سرقت

سرقت تعزیری چیست ؟

سرقت تعزیری چیست ؟

سرقت در قانون مجازات اسلامی به ربودن مالی که متعلق به دیگری باشد تعریف شده است.

سرقت به دو نوع تقسیم می‌شود :

 1. سرقت حدی
 2. سرقت تعزیری

سرقتی که شرایط سرقت حدی را نداشته باشد تعزیری نامیده می‌شود که مجازات آن نیز تعزیری می‌باشد.

شرایط سرقت تعزیری چیست ؟

مطابق با ماده ۶۵۱ قانون مجازات اسلامی سرقتی که شرایط سرقت حدی را نداشته باشد و شرایط پنجگانه زیر را نیز داشته باشد تعزیری محسوب می‌شود :

 1. اگر سرقت در شب اتفاق بیوفتد.
 2. اگر سارقین دو نفر و یا بیشتر باشند.
 3. یک یا چند نفر از سارقین دارای سلاح ظاهر و یا مخفی باشد. سلاح می‌تواند انواع زیر باشد :
 • انواع سلاح گرم
 • انواع سلاح سرد مانند قمه ، شمشیر ، چاقو ، پنجه بوکس و …
 • انواع سلاح سرد جنگی مشتمل بر کارکردهای سنگری متدوال در نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران یا مشابه آنها و سر نیزه های قابل نصب بر روی تفنگ
 • انواع اسلحه شکاری مانند سلاح ساچمه زنی و …
 1. سارق مکان حرز را شکسته باشد.
 2. سارق یا سارقان در هنگام سرقت کسی یا کسانی را آزار داده باشند و یا تهدید کرده باشند.
برای کسب مشاوره با وکلای متخصص سرقت وکیفری  با گروه وکلای معراج به شماره ۹۴۱۰-۶۰۸-۰۹۱۲ و ۴۰ ۷۹ ۹۱ ۲۵ – ۰۲۱ تماس بگیرید

 

⇐برای دیدن مطلب سرقت مقرون به آزاد اینجا کلیک کنید ⇒

مجازات اقسام مختلف سرقت تعزیری

سرقت همراه آزار رساندن و یا تهدید با اسلحه : در ماده ۶۲۵ قانون مجازات اسلامی درباره این نوع از سرقت تعزیری این مجازات آمده است :

“هرگاه سرقت مقرون به آزار باشد یا سارق مسلح باشد به حبس از سه ماه تا ۱۰ سال و شلاق تا ۷۴ ضربه محکوم می‌شود و اگر جرحی نیز واقع شده باشد، علاوه بر مجازات جرح به حداکثر مجازات مذکور در این ماده محکوم می‌شود.”

سرقت همراه با شروط پنج‌گانه : سرقتی که به طور کلی همه شرایط سرقت تعزیری را داشته باشد و شرایط سرقت حدی را نیز نداشته باشد مطابق ماده ۶۲۱ قانون مجازات اسلامی از پنج تا ۲۰ سال حبس و ۷۴ ضربه شلاق محکوم می‌شود.

سرقت مسلحانه گروهی در شب : اگر سارق و یا سارقان به صورت گروهی در شب از مکانی سرقت کنند و یک و یا چند نفر از آن‌ها سلاح ظاهر و یا مخفی داشته باشد مطابق ماده ۶۵۴ قانون مجازات اسلامی به پنج تا ۱۵ سال حبس و ۷۴ ضربه شلاق محکوم می‌شوند.

راهزنی : اگر شخصی و یا اشخاصی با در دست داشتن سلاح راه عمومی را بر مردم ببندند و موجب سلب امنیت و آرامش عمومی شوند مطابق ماده ۲۸۱ قانون مجازات اسلامی محارب شناخته می‌شوند و اگر از مصادیق محاربه محسوب نشود مطابق ماده ۶۵۳ قانون مجازات اسلامی به سه تا پنج سال حبس و ۷۴ ضربه شلاق محکوم می‌شوند.

کیف‌قاپی و جیب‌بری : اگر شخصی اقدام به کیف‌قابی و جیب‌بری شود مطابق ماده ۶۵۷ قانون مجازات اسلامی به یک تا ۵ سال حبس و ۷۴ ضربه شلاق محکوم می‌شود.

سرقت از محل تصادفات و یا مناطق حادثه‌دیده : اگر شخصی از محل تصادقی سرقتی انجام دهد و یا مناطقی که حوادثی مانند سیل ، آتش‌سوزی ، زلزله و … رخ داده سرقتی انجام دهد مطابق ماده ۶۵۸ قانون مجازات اسلامی به یک تا ۵ سال حبس و ۷۴ ضربه شلاق محکوم می‌شود.

سرقت از اموال تاسیسات مورد استفاده عمومی : اگر شخصی از تاسیسات اموال عمومی مانند تاسیسات بهره‌برداری آب ، برق و گاز سرقتی انجام دهد به یک تا ۵ سال حبس محکوم می‌شود.

جهت دیدن مطالب مرتبط با سرقت اینجا کلیک کنید 

برای کسب مشاوره با وکلای متخصص سرقت وکیفری  با گروه وکلای معراج به شماره ۹۴۱۰-۶۰۸-۰۹۱۲ و ۴۰ ۷۹ ۹۱ ۲۵ – ۰۲۱ تماس بگیرید

برچسب ها

نوشته های مشابه

همچنین ببینید

بستن
بستن
بستن