دپارتمان کیفری

شکایت از کلاهبرداری از طریق قرعه کشی

شکایت از کلاهبرداری از طریق قرعه کشی

قرض الحسنه به عنوان یکی از پرکاربرد ترین عقود اسلامی همواره مطرح بوده ودر جهت کاهش فقر و کمک به رفع نیاز های ضروری افراد جامعه همواره راهگشا بوده است یکی از ویژگی های عمده قرض الحسنه قابلیت همگانی بودن و اجرایی بودن آن در تمامی جمع های کوچک حتی خانواده هاست .

برای تشکیل یک صندوق قرض الحسنه خانوادگی ابتدا باید یک اساسنامه برای آن ترتیب داد از بین اعضای طایفه(اقوام) باید ۵ یا ۷نفر نسبت به صلاحدید بقیه اعضا انتخاب شوند تا این افراد در مورد تبصره ها و بند های اساسنامه به توافق برسند این بدان معنی نیست که بقیه افرادی که جزء ۵یا۷نفر نیستند نمی توانند نظر بدهند بلکه برعکس میتوانند نظربدهند ولی در رای گیری برای تصویب آنها نقشی ندارند .

بندهای اساسنامه:

۱-درابتدا باید مبلغ واریزی هر فرد به صورت ماهیانه مشخص شود.
۲-پرداخت وام به اعضا تامدت صلاحدید خودشان مثلا ۶یا۱۲ماه متوقف باشد.
۳-پس از مدت توقف وام ۶ یا ۱۲ ماه هریک از اعضا می تواند درخواست وام نماید.
۴-سقف وام پرداختی نسبت به توافق اعضای اصلی۵تا۷نفر است.
۵-مثلا اگر سال اول پرداخت حق عضویت ماهیانه ۱۰هزارتومان است بهتر سقف وام پرداختی از ۱۰۰هزار توام بیشتر نباشد.
۶-مبلغی بعنوان رسوب صندوق درنظرگرفته شود تا هم موجودی صندوق از ان مبلغ کمتر نباشد و هم در مواقع ضرورت یک خانواده بتوان سریع در اختیارآن قرارداد.
۷-مبلغ ماهیانه به صورت دوره ای که بهتر است سال باشد افزایش یابد البته نسبت به توان پرداخت اعضا می توان کاهش نیز داد.
۸-بصورت سالیانه مجمعی برگزار شود تا همه اعضا در جریان فعالیتهای یکدیگر قرار گیرند.
۹- ۲یا ۳ نفر بعنوان بازرس قراداده شوند تا در صورت عدم پرداخت دیگران گزارشی تهیه کنند و به مجمع ارائه دهند.
۱۰-هرسال با افزاش پرداختی ماهیانه مبلغ وام افزایش می یابد.

برای درخواست وکیل در تهران با شماره تلفن ۰۹۱۲۶۰۸۹۴۱۰ تماس حاصل نمایید

در صورت صلاحدید اعضای اصلی ورود اعضای جدید به دوصورت امکان پذیر است.
*اعضای جدید می توانند باپرداخت کلیه حق عضویت ها به صورت یکجا به عضویت درآیند ولی باز هم حق رای دادن ندارندو میتوانند نصف مبلغ حق عضویت را همان ابتدای کار وام درخواست نمایند.

*اعضای جدید میتوانند روند سال ابتدایی مجمع را پیش گیرند یعنی با همان حق عضویت سال اول اغاز نمایند و تاسقف همان مبلغ ۱۰۰هزارتومان وام دریافت کنند.

به این ترتیب می توان از محل مبلغ جمع آوری شده مبالغ مناسبی را به سایر اعضای صندوق اختصاص داد و به ترتیب همگی از مزایای این وام بدون بهره استفاده کنند.
هر چند اعتماد اعضای صندوق به یکدیگر شرط لازم شکل گیری یک قلک فامیلی است اما تجربه شکست بسیاری از این صندوق ها نشان می دهد که هرگز شرط کافی نیست و به عوامل دیگری نیز باید توجه داشت که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد. شاید مبلغی که این صندوق ها به عنوان وام به اعضا پرداخت می کنند چندان دندان گیر نباشد اما به هر حال می تواند گره ای از برخی مشکلات مالی یک خانواده باز کند. این وام ها هر قدر باشد به دلیل نداشتن سود، مناسب هستند و می توان به عنوان کمک هزینه تامین جهیزیه، خرید خودرو، خرید لوازم منزل، کمک هزینه یک سفر خانوادگی و … روی آن ها حساب کرد. اگر قصد تشکیل یک صندوق قرض الحسنه خانوادگی را دارید، مطالعه این پرونده را از دست ندهید:

