خدمات حقوقی

مدیر ساختمان و مشاعات ساختمان

 

 

مدیر ساختمان و مشاعات ساختمان :
بر طبق ماده ۲قانون تملک آپارتمان‌ها قسمت‌های اختصاصی مانند واحد مسکونی، بالکن، انباری و پارکینگ، به طور کلی قسمت‌هایی که در سند مالک یا خریدار واحد عنوان شده اختصاصی می باشند. قسمت‌های مشترک یا مشاع قسمت هایی از ساختمان است که حق استفاده از آن منحصر به یک یا چند آپارتمان نبوده و به همه مالکان به نسبت اختصاصی آنها تعلق می‌گیرد. به طور کلی قسمت‌هایی از ساختمان است که برای استفاده اختصاصی تشخیص داده نشده و در سند مالکیت اختصاصی مالکان تلقی نشده است که غالباً راهرو، پلکان، نمای داخلی و پارکینگ‌های اضافی که مالکی آن را فروخته و از محل رفته باشد، باغچه، حیاط و پشت بام را در بر می‌گیرد.

بر اساس ماده ۴۷ قرار دادن اشیای اضافی، گذاردن میز و صندلی و هر نوع اشیای دیگر و همچنین نگاهداری حیوانات در قسمت‌های مشترک ساختمان و پارکینگ اختصاصی و همچنین نگهداری سگ، گربه، مرغ و خروس کلاً در تمامی قسمت‌های ساختمان (حتی در آپارتمان) ممنوع می باشد . علاوه بر این در ماده ۴۸ هم آمده گذاشتن کفش، دمپایی و جاکفشی پشت در آپارتمان و در محوطه راهروها ممنوع است. براساس ماده ۴۹ هرگونه تغییر شکل و رنگ در آپارتمان به گونه‌ای که موجب ناهماهنگی واحدها در نمای کلی بنا شود ممنوع است.

در بعضی از موارد دیده می‌شود خانم‌هایی اقدام به زدن آرایشگاه در واحد آپارتمانی یا حتی ایجاد مشاغل دیگر در فضای مسکونی می‌کند که موجب مزاحمت‌هایی نیز برای سایر سکنه می‌شود. بر اساس ماده ۵۰ ساختمان صرفاً محل مسکونی بوده و هرگونه استفاده تجاری و اداری از آپارتمان‌ها ممنوع است.

در اغلب موارد همسایه‌ها از گذاشتن زباله در قسمت‌های مشاع ساختمان از سوی یکی از ساکنان اعتراض می‌کنند در این مورد باید بگویم که بر طبق ماده ۵۱ قراردادن کیسه زباله و سطل آشغال پشت در آپارتمان، ریختن زباله و آشغال در حیاط و راهروها ممنوع است.

براساس ماده ۵۲ هر یک از واحدهای ساختمان فقط و فقط دارای یک پارکینگ است و بالطبع مالک مجاز به پارک تنها یک خودرو می باشد که محل آن در صورت مجلس تفکیکی ساختمان مشخص شده و در ساختمان نیز با نصب پلاک معیّن می‌تواند مشخص شود. پارک خودرو در غیر از پارکینگ اختصاصی هر واحد و همچنین پارک خودرو در محل‌های مشاع درون پارکینگ که به منظور راحتی تردّد و دور گرفتن خودروها در نظر گرفته شده، ممنوع است.

براساس ماده ۵۵ انباری واقع در زیرپله زیر زمین محل قرار دادن وسایل سرایدار بوده و فضاهای اضافی در اتاقک آسانسور در پشت‌بام و اتاق تأسیسات در پارکینگ صرفاً جهت قراردادن وسایل مرتبط با ساختمان خواهد بود. در برخی موارد دیده می‌شود که واحدی اقدام به بردن اسباب با آسانسور می‌کند یا نخاله‌های باقی مانده از تعمیرا ت واحد خود را با آسانسور جابه‌جا می‌کند اما در اینگونه موارد نیز قانونگذار چاره‌ای اندیشیده است. بر طبق ماده ۵۶ اسباب‌کشی و حمل مصالح ساختمانی و نخاله‌های ناشی از تعمیرات با آسانسور ممنوع بوده و سرایدار مکلّف به ممانعت از انجام این عمل خواهد بود.

