خدمات حقوقی

بررسی صلاحیت محلی

 

 

بررسی صلاحیت محلی

صلاحیت در لغت به معنای صالح بودن، شایسته بودن و درخور بودن می‌باشد و در اصطلاح صلاحیتی را که با توجه به محل ارتکاب جرم و بر مبنا و اعتبار محل استقرار مرجع (حوزه) قضایی و بر مبنای قلمرو مکانی تعیین گردد صلاحیت محلی گویند.
پس از تعیین صلاحیت ذاتی مراجع نوبت به تعیین صلاحیت محلی می‌رسد. پس نوع دیگری از صلاحیت که همراه با صلاحیت ذاتی مجموعاً تعیین کننده صلاحیت مرجع رسیدگی کننده است، صلاحیت محلی نام دارد که از آن به صلاحیت نسبی هم یاد می­شود. بدین ترتیب بعد از اینکه معلوم شد که مثلا برای رسیدگی به جرم کلاهبرداری، مرجع صالح از لحاظ صدق، یک مرجع کیفری، از لحاظ نوع، یک مرجع عمومی و از لحاظ درجه، مرجع رسیدگی بدوی است، نوبت به تعیین این نکته می­رسد که از میان مراجع کیفری عمومی بدوی و موجود در کشور کدام یک صلاحیت رسیدگی به اتهام مورد نظر را دارد؟ پاسخ به این سؤال بیان کنندۀ صلاحیت محلی می­باشد.
این صلاحیت را می­توان برحسب ضوابط مختلف از قبیل محل وقوع جرم، کشف جرم، محل دستگیری متهم، محل بازداشت متهم و یا اقامتگاه او مشخص کرد.در قوانین کشورهای مختلف قواعدی در این باره به چشم می­خورد. در کشور ما قانون آیین دادرسی دادگاه­های عمومی و انقلاب در امور کیفری در مبحث سوم از فصل دوم (مادۀ ۵۱ تا ۵۸) پس از تذکر این مطلب که دادگاه­ها فقط در حوزۀ قضایی محل مأموریت خود ایفای وظیفه می­کنند، جهات قانونی را برای شروع به تحقیق رسیدگی بیان کرده است:
۱- جرم در حوزۀ قضایی آن دادگاه واقع شده باشد.
۲- جرم در حوزۀ قضایی دیگری واقع شده ولی در حوزۀ قضایی آن دادگاه کشف یا متهم در آن حوزه دستگیر شده باشد.
۳- جرم در حوزۀ دادگاه دیگری واقع ولی متهم یا مظنون به ارتکاب جرم در حوزۀ آن دادگاه مقیم باشد.

صلاحیت محلی در مورد جرایمی می باشد که با ترک فعل محقق می­شود. در این جرایم رفتار مادی از مرتکب سر نزده تا محل تجلّی آن را محل وقوع جرم بدانیم، اما از آنجا که عدم انجام یک وظیفه که قانون بر عهده شخص گذاشته جرم محسوب می­گرددباید به محل انجام این تکلیف توجه داشت و مکانی که شخص در آنجا موظف به انجام عملی معین بوده ولی از انجام آن خودداری ورزیده است محل تحقق جرم تلقی می­گردد؛ مثلاً در جرم ترک انفاق، شهری که نفقه­ی زن باید در آن پرداخت می­شد محل جرم خواهد بود.

وکالت و مشاوره حقوقی و کیفری در تهران ومشهد 
تماس۰۹۱۲۶۰۸۹۴۱۰
آدرس: تهران- فلکه دوم صادقیه- برج گلدیس- طبقه۶- واحد ۶۰۹

آدرس : مشهد – بلوار سجاد – بین سجاد ۱۲و چهارراه بزرگمهر – مجتمع اداری ترنج – طبقه ۵ – واحد ۵۰۳

لطفا قبل از مراجعه تماس بگیرید

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

همچنین ببینید

بستن
بستن
بستن