دپارتمان کیفری

حکم ورود به منزل

حکم ورود به منزل چیست ؟
*برابر اصل بیست و دوم قانون اساسی مسکن اشخاص از تعرض مصون می باشد و حتی در مواردی که برای کشف جرم یا دستگیری مجرم اجازه ورود به حریم خصوصی اشخاص داده می شود باید بر مبنای قانون و به حکم مقامات قضایی باشد.
از این رو ورود اشخاص به منزل دیگران مستلزم کسب اجازه از صاحب یا متصرف آن می باشند و اگر کسی در غیاب صاحب خانه وارد منزل دیگری شود و اذن ورود به منزل نیز نداشته باشد این ورود غیر قانون ی و از حیث کیفری قابل تعقیب است.

برابر قانون ( ماده ۶۹۴ قانون مجازات اسلامی) هر کس در منزل یا مسکن دیگری به زور یا تهدید وارد بشود به مجازات از شش ماه تا سه سال حبس محکوم خواهد شد و اگر این عمل از سوی دو نفر یا بیشتر انجام شود و دست کم یکی از آنان حامل اسلحه باشد ( سرد یا گرم ) به حبس از یک تا شش سال محکوم خواهند شد. در هر دو حالت گفته شده چنانچه عمل ورود به عنف در شب صورت گیرد حداکثر مجازات اعمال خواهد شد.

قواعد حاکم بر بررسی و تفتیش منازل
متهم تا زمانی که به موجب حکم قطعی دادگاه کیفری محکوم نشده است، در پناه اصل برائت قرار دارد و نمی‌توان وی را مجرم دانست. در این شرایط حمایت از حقوق شهروندان ایجاب می‌نماید که در رفتار با آن ها موازین عادلانه و قانونی رعایت شود.
یکی از مراحل دادرسی کیفری، تحقیقات مقدماتی می باشد . ممکن است در تحقیقات و بررسی‌های مربوط به یک جرم، نیاز به ورود به منازل شهروندان و تفتیش و بازرسی باشد؛ در چنین شرایطی همواره باید اصل برائت و حفظ حقوق متهم مورد توجه باشد. در قانون آیین دادرسی کیفری برای حفظ حقوق متهم در زمان تفتیش و بررسی منازل، حقوقی پیش‌بینی شده است

از زمان‌های گذشته در اجتماعات بشری خانه و منزل اشخاص محترم و مصون از تعرض بوده و در ابتدای امر، حق آزادی مسکن و لزوم رعایت حرمت آن جنبه مذهبی داشت بعداً مقررات عرفی هم در عمل بر آن صحّه گذاشت. انقلاب کبیر فرانسه و اصول و قوانین متأثر از آن این آزادی را به صورت دیگر تضمین و تجاوز به آن را جرم دانسته و در ایران حق آزادی مسکن و منع هتک منازل مبنی بر قواعد شرعی و عرف مسلم ممالیک و قانون اساسی و قوانین عادی است.
مصونیت منزل مکمّل امنیت تمامیت جسمانی شخص می باشد بطوری که امنیت شخصی شامل جان و مال فرد وقتی تأمین است که خانه شخصی نیز مصون از تعدی و تجاوز باشد و هیچ کس نباید بتواند بدون اجازه صاحب خانه وارد منزل او شود و یا خانۀ وی را بدون اجازه مقامات قضایی و بدون رعایت تشریفات قانونی مورد بازرسی قرار دهد.
مصونیت مسکن از تعرض به صراحت در قانون اساسی کشورمان در اصول ۲۲ و ۳۳ مورد توجه قرار گرفته است.
هتک حرمت و ورود به منزل غیر بوسیله اشخاص عادی

رکن مادی
۱- موضوع جرم: منزل یا مسکن محل وقوع این جرم می باشد منزل در لغت بمعنای سرای و خانه است و مسکن به معنای محل سکونت، جای باش، منزل و مقام آمده است.
۲- رفتار مرتکب: عبارتند از ورود به منزل دیگری که همراه با عنف و تهدید باشد پس ورود تنها با فعل قابل تحقق است و عنف اعم از مادی و معنوی است.

رکن معنوی
جرم موضوع ماده ۶۹۴ ق. م . ا بر اساس عمدی بودن جرایم و هم به استناد استفاده قانونگذار از واژه‌های عنف وتهدید، عمدی است اجزاء این رکن عبارتند از:
آگاهی به مسکونی بودن محل- آگاهی به تعلق منزل به دیگری- قصد ورود به منزل غیر چون این جرم مطلق است نیازی به سوء نیت ندارد و انگیزه مرتکب نیز در تحقق جرم موضوع کاده ۶۹۴ ق. م . ا نقشی ندارد.