حتی برای اساس ماده ۵۷ استفاده اختصاصی از برق عمومی به هر منظور، میزان و مدّتی ممنوع بوده و سرایدار مکلّف به ممانعت از انجام این عمل خواهد بود و براساس ماده ۵۸ درصورت تعمیرات ساختمانی و بنّایی لازم است هماهنگی لازم با سرایدار جهت نظافت فوق‌العاده ساختمان انجام شود. بدیهی است جبران زحمات اضافی سرایدار در این خصوص بر عهده واحد مذکور خواهد بود.

طبق ماده ۵۹ در مهمانی‌های شب‌های غیر تعطیل بعد از ساعت ۲۲ و در شب‌های تعطیل بعد از ساعت ۲۴ رعایت سکوت کامل ساختمان چه از جهت صدای مهمانان و چه از لحاظ صدای موسیقی الزامی است.

در بعضی از موارد دیده می‌شود که برخی از افراد مراسم‌ها و جشن‌های خود را در پارکینگ برگزار می‌کنند که غالباً با سر و صدا همراه است و سبب ایجاد مزاحمت برای ساکنین می‌شود. خطاب به این دوستان باید بگویم که آیا می‌دانستید بر اساس ماده ۶۰ استفاده از پارکینگ جهت برگزاری مجالس اختصاصی ساکنین صرفاً با اجازه مدیر و کسب رضایت تمامی ساکنین امکانپذیر خواهد بود. در اینصورت جهت جبران هزینه‌های تحمیلی به ساختمان لازم است معادل چهار ماه شارژ به صندوق پرداخت گردد. البته در تبصره ۸ این ماده آمده است که برگزاری مجمع عمومی ساختمان در محل پارکینگ از ماده فوق مستثنی است.

ماده ۶۱ قانون آپارتمان‌نشینی قراردادن اشیا و آسیب رساندن به پوشش عایق کف پشت بام ایزوگام را ممنوع کرده و در صورت این اتّفاق جبران هزینه‌های تعمیرات بر عهده واحد آسیب‌زننده خواهد بود. اگر در ساختمانی شوفاژخانه وجود دارد و بر سر زمان باز کردن آن توافق ندارند باید به ماده ۶۲ مراجعه کنند که در این ماده زمان بازنمودن و بستن شیرهای رادیاتور در شوفاژخانه به ترتیب ۲۰ مهر هر سال و۲۰ فروردین‌ماه عنوان شده است. ناگفته نماند تغییر این زمان بر اساس درجه حرارت هوا بر عهده مدیر ساختمان است.

اگر واحد یا واحدهایی به این موارد پایبند نباشند و از قانون تخطینمایند اقدام ایشان تصرف مشاعات آپارتمان و نیز ایجاد مزاحمت بوده و از طرف تک تک اهالی آپارتمان قابل طرح و پیگیری است.
ز وظایف مدیر به شخص و یا اشخاصی معین قابل واگذاری خواهد بود.

مدیر ۲

 مدیر ساختمان و مشاعات ساختمان

وکالت و مشاوره حقوقی و کیفری در تهران ومشهد
تماس: ۰۹۱۲۶۰۸۹۴۱۰
آدرس: تهران- فلکه دوم صادقیه- برج گلدیس- طبقه۶- واحد ۶۰۹

آدرس : مشهد – بلوار سجاد – بین سجاد ۱۲و چهارراه بزرگمهر – مجتمع اداری ترنج – طبقه ۵ – واحد ۵۰۳

لطفا قبل از مراجعه تماس بگیرید

tag:

ملک مشاع

برچسب ها

نوشته های مشابه

همچنین ببینید

بستن
بستن
بستن