قابل توجه کسانی که قصد تشکیل یک صندوق خانوادگی را دارند

تدوین اساسنامه، رمز پایداری

اگر با فامیل تان به این جمع بندی رسیده اید که یک صندوق فامیلی راه بیندازید، قبل از شروع کار باید تکلیف تان را با چند مسئله مشخص کنید تا در آینده برای تان مشکلی به وجود نیاید. در ادامه این مطلب نکاتی درباره نحوه نوشتن یک اساسنامه اصولی برای تضمین موفقیت صندوق خانوادگی تان مطرح خواهد شد.

اعتبار اساسنامه به امضای اعضا است

اولین گام برای تشکیل یک صندوق قرض الحسنه خانوادگی نوشتن اساسنامه است. برای این که این اساسنامه نوشته شود لازم است چند نفر از اعضای فامیل که قصد عضویت در صندوق را دارند با رای بقیه اعضا انتخاب شوند. این افراد باید درباره تبصره ها و بندهای اساسنامه به توافق برسند البته نه، به این معنی که بقیه افرادی که جزو این چند نفر نیستند، نمی توانند نظر بدهند بلکه آن ها هم می توانند نظر بدهند و در تدوین اساسنامه نقش داشته باشند اما نهایتا امضای اعضای انتخاب شده به اساسنامه اعتبار می دهد.

مبلغ و زمان واریز اقساط را مشخص کنید

اولین چیزی که در اساسنامه باید مورد توجه قرار گیرد مشخص شدن مبلغ واریزی هر عضو صندوق و زمان دقیق واریز آن است. این مبلغ می تواند برای همه یکسان باشد یا این که می شود چند دسته بندی بر اساس پول واریزی افراد انجام داد که همه بتوانند مشارکت کنند اما به هر حال این سقف ها و دسته بندی هم باید مشخص شود. مبلغ ماهانه هم بهتر است به صورت دوره ای افزایش یابد البته نسبت به توان پرداخت اعضا می تواند کاهش هم داشته باشد. برگزاری مجمع سالیانه برای بازنگری فعالیت های اعضا هم از نکاتی است که باید در نظر داشته باشید.

حتما جلسات را منظم تشکیل دهید

یکی از توصیه های مهم برای بقا و ادامه فعالیت صندوق های خانوادگی این است که اعضای صندوق جلسات منظم ماهانه تشکیل دهند و از نظرات همه در پیش برد کارها استفاده شود. تجربه نشان داده، منفعل شدن این جلسات، کم کم باعث می شود کار صندوق هم با رکود مواجه شود و حتی بعضی افراد فامیل در واریز قسط هایشان بد قولی کنند.

همه به تعهدات شان پایبند باشند

با توجه به این که اعضای چنین صندوق هایی با یکدیگر فامیل هستند، معمولا مشکلی برای واریزی وام پیش نخواهد آمد البته این در صورتی است که کلیه اعضا هم به تعهدات خود پایبند باشند و حق عضویت و اقساط خود را به موقع پرداخت کنند تا حق دیگران ضایع نشود.

بی قانونی، بزرگ ترین آفت صندوق های قرض الحسنه

صندوقی بدون کارمزد

یکی از بزرگ ترین مزایای این نوع صندوق ها، کارمزد صفر درصد آن است.

از هــمــدردی تا وام های بــدون ســــــود

وقتی گرفتن یک وام ساده با موانع بسیاری همراه شد، مردم هم به فکر تشکیل صندوق های خانوادگی افتادند تا بتوانند تا حدودی این مشکل را حل کنند. اگر باور ندارید که تشکیل چنین صندوق هایی فواید زیادی دارد و به قول معروف بسیار کار راه انداز است باید بدانید که در ادامه این مطلب مروری بر فواید تشکیل یک صندوق خانوادگی خواهیم داشت.

برای درخواست وکیل در تهران با شماره تلفن ۰۹۱۲۶۰۸۹۴۱۰ تماس حاصل نمایید

وکیل مشاوره حقوقی

 

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

همچنین ببینید

بستن
بستن
بستن