تصادف

عدم مسولیت راننده در تصادف رانندگی

عدم مسولیت راننده در تصادف رانندگی

همیشه در تصادفات رانندگی رانندگان مقصر نیستند گاهی مواردی هم پیش می آید که راننده بی تقصیر بوده و این عدم مسولیت راننده در تصادف رانندگی را در بردارد .

برطبق آمار در دو ماهه نخست سال جاری دو هزار و ۵۴۹ نفر در حوادث رانندگی جان خود را از دست دادند که این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال قبل که آمار تلفات دو هزار و ۴۴۶ نفر بود، ۴.۲ درصد افزایش یافته است . اما در تمام این موارد راننده به عنوان مقصر شناخته نشده است.

در این مقاله این که در چه مواردی راننده ضامن نیست و همچنین مواردی که چند راننده مسول هستند و همین طور در صورتی که خودرو بیمه نباشد، تکلیف جبران خسارت چیست و چه مدارکی لازم است را توضیح میدهیم.

ماده ۵۰۴ قانون مجازات اسلامی: هرگاه راننده ای که با داشتن مهارت و سرعت مجاز و مطمئن و رعایت سایر مقررات در حال حرکت است در حالی که قادر به کنترل وسیله نباشد و به کسی که حضورش در آن محل مجاز نیست، بدون تقصیر برخورد نماید، ضمان منتفی و در غیر این صورت راننده ضامن است.

تبصره ۱ـ در موارد فوق هرگاه عدم رعایت برخی از مقررات رانندگی تأثیری در حادثه نداشته باشد به گونه ای که تقصیر مرتکب علت جنایت حاصله نباشد، راننده ضامن نیست.

تبصره ۲- حکم مندرج در این ماده در مورد وسایل و ابزارآلات دیگر نیز جاری است.

ماده ۵۰۵  قانون مجازات اسلامی :  هرگاه هنگام رانندگی به سبب حوادثی مانند واژگون شدن خودرو و یا برخورد آن با موانع، سرنشینان خودرو مصدوم یا تلف شوند در صورتی که سبب حادثه، علل قهری همچون زلزله و سیل نبوده و مستند به راننده باشد، راننده ضامن دیه است. چنان چه وقوع حادثه مستند به شخص حقوقی یا حقیقی دیگری باشد آن شخص ضامن است.

چنان چه قتل خطای محض باشد و کسی که ارتکاب آن به او نسبت داده شده هیچ گونه خلافی مرتکب نشده باشد و وقوع قتل هم صرفاً به لحاظ تخلف مقتول ‌باشد راننده مسئول نیست.

برای کسب مشاوره با وکلای متخصص تصادفات رانندگی با گروه وکلای معراج به شماره ۹۴۱۰-۶۰۸-۰۹۱۲ و ۴۰ ۷۹ ۹۱ ۲۵ – ۰۲۱ تماس بگیرید.

اگر در تصادف رانندگی راننده مرتکب خطا و تقصیری نشده باشد ، مسئول جبران خسارت نیست. به طور مثال اگر عابر بی احتیاطی کند از پل عابر و یا خط کشی مخصوص عابر و یا چراغ عابران استفاده نکند و وسط خیابان بپرد و در صورتی که راننده تمامی مقررات را رعایت کرده و تلاشش را در جهت متوقف کردن خودرو و عدم اصابت و برخورد خودرو با عابر کرده باشد مقصر نخواهد بود.

هم­چنین، درجایی که حادثه رانندگی به علت عوامل طبیعی و غیرقابل‌ پیش‌بینی اتفاق افتاده است، مانند زلزله، سیل و … راننده مسئول شناخته نمی­‌شود.

اگر یک راننده مسئول نباشد بلکه چندین راننده مسئول باشند در این صورت پرداخت دیه و جبران خسارت بر عهده کیست؟

درجایی که دو وسیله نقلیه به هم برخورد کرده و هر دو مقصر شناخته‌ شده و حادثه نیز مستند به هردوی آن­ها باشد، به‌موجب ماده ۵۲۸ قانون مجازات اسلامی، هر­کدام مسئول پرداخت نصف دیه راننده مقابل و سرنشینان هر دو وسیله نقلیه می‌­باشد. درصورتی­‌که تعداد وسایل نقلیه سه ‌­تا باشد، هر­کدام باید یک­‌سوم دیه رانندگان مقابل و سرنشینان هر سه وسیله نقلیه را جبران نماید و به همین ترتیب، با افزایش تعداد وسایط نقلیه، میزان دیه محاسبه می­شود.

البته با اجباری شدن بیمه شخص ثالث و تصویب قانون «بیمه اجباری خسارات واردشده به شخص ثالث در اثر حوادث ناشی از وسایل ­نقلیه»، جبران خسارات مالی و بدنی ایجاد شده در حوادث رانندگی به عهده شرکت‌­های بیمه طرف قرارداد با رعایت سقف مذکور در این قانون قرار­گرفته است.

اگر وسیله نقلیه بیمه نشده باشد، دیه از صندوق تأمین خسارات بدنی پرداخت می­‌شود.

حال سوال ذیل پیش می آید:

جهت مراجعه به صندوق تأمین خسارات بدنی چه مدارکی باید ارائه شود؟
برای این‌که شخصی بتواند به صندوق تأمین خسارت‌های بدنی مراجعه کند، باید دادگاه کیفری حکم به مسئولیت صندوق تأمین خسارات بدنی صادر کند. پس از آن‌که دادگاه کیفری حکم صادر کرد که صندوق خسارات بدنی موظف است در حدود تعهداتی که دارد دیه را بپردازد،برای این‌که صندوق به این درخواست‌ها رسیدگی کند، ضروری است که اصل یا تصویر مدارک زیر به صندوق ارائه شود:
۱. گزارش کارشناس راهنمایی و رانندگی یا مقامات قضایی و یا گزارش کمیسیون جلوگیری از سوانح راه‌آهن(در حوادث ریلی) یا نظریه قطعی کارشناس یا هیئت کارشناسی منتخب مراجع قضایی.
۲. مدرک شناسایی معتبر، گذرنامه و یا هرگونه مدرک صادره از سوی مراجع ذی‌صلاح برای اتباع خارجی
۳. جواز دفن یا گواهی فوت یا شناسنامه باطل شده‌ی متوفی(شخص فوت شده)
۴. نظریه پزشکی قانونی در صورت نیاز
۵. رأی مرجع قضایی در صورت نیاز
۶. گواهی انحصار وارثت در صورت فوت زیان‌دیده
۷. اوراق بالینی بیمارستانی، فرم مراقبت‌های اورژانس، اظهارات شهود حسب مورد و شماره‌حساب ذی‌نفع

برای کسب مشاوره با وکلای متخصص تصادفات رانندگی با گروه وکلای معراج به شماره ۹۴۱۰-۶۰۸-۰۹۱۲ و ۴۰ ۷۹ ۹۱ ۲۵ – ۰۲۱ تماس بگیرید.

برچسب ها

نوشته های مشابه

همچنین ببینید

بستن
بستن
بستن