دپارتمان کیفری

قاچاق ارز به چه معناست و مجازات آن چیست ؟

قاچاق ارز به چه معناست و مجازات آن چیست ؟

در هر کشور ورود و خروج ارز و کالا دارای ضوابط مشخصی می‌باشد که در صورت نقض فرد یا شرکتی مرتکب قاچاق ارز یا کالا شده است.

در کشور ایران در سال ۹۲ قانون مبارزه با قاچاق ارز و کالا در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید. ماده یک قانون مبارزه با قاچاق ارز و کالا به شرح زیر می‌باشد :

قاچاق ارز و کالا به هر گونه فعل یا ترک فعلی گفته می‌شود که تشریفات قانونی مربوط به ورود یا خروج کالا و ارز را نقض می‌کند.

⇐جهت مشاهده مطلب مرتبط با قاچاق کالا و ارز اینجا کلیک کنید⇒

تعریف ارز چیست ؟

ارز به پول رایج خارجی شامل از اسکناس ، مسکوکات ، حواله‌های ارزی و سایر اسناد مکتوب یا الکترونیکی است.ارز در مبادلات بانکی و اقتصادی کاربرد دارد.

به چه مواردی قاچاق ارز گفته می‌شود ؟

  • هر معامله ارزی که یک طرف معامله دارای مجوز از بانک مرکزی نباشد مصداق قاچاق ارز می‌باشد. معامله ارزی شامل خرید ، فروش و حواله توسط اشخاصی غیر از صرافی ، موسسه مالی و اعتباری و بانک می‌باشد.
  • وارد کردن و یا خارج کردن ارز بدون رعایت کردن تشریفات قانونی و یا از مسیرهای غیرمجاز
  • معامله فردایی ارز که توسط صرافی یا … انجام گیرد. معامله فردایی به معامله‌ای گفته می‌شود که تحویل ارز و ریال به روزهای آینده موکول می‌شود اما منجر به تحویل ارز نمی‌شود و یا قصد طرفین تنها تسویه تفاوت قیمت ارز است.
  • اگر کارگزاری عملیات ارزی را با اشخاصی در خارج از کشور که مجوز لازم را ندارند مصداق قاچاق ارز می‌باشد. کارگزار شخصی است که ما به ازای ارز معامله شده را در کشور دریافت می‌کند.
  • عرضه کردن ، حمل و یا نگهداری ارزی که فاکتور معتبر و یا مجوز لازم را ندارد مصداق قاچاق ارز می‌باشد.

مجازات قاچاق ارز

طبق قانون مبارزه با قاچاق ارز و کالا مجازات به این‌گونه آمده است :

“اگر شخصی مرتکب قاچاق ارز شود ، علاوه بر ضبط ارز ، به پرداخت جریمه نقدی ارز ورودی ، یک تا دو برابر بهای ریالی آن و جریمه نقدی ارز خروجی ، دو تا چهار برابر بهای ریالی آن محکوم خواهد شد.”

برای کسب مشاوره با وکلای قاچاق ارز   با گروه وکلای معراج به شماره ۹۴۱۰-۶۰۸-۰۹۱۲ و ۴۰ ۷۹ ۹۱ ۲۵ – ۰۲۱ تماس بگیرید.
برچسب ها

نوشته های مشابه

همچنین ببینید

بستن
بستن
بستن