مقالات حقوقی

فرآیند تامین ارز برای واردات کالا

معاون ارزی بانک مرکزی در جلسه ای با حضور مدیران بین المللی و ارزی بانک ها و موسسات اعتباری کشور و با اشاره به تصویب نامه هیات وزیران اعلام کرد، تمامی واردات کالا و خدمت به کشور تنها از طریق ثبت سفارش نزد وزارت صنعت، معدن و تجارت انجام می گیرد لذا فرآیند تامین ارز برای واردات کالا حتی در مناطق آزاد نیز نیازمند ثبت سفارش نزد مرجع مذکور است.

به گزارش مشرق نیوز سید احمد عراقچی نیز با تاکید بر تغییرات عمده ای که مقررات واردات کالا نسبت به گذشته داشته است در خصوص نحوه فرایند تامین ارز برای واردات کالا افزود، براساس تصویب نامه هیات وزیران، تامین ارز مورد نیاز برای واردات کالا به کشور باید از طریق سیستم بانکی صورت پذیرد لذا واردکنندگان جهت تامین ارز مورد نیاز خود باید به بانک ها مراجعه کنند.

به طور کلی فرآیند تامین ارز واردات کالا به دو روش بانکی و غیربانکی انجام می گیرد. در روش بانکی پس از آنکه واردکننده ثبت سفارش را انجام داد بانک مرکزی از طریق پرتال ارزی، ارز مورد نیاز واردکننده را تامین می کند و از طریق روابط بین کارگزاری بانک های ایران و سایر کشورها پرداخت ها به فروشندگان خارجی انجام میگیرد.

اما در روش غیربانکی که در واقع سیستم بانکی در آن دخالتی ندارد، تمامی وارد کنندگان باید برای تامین ارز مورد نیاز خود به سامانه نیما که توسط بانک مرکزی راه اندازی شده تا هرگونه فعالیت در جهت تامین ارز و سفارش های غیر بانکی به آسانی انجام پذیرد و در واقع بستری انلاین برای خرید و فروش ارز است مراجعه کنند. چرا که کلیه معاملات ارزی باید از فیلتر سامانه نیما که همان نظام یک پارچه ارزی در معاملات ارزی است و به جهت تسهیل تامین ارز و ایجاد فضایی امن برای خریداران و فروشندگان ارز راه اندازی شده است، عبور کنند.

فرایند تامین ارز برای واردات :

این فرایند شانزده مرحله می باشد که برخی از آن ها توسط واردکننده و برخی دیگر توسط بانک عامل و صرافی ها انجام می گیرد. آن شانزده مرحله عبارتند از :

۱- ثبت سفارش توسط واردکننده

( واردکنندگان کالا در ابتدا باید با ورود به سامانه جامع تجارت به آدرس www.ntsw.ir  نسبت به ثبت سفارش اقدام نمایند)

* واردکنندگان کالا لازم است  برای خرید ارز از سامانه نیما در هنگام انجام عملیات ثبت سفارش در تب مالی و

بانکی  ( فیلد نوع عملیات ارزی را بانکی ) و ( فیلد تامین ارز را خرید ارز از سیستم بانکی ) انتخاب نمایند.

* واردکنندگانی که قصد دارند  ارز حاصل از صادرات خود جهت واردات کالا استفاده نمایند باید در هنگام انجام عملیات ثبت سفارش در تب مالی و بانکی ( فیلد نوع عملیات ارزی را بانکی ) و ( فیلد تامین ارز را از محل صادرات ) انتخاب نمایند.

۲- مراجعه واردکننده به بانک عامل و درخواست تامین ارز ثبت سفارش توسط واردکننده

( پس از ثبت سفارش واردکنندگان کالا با ارائه اطلاعات ثبت سفارش خود به بانک  نسب به درخواست تامین ارز برای ثبت سفارش انجام شده اقدام می نماید.

* در مواردی که واردکنندگان قصد دارند ارز حاصل از صادرات خود را جهت واردات کالا استفاده نمایند، ارائه اطلاعات پروانه صادراتی نیز به همراه ارائه اطلاعات ثبت سفارش به بانک عامل الزامی است.

۳- درخواست گواهی ثبت آماری توسط بانک عامل

۴- اخذ تعهدات و وثایق لازم از واردکننده توسط بانک عامل

۵- ثبت درخواست خرید ارز در سامانه نیما توسط واردکننده

( در این مرحله نیز واردکنندگان مجدداً با ورود به سامانه جامع تجارت و انتخاب گزینه خرید ارز در بخش عملیات ارزی بانکی مستقیماً درخواست خرید ارز را انجام می دهند )

۶- ارائه پیشنهاد فروش ارز در سامانه نیما توسط صرافی ها

۷- انتخاب یکی از پیشنهادهای فروش صرافی ها در سامانه نیما توسط واردکنندگان

۸- واریز وجه ریالی به حساب صراف توسط واردکننده

( در این مرحله کل مبلغ ریالی معامله باید به حساب اعلام شده توسط صرافی ها واریز شود)

۹- واریز ارز به حساب فروشنده خارجی توسط صرافی ها

۱۰- ثبت ابزار پرداخت توسط بانک عامل

۱۱- ارائه اسناد حمل به بانک عامل توسط واردکننده

۱۲- ثبت اسناد حمل در سامانه توسط بانک عامل

۱۳- ثبت منشا ارز توسط واردکننده

( در این مرحله واردکنندگان موظف هستند با مراجعه به سامانه جامع تجارت در بخش مدیریت عملیات ارزی بانکی اطلاعات منشا ارز خود را ثبت نمایند. )

۱۴- صدور اعلامیه تامین ارز توسط بانک عامل

۱۵- ترخیص کالا از گمرک توسط وارد کننده

( بازرگانان جهت ترخیص کالا می بایست پس از مراجعه به گمرک و ارائه شماره رهگیری تامین ارز، نسبت به ترخیص کالای خود اقدام نمایند )

۱۶- رفع تعهد و دریافت تضامین توسط وارد کننده

مطلب قابل توجهی که باید به ذکر آن در این اختصار بپردازیم این است که واردکنندگانی که قصد انجام واردات در مقابل صادرات داشته و به عبارتی می خواهد ارز حاصل از صادرات خود را جهت واردات کالا استفاده نمایند، معاف از انجام مراحل ( ۵ تا ۹ ) از موارد بالا بوده و به جای آن باید به ثبت اطلاعات پروانه صادراتی اقدام ورزند. لذا با انجام این مرحله پس از اخذ تعهدات و وثایق از واردکننده توسط بانک عامل، بانک موظف است در صورت تایید گواهی ثبت آماری توسط بانک مرکزی اطلاعات پروانه صادراتی را در سامانه تامین ارز ثبت نماید.

در ادامه بخوانید :  ۱٫ قوانین مربوط به ترخیص کالا از گمرک۲٫ واردات کالا و قوانین مربوط به آن

گردآورنده : حقوق خوان معراج ؛ خانم حدیثه شهاب

برای دریافت مشاوره با وکلای معراج در زمینه فرآیند تامین ارز لطفا با شماره ۶۰۸۹۴۱۰-۰۹۱۲  تماس حاصل نمایید.
برچسب ها

نوشته های مشابه

همچنین ببینید

بستن
بستن
بستن