلامت و اصالت خودرو، مرحله بعدی مراجعه به یک مرکز تعویض پلاک می باشد . در این مرکز پلاک فروشنده از روی خودرو جدا می‌شود و پلاک خریدار روی خودرو نصب می‌شود. البته در مرکز تعویض پلاک به دلیل استعلامی که از خودرو صورت می‌پذیرد، دزدی بودن یا نبودن آن مشخص می‌گردد. همچنین اگر آن خودرو تصادفی جرحی یا پرونده قضایی داشته باشد هم به این واسطه مشخص می‌شود.
مرحله بعدی مراجعه به دفترخانه است. مرکز تعویض پلاک برای دفترخانه گواهی‌ای مبنی بر تعویض پلاک صادر می‌کند و بعد از آن خریدار و فروشنده هر دو به دفتر اسناد رسمی مراجعه می‌کنند و سند انتقال قطعی تنظیم می‌شود.
در اینجا خریدار که فرم نقل‌و‌انتقال را دریافت کرده است، دو ماه فرصت دارد که به دفترخانه مراجعه کند، بنابراین قبل از اینکه این مهلت تمام شود حتما آن را به دفترخانه ارائه دهید؛ زیرا در غیر این صورت باید بار دیگر به مرکز تعویض پلاک بروید.
یک نکته مهم که خریدار باید به خاطر داشته باشد این است که برگ سبزی که نیروی انتظامی صادر می‌کند، سند مالکیت نیست و حتما خریداران خودرو باید بعد از تعویض پلاک، برای گرفتن سند قطعی خود به دفتر اسناد رسمی مراجعه کنند در غیر این صورت مالک نخواهند بود.

چگونه خودرویی را بی دردسر معامله کنیم؟

برای داشتن یک معامله بی‌دردسر باید هم به مسائل حقوقی یک معامله توجه نمایید و هم به مسائل فنی خودرو، چرا که هرکدام از این دو موضوع می‌تواند دردسر آفرین باشد. اگر قصد خرید خودرویی از بازار دارید، خواندن متن پیش رو را به شما توصیه می‌کنیم.
در رابطه با نکات فنی خودرو هنگام خرید توجه به چند نکته ضروری می باشد . در خرید خودروهای دست دوم بهتر است سراغ خودروهایی بروید که کمتر دست به دست شده‌اند، چراکه چنین خودروهایی ممکن است مشکلات فنی یا حقوقی کمتری داشته باشند.
حتما شماره شاسی، موتور و پوسته سرسیلندر را با شماره‌هایی که در کارت خودرو، سند و برگه سبز آن است تطابق بدهید، چرا که خودرویی بدون مشکل می باشد که تمام این شماره‌ها در آن یکی باشد.
با تشخیص این موضوع می‌توانید به اصالت خودروی مورد نظرتان مطمئن شوید. اما شاید شما با نگاهی سطحی به شماره‌های یاد شده و تطابق آن با اسناد به این نتیجه برسید مشکلی وجود ندارد، اما گاهی وقت‌ها چیزهایی که می‌بیند تمام واقعیت نیست.
تشخیص اصالت یک خودرو شاید کار ساده‌ای به نظر برسد اما در برخی موارد بهتر است که یک کارشناس این کار را انجام دهد، چرا که ممکن شماره شاسی خودرو یا پوسته سیلندر خودرو اصطلاحا دست‌کوب باشد یا شماره شاسی از خودرویی دیگر بریده شده باشد با چسب دوقلو بر روی شاسی خودروی دیگر چسبانده شده باشد.
چنین موضوعاتی قابل پیگیری است، اما بهتر است که از آن پیشگیری کنیم تا به عواقب بعدی آن دچار نشویم. او تشخیص رنگ‌شدگی خودرو که نشان‌دهنده تصادفی بودن یا نبودن یک خودرو است، سلامت شاسی‌ها، موتور، گیربکس، جلوبندی، سیستم ایمنی خودرو و اصالت آن را که همان مدارک خودرو است از دیگر نکات ضروری شناخت یک خودروی سالم می‌داند.
اما خرید از یک نمایشگاه خودروی معتبر و شناخته شده هم می‌تواند به داشتن یک معامله مطمئن کمک کند. بر همین اساس بهتر است برای خرید خودرو به نمایشگاه‌هایی مراجعه کنید که جایگاهی ثابت دارند.
اگر می‌خواهید از «فرد» خودرو بخرید، بهتر است که به برخی ابعاد روان‌شناختی او توجه داشته باشید، برای مثال اگر مشاهده کردید که شخص فروشنده با عجله‌ای فراوان فقط می‌خواهد خودرویی را بفروشد و معامله را هرچه زودتر تمام کند، در رابطه با آن شخص و خودروی او تحقیق بیشتری به عمل بیاورید، چراکه ممکن است خودرویی که فرد فروشنده برای معامله ارائه می‌کند متعلق به او نباشد.
بنابراین در صورتی که این احتمال به واقعیت تبدیل شود، شما خودرویی را خریده‌اید که واقعا برای شخص فروشنده نبوده و اگر هم متعلق به او بوده احتمالا ایرادی فنی داشته است.در رابطه با خودروهای وارداتی هم مشاهده برگه گمرکی یا سند شرکت مادر توصیه می‌شود.

با وکالت‌نامه معامله نکنید

از وکالت دادن در معامله پرهیز نمایید . این کار با مراجعه طرفین معامله به دفتر اسناد رسمی انجام می‌گردد و طی آن فروشنده به خریدار وکالت می‌دهد که به مرکز تعویض پلاک مراجعه کند. در مورد وکالت‌نامه‌ای که تنظیم می‌شود، توصیه این است که این وکالت حتما مدت‌دار باشد. در غیر این صورت بدون تعیین مدتی، خودرویی را که پلاک آن به نام شما است، در اختیار خریدار قرار داده‌اید که در شهر بگردد و هر خلافی که خواست با پلاک شما بکند. برای همین بهتر است فقط دو روز به خریدار وکالت بلاعزل بدهید تا این دردسرها برای شما به وجود نیاید. و توصیه آخر اینکه آنچه را امضا می‌کنید حتما بخوانید تا احتمالا سوژه یک کلاهبرداری قرار نگیرید.

وکیل مشاوره حقوقی

 

وکالت و مشاوره حقوقی و کیفری در تهران ومشهد

تماس: ۰۹۱۲۶۰۸۹۴۱۰

آدرس: تهران- فلکه دوم صادقیه- برج گلدیس- طبقه۶- واحد ۶۰۹

آدرس : مشهد – بلوار سجاد – بین سجاد ۱۲و چهارراه بزرگمهر – مجتمع اداری ترنج – طبقه ۵ – واحد ۵۰۳

لطفا قبل از مراجعه تماس بگیرید

برچسب ها

نوشته های مشابه

همچنین ببینید

بستن
بستن
بستن