مقالات حقوقی

قاچاق گمرکی

در بیان تعریف قاچاق باید گفت در ابتدا و براساس ماده یک قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز که در سال ۹۲ به تصویب رسید قاچاق معادل فعل یا ترک فعلی بود که منجر به نادیده گرفتن عوارض، مالیات ها و به طور کلی نقض هرگونه قوانین مربوط به واردات و صادرات کالا و ارز در کشور می شد و با مرور زمان واژه ی قاچاق معطوف به قاچاق گمرکی و ورود کالا به داخل  و یا خروج کالا از کشور به صورت غیرقانونی گردید.

در میان جرایمی که در قانون ایران جرم انگاری شده و مبنای جرم انگاری آن ها از قوانین غیرکیفری نشأت گرفته است و دارای پیچیدگی و ویژگی هایی هستند که کار را برای قضات و قانون گذاران سخت می کنند می توان به قاچاق گمرکی یا همان قاچاق کالا اشاره کرد.

به گزارش مشرق نیوز عدم اتصال بر خط سامانه سازمان بنادر و عدم همکاری آن با سامانه جامع تجارت[۱] که محمود صادقی رییس فراکسیون شفافیت مجلس به آن اشاره می کند و همچنین خروج محموله هایی با وزن بیشتر به علت عدم دقت سامانه گمرک دو ضعف اصلی سامانه گمرک هستند که موجبات ایجاد قاچاق را در گمرکات فراهم می کنند. در این خصوص می توان به پرونده قاچاق ۲۱۰ کانتینر عروسک در سال ۹۵ اشاره کرد.

نظر دکتر لنگرودی در تعریف قاچاق گمرکی :

قاچاق گمرکی عبارت است از حمل و نقل کالا از نقطه ای به نقطه ی دیگر بر خلاف مقررات مربوط به حمل و نقل به طوری که این عمل ناقض ممنوعیت یا محدودیتی باشد که قانوناً مقرر شده است. مانند صدور و ورود اجناس مجاز بدون پرداخت عوارض گمرکی که در ماده ۳۴ قانون مرتکبین قاچاق به آن اشاره شده است و همچنین خرید و فروش و یا نگهداری اجناس مذکور براساس ماده ۲ قانون راجع به فروش اجناس منوعه مصوب ۱۳۱۴٫

بهتر است ؛ بخوانید : قوانین مربوط به ترخیص کالا از گمرک

مصادیق قاچاق کالا :

* کالاهایی که از مسیر غیرمجاز و یا بدون انجام تشریفات گمرکی حتی در مسیرهای مجاز گمرکی به قلمرو گمرکی وارد و یا از قلمرو گمرکی خارج می شوند.

* عدم خروج وسایل نقلیه و کالاهای ورود موقت در ترانزیت خارجی از قلمرو گمرکی و عدم تحویل کالا در ترانزیت داخلی، طی مهلت مقرر مشروط بر اینکه عدم خروج و یا عدم تحویل کالا عمدی باشد. همچنن است در مورد کالاهای ترانزیت خارجی چنانچه عوض شده و یا قسمتی از آن برداشته شد.

* بیرون بردن کالای تجاری از اماکن گمرکی در حالیکه کالا اظهار نشده و یا حقوق ورودی به گمرکات پرداخت نشده باشد.

* ورود و یا خروج کالاهایی که ورود و خروج آن ها ممنوع بوده و تحت عنوان کالای مجاز یا مجاز مشروط و با نام دیگر اظهار شود و همچنین جایزین کردن کالاهایی که صادرات آن ها ممنوع و یا مجاز مشروط م باشد با کالایی که ارزش کمتری دارد و مطابق با پروانه صادراتی صادر شده نباشد.

* ارائه ی اسناد خلاف واقع و یا مجوزهای جعلی در مورد کالاهای مجاز یا مجاز مشروط، بدین شکل که خصوصیت و یا جنس کالای وارداتی با چیزی که اظهار شده است مطابقت نداشته نباشد.

* وجود کالای اضافی در محموله، بدین شکل که کالایی  از یک نوع دیگر در محموله وجود دشته باشد درحالی که طبق اسناد ارائه شده اظهار نشده است.

