مقالات حقوقی

راه کارهای کاهش جرایم مالیاتی

با توجه به عواملی همچون ( قوانین متعدد و پیچیده مالیاتی، بالا بودن نرخ مالیات، پایین بودن فرهنگ مالیاتی و … ) که موجبات جرایم مالیاتی را فراهم می آورد، تعدادی از رییس گروه های تشخیص اداره مالیات و مدیران سازمان حسابرسی راه کارهایی را در جهت کاهش جرایم مالیاتی ارائه داده اند که در این فرصت به بیان و بررسی بخشی از این راه کارها می پردازیم.

بهتر است بخوانید : بررسی مصادیق جرائم مالیاتی

مواردی از راه کارهای کاهش جرایم مالیاتی :

۱- تدوین قوانین سهل و قابل فهم برای مودیان و رفع ابهامات قانونی

به منظور تضمین اثر بخشی دستگاه مالیاتی قوانین و مقررات مالیاتی می بایست انسجام،کارآیی، سازمان دهی و قابلیت درک لازم را داشته باشند. اگر متن قانون مالیاتی سازمان یافته، ساده،کوتاه و قابل جمع با سایر قوانین حقوقی باشد و مغایرتی با دیگر موارد قانونی مالیاتی و حسابرسی نداشته باشد، قابلیت درک و فهم بهتری را از قانون مالیاتی برای مودیان ایجاد می کند. بعلاوه مورد دیگری که باید مد نظر قانون گذار قرار گیرد، رفع قوانین مبهم در سیستم مالیاتی است چرا که قوانین مبهم منجر به ایجاد تفسیرهای مختلف از سوی مودیان شده که این امر خود، عواقبی همچون فساد مالی مودیان و فرار مالیاتی را به دنبال خواهد داشت.

۲- استفاده از مدیران اقتصادی جامعه

مدیران دولتی متاسفانه انگیزه ای برای مطالعه از خود نشان نداده و اصولاً بنا به وجود دلایلی چون عدم وجود اطلاعات آماری صحیح، پس از تصدی پست مدیریت خود را مکلف به مطالعه ندانسته و ارتباط خود را با دنیای اطلاعاتی قطع می کنند. لذا استفاده از مدیران اقتصادی جامعه به عنوان مشاور در سطح مدیران ارشد باعث ارتقا سطح علمی مدیران می شود چرا که با توجه به نیاز روز جامعه که اکثر سیستم های حسابداری به صورت نرم افزاری شده اند، در صورتی که مدیر و یا کارکنان قدرت کار با نرم افزارهای فوق را نداشته باشند، این امر باعث ضعف در سیستم مالیاتی شده و اختلافاتی بین مودیان و اداره امور مالیاتی ایجاد کرده و در نتیجه عدم اعتماد مردم به سیستم مالیاتی را به وجود می آورد، که این امر خود موجبات جرایم مالیاتی را در پی دارد.

۳-گسترش و پذیرش فرهنگ مالیاتی در بین مردم با اجرای عدالت مالیاتی

می توان گفت یکی از اجزا مهم نظام مالیاتی، فرهنگ مالیاتی می باشد. ارزش های اجتماعی، قوانین، میزان تحصیلات و آگاهی از جمله عواملی هستند که فرهنگ مالیاتی را تشکیل می دهند. از جمله وظایفی که بر عهده مدیران مالیاتی است، آگاهی رساندن به مردم از طریق سایت های اینترنتی، انتشار روزنامه و مجلات تخصصی در زمینه مالیات و … می باشد. چون اغلب افراد می خواهند بدانند مالیاتی که پرداخت می کنند صرف چه چیزی می شود؟ پس مدیران مالیاتی موظف هستند با آگاه سازی، به مردم این اطمینان را بدهند که پرداخت مالیات به عنوان تامین کننده منابع مالی خدمات دولت ( از قبیل تامین حقوق افراد جامعه، ساخت مدارس، بیمارستان ها و… ) محسوب شده که شهروندان با پرداخت به موقع مالیات به عنوان یک وظیفه اصلی، دولت را در جهت تامین بهتر این خدمات یاری می دهند، دولت نیز با برقراری عدالت مالیاتی باید شرایطی را فراهم آورد که هیچ گونه تبعیضی در نظام مالیاتی از طرف مودیان احساس نشده که این امر خود نقش بسزایی در کاهش و رفع جرایم مالیاتی خواهد داشت.

۴- رفع مشکلات موجود در نظام مالیاتی و ترسیم چشم انداز مطلوب در نظام مالیاتی

اطلاعات مربوط به هویت و فعالیت های اقتصادی افراد، بنگاه ها، و به طور کلی فعالان اقتصادی از مهم ترین ورودی ها یا داده های مورد نیاز نظام مالیاتی کشور می باشد. در حال حاضر اطلاعات فوق از دو طریق انجام می گیرد: الف) اطلاعات مذکور از طریق اشخاص ثالث یا صاحبان منافع، نظیر شهرداری ها و سازمان های دولتی انتقال داده می شود که علاوه بر هزینه های بالا جهت دسترسی به آن منجر به کاهش درآمدهای مالیات شده و هزینه های وصول مالیات را بالا می برد. ب) سازمان امور مالیاتی به طور مستقیم با بررسی اسناد حسابداری اشخاص حقیقی و حقوقی، اقدام به جمع آوری اطلاعات حاصل از فعالیت های اقتصادی مودیان می کند که در این روش هم علاوه بر هزینه های بالایی که در پی دارد، به دلیل پیچیدگی های روابط اقتصادی، سازمان مالیاتی قادر نخواهد بود به تمام اطلاعات درآمدی مودیان دسترسی پیدا کند. در نتیجه به دلیل آن که اداره مالیات نمی تواند بسیاری از فعالان و مودیان بالقوه را شناسایی کرده و همچنین فعالیت اقتصادی مودیان بالفعل را ردگیری کند، مشکلاتی از قبیل فرار مالیاتی در کشور ایجاد می شود.

