دادسرا و دادگاه نظام

جرایم نظامی چه جرایمی می‌باشند و مرجع رسیدگی به آن چیست ؟

 

جرایم نظامی چه جرایمی می‌باشند و مرجع رسیدگی به آن چیست ؟

جرایم نظامی جرایمی می‌باشند که به دلیل قوانین و ضوابط خاص خود به صورت جدا بررسی می‌شوند و به چهار نوع تقسیم می‌شوند :

  1. جرایم عمومی نظامی : جرایم عمومی نظامی جرایمی می‌باشند که هر شخص عادی قادر به انجام آن می‌باشد. افراد نظامی نیز این جرایم را خارج از وظایف شغلی خود انجام می‌دهند. نمونه‌ای از این جرایم عبارت است از خرید و فروش اسلحه ، پنهان کردن اسلحه و ادوات آن و … . اگر افراد نظامی این جرم را مرتکب شوند به جرم جرایم عمومی نظامی محاکمه می‌شوند.
  2. جرایم خاص نظامی : این نوع از جرایم مخصوص افراد نظامی می‌باشد و مرجع رسیدگی به این جرم دادگاه‌های نظامی می‌باشد. تخلف و و نقض وظایف و مسئولیت‌های نظامی به عنوان جرایم نظامی خاص به حساب می‌آیند. یکی از شایع‌ترین جرایم خاص نظامی فرار سربازان از خدمت سربازی می‌باشد. این نوع از جرایم مخصوص نظامیان می‌باشد و افراد عادی قادر به انجام آن نمی‌باشد.
  3. جرایم مختلط نظامی : این نوع از جرایم را اگر فقط افراد نظامی انجام دهند جرایم خاص نظامی نامیده می‌شود اما اگر افراد غیرنظامی نیز انجام دهند جرایم مختلط نظامی نامیده می‌شود. افراد نظامی این جرایم را در حین انجام دادن وظیفه نظامی خود و یا ناشی از آن انجام می‌دهند.
  4. جرایم مالی نظامی : این نوع از جرایم به مجموعه اقداماتی که باعث خسارت مالی به اموال نظامی شود گفته می‌شود. مانند آتس‌سوزی عمدی ادوات و تاسیسات نظامی ، تخریب استحکامات نظامی و ادوات و … . ظبق ماده ۷۲ قانون مجازات اسلامی هر فرد نظامی که از روی عمد باعث خسارت مالی به تجهیزات و ادوات و مسائل مربوط به امور نظامی شود به ۵ تا ۱۵ سال حبس محکوم می‌شود.
⇐برای مشاهده مقاله دادسرا نظام اینجا کلیک کنید 

نحوه رسیدگی به جرایم نظامی

اگر فرد نظامی مرتکب جرایم عمومی نظامی شود و یا جرم او باعث خسارت دیدن به جامعه شود جرم او در دادگاه‌های عمومی بررسی می‌شود اما اگر جرم او باعث خسارت و صدمه دیدن امور نظامی شود جرم او در دادگاه های نظامی بررسی می‌شود.

اما اگر فرد عادی مرتکب جرم عمومی نظامی و یا جرم مختلط نظامی شود جرم او در دادگاه‌های عمومی بررسی می‌شود.

برای کسب مشاوره با وکلای متخصص جرائم دادسرا نظام با وکلای رهنمای معراج به شماره ۹۴۱۰-۶۰۸-۰۹۱۲ و ۴۰ ۷۹ ۹۱ ۲۵ – ۰۲۱ تماس بگیرید.

برچسب ها
بستن
بستن