مجازات واردکنندگان کالای قاچاقی:

با عنایت به قانون امور گمرکی و قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز چنانچه دارندگان کارت بازرگانی مرتکب قاچاق کالا شوند کارت بازرگانی آن ها پس از رسیدگی به موضوع در کمیسیونی مرکب از نمایندگان وزارت صنعت، معدن و تجارت، اتاق بازرگانی و صنایع و معادن و گمرک ایران به طور موقت توقیف و یا به طور دائم باطل می شود. و چنانچه قاچاق این قبیل کالاها به صورت سازمان یافته انجام گیرد علاوه بر پرداخت جریمه نقدی ذکر شده حسب مورد به مجازات مقرر در ماده ۲۹ قانون مبارزه به قاچاق کالا و ارز نیز محکوم می شود.

هم چنین هرشخصی که مرتکب قاچاق کالا و ارز و یا حمل و نگهداری آن شود علاوه بر ضبط کالا در مورد کالاهای مجاز به پرداخت جریمه نقدی یک تا دو برابر ارزش کالا ، در خصوص کالاهای مجاز مشروط به پرداخت جریمه نقدی معادل یک تا سه برابر ارزش کالا و در خصوص کالاهای ممنوع به شرح مندرج در بندهای« الف تا ت » ماده ۲۲ قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز محکوم می شود. هم چنین اگر قاچاق کالاهای ممنوع به شکل سازمان یافته انجام میگیرد مرتکب علاوه بر پرداخت جزای نقدی مندرج در بندهای « الف تا ت » ماده ۲۲ به مجازات مقرر در ماده ۲۸ همین قانون نیز محکوم می شود.

قاچاقچیان حرفه ای علاوه بر ضبط کالا به حداکثر جزای نقدی و تا هفتاد و چهار ضربه شلاق تعزیری و بر اساس ارزش کالای قاچاقی حسب مورد به نود یک روز تا شش ماه و یا بیش از شش ماه تا دوسال حبس محکوم می شوند.

لازم به توضیح است  چنانچه در اجرای مقررات و کنترل های گمرکی  قسمتی از محموله، مشمول مقررات قاچاق گمرکی تشخیص داده شود نگهداری و ضبط مابقی کالا یا وسیله نقلیه مجاز نمی باشد، مگر اینکه نگهداری مابقی کالا یا وسیله نقلیه مذکور برای اثبات عمل قاچاق یا وصول جریمه ها ضروری باشد.

مراجع صالح به رسیدگی به جرایم قاچاق کالا :

* چنانچه قاچاق کالا و ارز به صورت سازمان یافته و حرفه ای باشد و یا توسط یکی از مامورین و یا کارمندان دولت انجام شود، مرجع صالح به رسیدگی دادگاه انقلاب و دادسرا بوده و شخص حسب مورد به مجازات انفصال از خدمات دولتی یا حبس محکوم می شود.

* سایر پرونده های قاچاق کالا در صلاحیت تعزیرات حکومتی بوده که علاوه بر رسیدگی به تخلفات اقتصادی و صنفی، وظیفه رسیدگی به پرونده های قاچاق کالا و ارز را نیز برعهده دارد.

چنانچه پرونده قاچاق دارای چندین متهم باشد و به اتهام یک نفر از آن ها در مراجع قضایی رسیدگی شود، اتهامات سایر متهمان نیز در همان مرجع قضایی مورد بررسی و رسیدگی قرار می گیرد.

در ادامه بخوانید :   فرآیند تامین ارز برای واردات کالا –  واردات کالا و قوانین مربوط به آن

گرد آورنده : حقوق خوان معراج ، خانم حدیثه شهاب

برای دریافت مشاوره با وکیل متخصص قاچاق گمرکی ، گروه وکلای معراج ، لطفا با شماره ۶۰۸۹۴۱۰-۰۹۱۲  تماس حاصل نمایید.

[۱] . لازم به ذکر است طبق قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز اتصال سامانه سازمان بنادر به سامانه گمرک باید در بستر سامانه تجارت رخ دهد و اتصال مستقیم دو سامانه فوق خلاف مقررات است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

بستن
بستن