مقالات حقوقیوکالت

قوانین مربوط به ترخیص کالا از گمرک

قوانین مربوط به ترخیص کالا از گمرک

فرآیند ترخیص کالا به منظور آزادسازی کالا از گمرک است. کالا پس از طی مراحل ترخیص ، از حالت قاچاق خارج شده و برای ورود به کشور جنبه قانونی پیدا می کند. از آن جایی که ارزش کالا، اطلاعاتی است که مورد توجه ترخیص کار و یا تاجر می باشد لذا فرآیند ترخیص کالا از گمرک برای تعیین ارزش کالای ترخیص شده امری مهم و ضروری است.

نکته مهمی که هر ترخیص کار باید بداند این است که برای ترخیص کالا از گمرک باید مجوزهای لازم و کارت حق العمل کاری و کارت بازرگانی داشته باشد.
در کنار چگونگی فرآیند ترخیص کالا توسط واردکننده و یا ترخیص کار که لازم است توسط افراد متخصص و ماهر انجام گیرد، ترخیص کار و صاحب کالا باید با قوانین مربوط به ترخیص کالا از گمرک آشنایی کافی داشته باشند. چرا که عدم آشنایی با روند ترخیص کالا از گمرک و قوانین مربوط به آن ممکن است منجر به اتلاف وقت و ایجاد هزینه های گزاف برای شخص شود.

برای دریافت مشاوره با وکیل متخصص لطفا با شماره ۶۰۸۹۴۱۰-۰۹۱۲  تماس حاصل نمایید.

قوانین مربوط به ترخیص کالا از گمرک و مواردی که ترخیص کار باید بداند:

۱- واردکنندگان کالا به منظور ترخیص کالا در گمرک باید در BOX33 , BOX34 شماره تعرفه کالا که همان کدینگ ( HS ) کالا می باشد را در اظهارنامه ذکر کنند. چنانچه تعرفه کالا اشتباه ذکر گردد وفق ماده ۲۷ قانون امور گمرکی واردکننده کالا جریمه می شود.
۲- ترخیص کار موظف است قوانین مربوط به کار مانند بیمه کردن نیروی کار و … را رعایت نماید.
* همچنین تجاری که قصد واردات کالا را دارند بهتر است برای محموله خود بیمه باربری بگیرند تا در صورت بروز صدمه و یا دزدیده شدن شرکت های بیمه متقبل هزینه های به وجود آمده شوند.
۳- ترخیص کار مکلف است پروانه سبز گمرکی و کلیه اسناد و هزینه ها و رسیدهای مربوط را ظرف مدت ۷ روز به صاحب کالا تحویل دهد.
* در صورتی که ترخیص کار در انجام اقدام فوق تأخیر کند، صاحب کالا با طرح دعوی در دادگاه صالح حق کسر معادل ۳ درصد کل کارمزد ترخیص کار به ازای هر روز تأخیر را دارد.
۴- ترخیص کار مکلف است از کالا حفظ و نگهداری کرده و چنانچه کالا ایرادی دارد، آن ایراد را رفع نماید.
* چنانچه بر اثر تعدی و تفریط، ترخیص کار موجب تلف یا ایجاد خسارت بر کالا شود، ترخیص کار ضامن تلف و خسارت وارد شده بر کالا می باشد.
۵- پرداخت و تأمین تمام هزینه ها و عوارض گمرکی، هزینه های مربوط به اخذ مجوز واردات و یا سازمان های ذیربط و حمل کالا بر عهده صاحب کالا و سایر هزینه ها بر عهده ی حق العمل کار ( ترخیص کار ) می باشد.

نحوه محاسبه ی هزینه های گمرکی:

هزینه های گمرکی شامل ۳ دسته است :
دسته اول : هزینه هایی که قبل از گمرک باید پرداخته شود که شامل، هزینه ی صدور ترخیصیه به کشتیرانی، هزینه ی حق توقف کالا در انبار تا وقت صدور ترخیصیه و هزینه سپرده گذاری در مواردی که بار در کانتینر می باشد ، است.
دسته دوم : هزینه هایی که در گمرک پرداخته می شود که شامل، قبض انبار الکترونیک، پرینت اظهارنامه، لاک و مهر، هزینه آزمایش، هزینه استاندارد، هزینه انبارداری و صدور بیجک بر اساس جدول شرکت های انبارهای عمومی
و دسته سوم : هزینه هایی که همزمان با ترخیص کالا باید پرداخته شود که شامل، هزینه های مربوط به ثبت سفارش کالا، هزینه مربوط به مالیات کارت بازرگانی و هزینه های مربوط به دستمزد ترخیص کار

برای مشاهده مقاله با عنوان احتکار ، کلیک کنید.

مجازات استفاده از کارت بازرگانی دیگران:

در سال هایی اخیر برخی از دارندگان کارت بازرگانی از طریق تنظیم سند رسمی در دفاتر اسناد رسمی اقدام به واگذاری کارت بازرگانی خود تحت عناوینی چون عقد قرارداد، صلح، اقرارنامه، هبه، وکالت و … می کردند که در شهریور سال ۹۷ و با بخش نامه جدید اتاق بازرگانی تهران هرگونه نقل و انتقال و واگذاری کارت بازرگانی تحت هرعنوانی فاقد وجاهت قانونی بوده و برای طرفین جرم محسوب می شود.
* پس می توان گفت چنانچه استفاده از کارت بازرگانی دیگران براساس بند ۷ ماده ۲۷۴ اصلاحیه قانون مالیات های مستقیم به منظور فرار مالیاتی انجام شود، مرتکبین این عمل به مجازات درجه شش نیز محکوم می شوند.
* همچنین اگر شخصی استفاده از کارت بازرگانی خود را به دیگری واگذار کند و در مقابل این اقدام وجهی دریافت نماید، عمل او مصداق ماده ۲ قانون تشدید مجازات مرتکبین ارتشا، اختلاس و کلاهبرداری خواهد بود.

مدارک مورد نیاز برای ترخیص کالا:

* مدارک مربوط به کالا : ترخیصیه، قبض انبار، بارنامه، پیش فاکتور، فاکتور، فهرست عدل بندی، گواهی مبدا، ثبت سفارش بازرگانی، در صورت بیمه بودن  بیمه نامه، گواهینامه استاندارد، مجوزهای قانونی و گواهی بازرسی.
* مدارک مربوط به صاحب کالا : اصل و کپی تمام صفحات کارت بازرگانی، اصل و کپی کارت ملی
* مدارک مربوط به وکیل یا نماینده صاحب کالا : اصل و کپی کارت ملی، اصل و کپی وکالت نامه محضری، اصل و کپی معرفی نامه برای گمرک مربوطه و کپی دفترچه بیمه

گردآورنده : حقوق خوانِ معراج ؛ خانم حدیثه شهاب

برای دریافت مشاوره با وکیل متخصص لطفا با شماره ۶۰۸۹۴۱۰-۰۹۱۲  تماس حاصل نمایید.
برچسب ها

نوشته های مشابه

بستن
بستن