خدمات حقوقی

قانون منع بکارگیری بازنشستگان در مشاغل

قانون منع بکارگیری بازنشستگان در مشاغل

  • بازنشستگی و مسائل مرتبط به آن 

بازنشستگی در تعریف عامیانه خود به معنی کناره گیری از ادامه شغل در اثر بالا بودن سن و گاه در پی بیماری و از کار افتادگی است.

براساس تحقیقات و مطالعات کارشناسان، توانایی و ظرفیت انسان برای فعالیت در عرصه اداری با ۳۰ سال کار به اتمام می رسد و پس از ۶۰ الی ۶۵ سالگی دیگر نمی توان انتظار کار و تلاش مفید را از این افراد داشت.

اما با این وجود برخی از بازنشستگان بیشتر از جوانان به دنبال یافتن کار هستند و با توجه به تجربه ای که دارند و همچنین داشتن بیمه کامل ، نیازی به بیمه مجدد ندارند ، و حاضرند به مراتب کمتر از یک جوان آماده به کار حقوق دریافت کنند ،مزایای فعالیت بازنشستگان از یک سو و علاقه مندی جذب به کار آنان از طرف کارفرمایان ازسوی دیگر زمینه ی مساعدی برای استمرار اشتغال آنان فراهم کرده است، که این مسئله باعث عدم جذب جوانان در بازار اشتغال شده و با افزایش نرخ بیکاری ، منشا گرفتاری ها و مسائل فراوان از جمله افزایش جرم و جنایت ،افزایش آمار طلاق، بالا رفتن سن ازدواج، به خطر افتادن سلامت روحی و روانی جوانان و بسیاری از مشکلات دیگر برای افراد و جامعه شده است.

از جمله مسائلی که در هنگام وضع قوانین مربوط به بازنشستگی و شرایط آن باید لحاظ شود ؛ یکی سن افراد در هنگام بازنشستگی است :طبق آمار میانگین سن بازنشستگی در کشورهای مختلف ۶۵ سال می باشد در صورتی که این رقم در ایران ۵۱ سال است که این باعث شده فرد در اوج مهارت و کارایی بازنشسته شود و این امر باعث شده هزینه هایی بر جامعه و نهادهای بازنشستگی تحمیل گردد و نیز انگیزه افراد برای بازگشت دوباره به کار تقویت گردد.

برای مشاوره با وکیل با شماره ۹۴۱۰ ۶۰۸ ۰۹۱۲  و یا ۴۰ ۷۹ ۹۱ ۲۵-۰۲۱ تماس حاصل نمایید.

 دیگر اینکه هنگام بازنشستگی شرایط زندگی فرد را درنظر بگیرم به طور مثال ؛

همانطور که همه می دانیم با بالا رفتن سن هزینه های سلامت افراد افزایش می یابد و یا اینکه فردی که به سن بازنشستگی میرسد بزرگ یک خانواده محسوب شده و همین امر انتظاراتی از او را در پی دارد و موجبات افزایش مخارج وی می شود.

در نتیجه اگر شرایط و مسائل مربوط به بازنشستگان به درستی صورت گیرد افراد بعد از بازنشسته شدن نیاز و تمایلی به بازگشت مجدد به کار را ندارند و از این سو میدان برای جوانان باز شده و در پی آن اوضاع کاری و اجتماعی شان سر و سامان می گیرد.

با توجه به این موضوعات قانونگذار محترم قانون منع به کارگیری بازنشستگان را  در یک ماده واحده و چند تبصره را به شرح ذیل وضع کرده است ؛

  • ماده واحده- از تاریخ ابلاغ این قانون، به‌کارگیری افرادی که در اجرای قوانین و مقررات مربوطه بازنشسته یا بازخرید شده یا بشوند، در دستگاه‌های اجرایی موضوع ماده (۵) قانون مدیریت خدمات کشوری مصوب ۱۳۸۶/۷/۸ و کلیه دستگاه‌هایی که به نحوی از انحاء از بودجه عمومی کل کشور استفاده می‌کنند، ممنوع می‌باشد.

 

  • تبصره ۱- (مصوب ۱۳۹۷/۶/۶ مجلس شورای اسلامی) -به‌کارگیری بازنشستگان، در سمت‌های مذکور در بندهای (الف)، (ب) و (ج) ماده (۷۱) قانون مدیریت خدمات کشوری مصوب ۱۳۸۶/۷/۸ مجاز است. همچنین به‌کارگیری بازنشستگان در نیروهای مسلح با مجوز فرمانده معظم کل قوا مجاز است.

 

به‌کارگیری بازنشستگان وزارت اطلاعات تا سقف یک درصد از مجموع نیروهای شاغل رسمی این وزارتخانه در هر دوره مدیریتی صرفا در وزارتخانه مذکور مجاز می‌باشد.

 

جانبازان بالای ۵۰ درصد، آزادگان بالای سه سال اسارت و فرزندان شهدا از شمول این قانون مستثنی می‌باشند.

 

  • تبصره ۲- دستگاه‌های موضوع این قانون در صورت لزوم می‌توانند از خدمات بازنشستگان متخصص با مدرک تحصیلی کارشناسی و بالاتر به صورت پاره‌وقت و ساعتی استفاده کنند. حداکثر ساعت مجاز برای استفاده از بازنشستگان، یک سوم ساعات اداری کارمندان رسمی است و حق‌الزحمه این افراد متناسب با ساعت کاری آنها حداکثر معادل یک سوم کارمندان رسمی همان شغل تعیین و پرداخت می‌شود.
  • تبصره ۳- دستگاه‌های مشمول مکلفند ظرف مدت شصت روز از تاریخ ابلاغ این قانون، آن دسته از افرادی را که برخلاف مفاد این قانون به کار گرفته شده‌اند، از خدمت منتزع(جدا شده)  و با آنان تسویه‌حساب کنند. افراد مذکور نیز باید ظرف مهلت قانونی مقرر، سِمَت و پُست خود را ترک کنند. پرداخت هرگونه وجهی پس از این مهلت از هر محل و تحت هر عنوان در حکم تصرف غیرقانونی در اموال دولتی است.

 

  • تبصره ۴- کارکنان و اعضای هیئت‌مدیره مناطق آزاد تجاری-صنعتی نیز مشمول این قانون می‌باشند.

همانطور که در این قانون بیان شده جلوگیری از بازگشت مجدد به کار شامل همه افراد نمی شود و استثنائاتی را در برمیگیرد و که این خود، باعث شده عده ای به دنبال راه گریزی باشند و از اجرای درست این قانون سرباز زنند.

امید است با نظارت بر اجرای درست آن و همکاری بازنشستگان محترم این قانون قدمی باشد به سوی بهبود وضع جامعه.

نوشته ای از : کار اموز الناز آزادی (قانون منع بکارگیری بازنشستگان در مشاغل )

 

برای مشاوره با وکیل با شماره ۹۴۱۰ ۶۰۸ ۰۹۱۲  و یا ۴۰ ۷۹ ۹۱ ۲۵-۰۲۱ تماس حاصل نمایید.

برچسب ها

نوشته های مشابه

بستن
بستن