دپارتمان کیفری

مجازات خودزنی

مجازات خودزنی

خود زنی :
روز به روز بر تعداد افرادی که اقدام به خشونت علیه خود یا خودزنی می کنند افزوده می شود. آمار کسانی که درگیر بیماری های اضطراب و استرس می شوند نیز پیوسته رو به افزایش است. برای کاهش هزینه های فراوانی که برای درمان این افراد هزینه می شود، راهی جز پیشگیری و تغییرات ساختاری در جامعه نیست.
هر چند که طبق اظهارات روان شناسان خودزنی در دختران بیشتر از پسران است، اما این پرخاشگری علیه خود مربوط به گروه، طبقه و یا قشر خاصی از جامعه نمی شود. اما از عوامل موثر در سلامت جامعه، ایجاد امنیت اقتصادی و اجتماعی برای این افراد است.
طبق آمار یک درصد خودزنی ها با قصد و نیت خودکشی صورت می گیرد ولی در اکثر موارد آسیب های جسمی که به صورت عمدی بر بدن وارد می شود برای رسیدن به یک آرامش کاذب صورت می گیرد. یعنی دشمنی با خود به حدی می رسد که آسیب رساندن به خود که دشمن فرض می نمایند ایجاد حس پیروزی و آرامش می شود.
البته باید گفت خودزنی که به نام های متفاوت دیگری از جمله جرح خویشتن، رفتار انتحاری و خودآزاری نیز بر آن نهاده شده است، به صورت ناآگاهانه و ناخودآگاه صورت می گیرد، یعنی اینکه ریشه و علت های عمیق روانی دارد و در موارد اندکی به صورت تمارض و جلب توجه صورت می گیرد.
خودزنی می تواند ناشی از عوامل سبب ساز مانند افسردگی مزمن، حرمت نفس پایین و خشم های فرو خورده باشد.
اکثر افراد افسردگی را همراه با علامتهایی مانند گوشه گیری، غمگینی، بی اشتهایی و خواب کم و تمایل به تنهایی می شناسند، این در حالی است که افسردگی به تنهایی بستگی به نوع آن، طول مدت و سنین مختلف علائم متفاوتی دارد.

این افراد معمولاً به علت تحقیر مخصوصاً در دوران کودکی توسط پدران و مادران و مربیان مستبد به این بیماری دچار می شوند. در چنین شرایطی رابطه فرد با خودش دچار گسست می شود و حتی فرد با خودش دشمن می گردد و از ضربه زدن به خود و ایجاد درد و سوزش به آرامش کاذب می رسد.
وی در ادامه در خصوص درمان این افراد گفت:
در واکنش به فشارهای روانی و استرس و ناکامی ها و درگیری های بین فردی عصابیت یک واکنش طبیعی است و فاصله زیادی با پرخاشگری دارد.
در عصبانیت آسیبی به خود فرد و دیگران نمی رسد در صورتی که در پرخاشگری که انواع آن تهمت، توهین، ناسزا و حمله فیزیکی است فرد و دیگران در معرض آسیب قرار دارنذد.
مراجعه به روان پزشک و روان شناس از جمله اقداماتی است که می توان در جهت کمک به این افراد صورت داد.
جرح خویشتن را می‌توان به صورت رفتاری تعمدی که به طور مستقیم به بدن فرد آسیب می زند و باعث صدمه دیدن بافتهای بدن یا حتی قطع عضو می‌شود تعریف نمود که برای چند دقیقه فرد از شر احساس یا موقعیت فلاکت بار یا درمانده کننده خلاص می‌شود.

جرح خویشتن ممکن است در حضور یک ناظر بیرونی یا در غیاب آن انجام گیرد. به هر حال بایستی در نظر داشته باشیم که این عمل کارکرد و کنشی برای شخص دارد یعنی فرد از انجام آن منظوری هوشیار، ناهوشیار یا نیمه هوشیار دارد. بنابراین لازم است کارکردهای مورد نظر شناسایی شده تا بتوان راههای کنارآمدن با آنها را آموزش داد. این مهم به ویژه وقتی که پای اطرافیان، مراقبان سیستم بهداشت و روان و … به میان می‌آید اهمیت به سزایی می‌یابد.

