ثبت احوال

حذف نام همسر

 

 

روش حذف نام همسر سابق از شناسنامه

اکثر زوجین بعد از جدایی تمایلی به بودن نام همسر سابق در شناسنامه خود را ندارند.
۱٫برابر ماده ۳۳ قانون ثبت احوال و مقررات مربوطه به نحوه جرای آن،متقاضیان حذف واقعه ازدواج و طلاق غیر مدخوله از شناسنامه خود میتوانند باارائه اصل و یا تصویر برابر اصل طلاقنامه و دادنامه طلاقی که در آن نوع طلاق غیرمدخوله قید شده است، درخواست صدور شناسنامه مجدد بدون درج واقعهازدواج و طلاق را بنمایند.
۲٫سایر اشخاصی که وقایع ازدواج و طلاق در شناسنامه آنها درج شده است، زمانیکه واقعه ازدواج مجدد توسط دفترخانه رسمی ازدواج در شناسنامه آنها ثبتشود، میتوانند با مراجعه به ادارات ثبت احوال و یا دفاتر
دولت، درخواست تعویض شناسنامه خود با حذف ازدواج و طلاق قبلی و قید آخرین واقعه ازدواج را بنمایند.
حذف نام همسر از شناسنامه دارای قوانین و جزئیاتی است . افراد زیادی هستند که بعد از طلاق خواهان حذف نام همسر از شناسنامه خود هستند. با توجه به اینکه یک زوج از هم جدا شده اند ولی هرگاه نظرشان به شناسنامه می افتد، یاد و خاطر دوران تلخ طلاق و جدائی برایشان تداعی می شود و این هنگام است که درصدد آن بر می آیند تا راهی بیابد که بتوانند نام همسر خود را از شناسنامه شان پاک کنند، چرا که تمایلی به ماندن نام همسر سابق خود در شناسنامه ندارند.حذف نام همسر از شناسنامه

حذف نام همسر از شناسنامه

مطابق قانون چنانچه فردی با همسرش متارکه کرده باشد، با انتخاب همسر دوم و ثبت رسمی ازدواج و ثبت شدن نام او در شناسنامه اش می تواند به اداره ثبت احوال مراجعه و درخواست برای حذف نام همسر اول را ارائه دهد.

ازدواج همواره به عنوان یکی از ابزارهای حفظ و بقای جامعه و ادامه نسل ها و نیز یکی از ابزارهای رسیدن به سعادت و خوشبختی افراد شناخته شده است.

از همین روی قانونگذار بر آن شد تا همسو با این اتفاقات و نیز حمایت نسبی از زن و مرد در برابر جامعه، مقرراتی را در خصوص حذف کردن نام همسر از اسناد سجلی زن و مرد وضع نماید.

حذف نام همسر تهران وکیل مشاوره حقوقی

حذف نام همسر

وکالت و مشاوره حقوقی و کیفری در تهران ومشهد 
تماس۰۹۱۲۶۰۸۹۴۱۰
آدرس: تهران- فلکه دوم صادقیه- برج گلدیس- طبقه۶- واحد ۶۰۹

آدرس : مشهد – بلوار سجاد – بین سجاد ۱۲و چهارراه بزرگمهر – مجتمع اداری ترنج – طبقه ۵ – واحد ۵۰۳

لطفا قبل از مراجعه تماس بگیرید

 

tag:

وکیل ثبت احوال

 

 

برچسب ها
بستن
بستن