مجازات:

مرتکب این جرم به حبس از شش ماه الی سه سال محکوم می‌شود ولی در صورتی که مرتکبین بیش از یک نفر بوده و لا اقل یکی از آنها حامل سلاح باشد مجازات آنها حبس از یک تا شش سال خواهد بود
رکن قانونی:
ماده ۶۹۴ قانون مجازات اسلامی می‌باشد.

موارد مجاز داخل شدن به حریم خصوصی افراد از منظر قانون‌

ماده ۵۸۰ قانون مجازات اسلامی در خصوص ورود به منزل دیگری توسط ماموران دولتی است که می‌گوید هر یک از مستخدمین و ماموران قضایی یا غیرقضایی یا کسی که خدمت دولتی به او ارجاع شده باشد، بدون ترتیب قانونی به منزل کسی بدون اجازه و رضایت صاحب منزل داخل شود از یک ماه تا یک سال باید آب خنک بخورد. ولی اینجا یک استثنا هم دارد و آن زمانی است که آقای مامور بتواند ثابت نماید به امر رئیس خود که صلاحیت حکم را داشته است، اقدام کرده که در این صورت دستور دهنده مجازات می‌شود.

این ماده صرفا مشمول کسانی خواهد شد که دارای یکی از شرایط ذیل باشند: ۱- مستخدم قضایی ۲- مستخدم غیرقضایی ۳- مامور قضایی ۴- مامور غیرقضایی ۵ کسی که خدمت دولتی به او ارجاع شده است. بدین ترتیب اگر افرادی غیر از افراد مذکور مرتکب این اعمال شدند، مشمول ماده ۶۹۴ ق. م. ا خواهند شد.

ماموران انتظامی همیشه نمی‌توانند وارد حریم خصوصی افراد شوند

ماموران صالح با دستور مقامات صالحه قضایی زمانی می‌توانند وارد شوند که ظن قوی بر ارتکاب وقوع جرم باشد و دلایل کافی در این زمینه وجود داشته باشد. بدین صورت که اولا جرمی واقع شده یا در حال وقوع است. دوم اگر ماموران در همان لحظه وارد شوند، ممکن است جرم اتفاق بیفتد یا اگر جرمی در گذشته اتفاق افتاده است آثار یا دلایل جرم از بین برود و سوم ممکن است ماموران با اذن مقامات قضایی صالح حق ورود به خانه مردم را داشته باشند. البته این قوانین مربوط به‌روز است، علی‌الاطلاق در شب به خانه کسی نمی‌توان وارد شد مگر این که تشخیص داده شود اگر ماموران در شب وارد نشوند، جرمی واقع می‌شود یا آثار جرمی از بین می‌رود و متهم از صحنه می‌گریزد، پس نمی‌توان تا صبح معطل ماند. در چنین موقعی قاضی باید حکم را صادر کند و دلایل دستور ورود ماموران در شب را در حکم به طور کامل توضیح دهد و اگر بر حسب متعارف تشخیص این باشد که حالا یک مورد اشتباه شده است، اما احتمال این‌که درست هم باشد، وجود دارد و تخلفی برای قاضی محسوب نمی‌شود.
اما اگر هیچ دلیلی وجود نداشت و قاضی بی‌دلیل حکم ورود ماموران را به منزل افراد صادر کرده است، تخلف قاضی محسوب می‌شود و فردی که به حریمش تجاوز شده می‌تواند از قاضی و ماموران انتظامی شکایت کند.

ورود به منزل دیگری از سوی افراد عادی‌

ماده ۶۹۴ قانون مجازات اسلامی بیان می‌دارد که: هر کس در منزل یا مسکن دیگری به عنف یا تهدید وارد شود، به مجازات از ۶ ماه تا ۳ سال زندان محکوم خواهد شد و در صورتی‌که مرتکبان ۲ نفر یا بیشتر باشند و حداقل یکی از آنها حامل سلاح باشد، باید مدت بیشتری یعنی از یک تا ۶ سال در سرزمین مذکور خوش بگذراند.

وکیل مشاوره حقوقی تهران

وکالت و مشاوره حقوقی و کیفری در تهران ومشهد
تماس: ۰۹۱۲۶۰۸۹۴۱۰
آدرس: تهران- فلکه دوم صادقیه- برج گلدیس- طبقه۶- واحد ۶۰۹

آدرس : مشهد – بلوار سجاد – بین سجاد ۱۲و چهارراه بزرگمهر – مجتمع اداری ترنج – طبقه ۵ – واحد ۵۰۳

لطفا قبل از مراجعه تماس بگیرید

صفحه مرتبط :

وکیل ورود به عنف

 

نوشته های مشابه

همچنین ببینید

بستن
بستن
بستن