۵- اصلاح قانون و حذف معافیت هایمالیاتی به ضرر دولت و مردم

یکی از راه کارهای پیشگیری از بروز جرایم مالیاتی حذف معافیت های مالیاتی می باشد که به برخی مشاغل و دستگاه ها اختصاص دارد. از نظر برخی مودیان، معاف بودن از مالیات امتیازی است که قانون به گروهی از مشاغل و صنایع اختصاص داده تا از این طریق بتواند سرمایه را به آن سمت سوق دهد. معافیت های مالیاتی اگر چه در مواردی خاص ضروری است اما اگر به منظور پوشاندن نقص ساختار مالیاتی باشد، نه تنها مشکلی را حل نمی کند، بلکه باعث بروز مشکل در آینده ای نه چندان دور نیز می شود.

۶- ایجاد مقبولیت عامه سیستم مالیاتی

مقبولیت عامه مهم ترین امری است که در یک سیستم مالیاتی باید بدان توجه داشت و برای ایجاد مقبولیت، عادلانه بودن مالیات نقش بسزایی دارد. چرا که اگر نظام مالیاتی کشوری عدالت را رعایت نکند، مودیان مالیاتی نارضایتی خود را از طریق بروز جرایم مالیاتی از جمله فرار مالیاتی نشان می دهند.

۷- تامین حقوق و مزایای ماموران مالیاتی

لازم است گفته شود سیستم مالیاتی در همه جای دنیا یک سیستم قضاوتی می باشد و نکته قابل توجه این است که مهم ترین مسئله در هر قضاوتی، رعایت عدالت می باشد بدین معنا که قضاوت براساس واقعیت و دلیل و مدارک حقیقی بوده و از اظهار نظری شخصی به دور باشد. پس برای نیل به این هدف، تا حد ممکن افراد باید از یک آسودگی خاطر و فکر راحت به لحاظ معیشتی و عدم کمبودهای مالی برخوردار باشند. قانون گذار در ماده ۲۱۷ قانون مالیات های مستقیم به این مهم اشاره کرده و مقرر می دارد، وزارت امور اقتصادی و دارایی می تواند یک درصد از وجوه دریافتی را صرف آموزش کارکنان نماید که امروز متاسفانه با این حجم تورم و در شرایطی که مبلغ پاداش ماهانه ماموران مالیاتی براساس درصدی از وصول ماهانه آن ها پرداخت می شود، مبلغ بسیار ناچیزی بوده که حتی هزینه های جاری ماموران مالیاتی را هم تامین نمی کند، در نتیجه این امر موجب می شود ماموران مالیاتی به وصول بیشتر از هرراهی توجه کرده که خود افزایش جرایم مالیاتی را به دنبال خواهد داشت.

۸- وجود ضمانت اجرا و تدوین تشویقات و جرایم متناسب با عملکرد مودیان

اولین و موثرترین گامی که در جهت نیل به کاهش فرار مالیاتی باید بدان توجه داشت، وجود یک نظام مالیاتی بسیار ساده از نظر تشکیلات، قوانین و … است. اگر قوانین مالیاتی به گونه ای باشد که مجرمان بزرگ فرار مالیاتی به سزای عمل خود رسیده و معرفی شوند، دیگران کمتر مرتکب جرایم مالیاتی می شوند. بعلاوه می توان گفت نظام تشویق و تنبیه باید برای افزایش تمکین مالیاتی کارآمد باشد. در طراحی نظام تشویقات باید بر تشویق مالیات دهندگان به پرداخت سریع مالیات های معوق و جلوگیری از فرار مالیاتی اشخاص تاکید نمود. و هم چنن در نظام جرایم باید تاکید شود، اعمال خلاف قانون در مرتبه اول مشمول جریمه نقدی و در صورت تکرار علاوه بر وصول مبلغ جریمه تاخیر، مشمول مجازات های حقوقی و جزایی نیز می شود.

۹- کاهش زمان وصول مالیات از مرحله تشخیص

هرچه زمان شروع به رسیدگی پرونده های مالیاتی تا زمان تشخیص مالیات و وصول آن بیشتر باشد، احتمال وقوع جرم هم بیشتر خواهد بود، پس باید رویه ای اتخاذ شود که به کاهش زمان وصول مالیات ها از مرحله تشخیص انجامد.

در ادامه بخوانید : عوامل افزایش جرایم مالیاتی

گردآورنده : حقوق خوانِ معراج ، خانم حدیثه شهاب

برای درخواست وکیل در امور مالیاتی  با شماره تلفن ۰۹۱۲۶۰۸۹۴۱۰ تماس حاصل نمایید.
برچسب ها

نوشته های مشابه

همچنین ببینید

بستن
بستن
بستن