تقریباًً یک درصد جمعیت در طول عمر خود برای مدارا coping با موقعیت یا احساس فلج‌کننده پیش آمده از آسیب بدنی به شکل جرح خویشتن استفاده می‌کنند. آسیب به خود افراد را ناقص می‌کند. درک این پدیده رفتاری مشکل است و به شکل خیلی ساده یا در یک موقعیت احساسی که فرد تحت فشار است رخ می‌دهد.

شمار افرادی که دست به اعمال آسیب زا نسبت به خود می زنند رو به افزایش می باشد . البته باید گفت که این اعمال به ندرت نشان دهنده ی میل به خود کشی است .

در آمریکا افرادی که خودزنی می کنند ۲ ملیون برآورد شده است . البته این آمارها دقیق نیستند زیرا امکان گزارش همه ی افرادی که به خود آسیب می رسانند وجود ندارد .

خود زنی مربوط به طبقه ی خاص نژادی ، فرهنگی یا اجتماعی و اقتصادی نمی شود . اما بعضی از منابع میزان آن را در دختران ۱۰ تا ۱۹ ساله شایع تر اعلام کرده اند در حالی که دیگر منابع تفاوتی میان پسرها و دخترها قائل نشده اند .

 

حتی اگر در شرایطی اعمال فوق باعث مرگ شوند اما خود زنی یک رفتار خودگشی گرایانه محسوب نمی شود . فردی که دست به اعمال آسیب زا می زند شاید دلیل آن را نداند . اما در اغلب مواقع این اعمال بعد از یک فشار شدید و یا بعد از یک رخداد غم انگیز انجام می شوند و این نشان دهنده ی این است که افراد توانایی بروز احساسات خود را به صورت سالم ندارند . همچنین بعضی از افراد گمان می کنند که اگر از بیرون احساس درد کنند ، دیگر از درون احساس درد نمی کنند . از دیگر انگیزه های خودزنی این است که به دیگران ثابت کنند که دردهای عاطفی آنها واقعی است . البته درد ناشی از زخم ها ممکن است به طور موقتی دردهای عاطفی را تسکین دهند .

 

هر نوع جراحت عمدی که شخص به بدن خود وارد کند به عنوان خودزنی یا خودآزاری تعریف می شود

هرنوع جراحت عمدی که شخص به بدن خود وارد میکند به عنوان خود زنی، خود آزاری، آسیب به خود یا به زبان ساده تر زخمی کردن خود تعریف میشود.خودزنی معمولا باعث به جا ماندن علامت یا صدمه به بافت ها میشود.خودزنی میتواند هریک از رفتارهای زیر را دربر داشته باشد:
• بریدن
• سوزاندن (یا “داغ زدن” با اشیای داغ)
• سوراخ کردن یا خالکوبی کردن افراطی بر بدن
• کندن پوست یا بازکردن دوباره ی زخم ها
• کندن مو (تریکوتیلومانیا)
• کوبیدن سر به جایی
• ضربه زدن (با چکش یا دیگر اشیا)
• شکستن استخوان
بیشترافراد مبتلا به خودزنی، هنگام حضور در یک گروه به خود آسیب نمیرسانند، بلکه در تنهایی به این کار میپردازند، و درضمن سعی در پنهان کردن رفتار خود دارند.

وکیل مشاوره حقوقی

وکالت و مشاوره حقوقی و کیفری در تهران ومشهد

تماس: ۰۹۱۲۶۰۸۹۴۱۰

آدرس: تهران- فلکه دوم صادقیه- برج گلدیس- طبقه۶- واحد ۶۰۹

آدرس : مشهد – بلوار سجاد – بین سجاد ۱۲و چهارراه بزرگمهر – مجتمع اداری ترنج – طبقه ۵ – واحد ۵۰۳

لطفا قبل از مراجعه تماس بگیرید

صفحه مرتبط:

مجازات تصادف ساختگی

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

بستن
بستن