جرایم سایبری

سرقت رایانه‌ای

سرقت رایانه‌ای

سرقت در قانون مجازات اسلامی به ربودن مالی که متعلق به فرد دیگری می‌باشد تعریف شده است. با پیشرفت روزافزون تکنولوژی روش‌های مختلفی برای سرقت به وجود آمده است که یکی از انواع سرقت ، سرقت رایانه‌ای می‌باشد.

سرقت رایانه‌ای در ماده ۷۴۰ قانون تعزیرات به این صورت تعریف شده است :

“هر کس به طور غیرمجاز داده‌های متعلق به دیگری را برباید، چنانچه عین داده‌ها در اختیار صاحب آن باشد، به جزای نقدی از یک میلیون (۱.۰۰۰.۰۰۰) ریال تا بیست میلیون (۲۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال و در غیر این صورت به حبس از نود و یک روز تا یک سال یا جزای نقدی از پنج میلیون (۵.۰۰۰.۰۰۰) ریال تا بیست میلیون (۲۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد”.

برای کسب مشاوره با وکلای متخصص سرقت رایانه ای  با گروه وکلای معراج به شماره ۹۴۱۰-۶۰۸-۰۹۱۲ و ۴۰ ۷۹ ۹۱ ۲۵ – ۰۲۱ تماس بگیرید.

سرقت رایانه‌ای معمولا به دو روش انجام می‌شود :

  1. در روش اول پس از سرقت داده‌ها ، دارنده داده دیگر امکان استفاده از داده‌های ربوده شده خودش ندارد و به عبارتی این داده‌ها حذف شده است.
  2. در روش دوم پس از سرقت داده‌ها ، دارنده داده امکان استفاده از داده ربوده شده خودش را دارد و به عبارتی فرد سرقت کننده از اطلاعات کپی گرفته است.

به عنوان مثال اگر شخصی بدون اجازه شما از اطلاعات کامپیوتر شخصی شما عکس گرفته باشد این عمل سرقت رایا‌نه‌ای نمی‌باشد زیرا از اطلاعات شما کپی (copy) یا کات (cut) نکرده است بلکه جرم دسترسی غیرمجاز می‌باشد که یکی از انواع جرایم رایانه‌ای می‌باشد.

سرقت رایانه‌ای به معنای ربودن اطلاعات و داده‌ها می‌باشد به عنوان مثال اگر شخصی فلش ، لبتاپ و یا هر وسیله مربوط به رایانه را سرقت کند مرتکب جرم سرقت رایانه‌ای نشده است زیرا در سرقت رایانه‌ای منظور سرقت داده‌های داخلی سیستم‌های کامپیوتری می‌باشد.

انگیزه سرقت رایانه‌ای می‌تواند مالی و یا غیرمالی باشد به عنوان مثال اگر شخصی از داده‌های شخصی شما مانند عکس‌های خانوادگی کپی بگیرد در حالی که انگیزه مالی ندارد باز هم مرتکب سرقت رایا‌نه‌ای شده است.

تفاوت کلاهبرداری رایانه‌ای با سرقت رایانه‌ای

در کلاهبرداری رایانه‌ای فرد با استفاده از ترفندها و روش‌های کامپیوتری از شخصی امتیاز مالی کسب می‌کند و انگیزه مالی می‌باشد ولی در سرقت رایا‌نه‌ای انگیزه سرقت می‌تواند غیرمالی باشد.

مطلب مرتبط با جرایم سایبری کلیک کنید.

برای کسب مشاوره با وکلای متخصص سرقت رایانه ای  با گروه وکلای معراج به شماره ۹۴۱۰-۶۰۸-۰۹۱۲ و ۴۰ ۷۹ ۹۱ ۲۵ – ۰۲۱ تماس بگیرید.

برچسب ها

نوشته های مشابه

همچنین ببینید

بستن
بستن
بستن