جرایم سایبری

جاسوسی رایانه‌ای

جاسوسی رایانه‌ای

جاسوسی به عملی گفته می‌شود که فرد به اطلاعات سری و محرمانه‌ای دست پیدا کند و آنرا در اختیار افرادی قرار دهد که دشمن هستند و یا صلاحیت ندارند.

جاسوسی به دو قسمت سنتی و مدرن تقسیم می‌شود.

با رشد روزافزون تکنولوژی یکی از روش‌های جاسوسی توسط سیستم‌های دیجیتال و رایانه‌ای می‌باشد.

 جاسوسی رایانه‌ای یک نوع تکنیک می‌باشد که فرد جاسوس به اطلاعات شخصی ، محرمانه ، حساس در رایانه‌های افراد دیگر دسترسی پیدا می‌کند و آنرا در اختیار دیگران قرار می‌دهد.

به عنوان مثال شخصی با استفاده از روش‌های گوناگون به اطلاعات وزارت دفاع یک کشور دسترسی پیدا می‌کند و آنرا در اختیار دشمنان آن کشور قرار می‌دهد. این عمل در آینده می‌تواند خسارت زیان باری برای کشور متضرر داشته باشد.

یا اطلاعات محرمانه یک شرکت یا سازمان تجاری را به رقبای آن شرکت قرار دهد.

برای کسب مشاوره با وکلای متخصص جرایم جاسوسی رایانه ای با گروه وکلای معراج به شماره ۹۴۱۰-۶۰۸-۰۹۱۲ و ۴۰ ۷۹ ۹۱ ۲۵ – ۰۲۱ تماس بگیرید.

 

تفاوت جاسوسی رایانه‌ای با جاسوسی سنتی در قانون مجازات اسلامی

در ماده ۵۵۰ قانون مجازات اسلامی تعریف جاسوسی سنتی به این‌گونه آمده است :

“هرکس با هدف برهم زدن امنیت کشور به هر وسیله اطلاعات طبقه بندی شده را با پوشش مسئولین نظام یا مامورین دولت یا به نحو دیگر جمع آوری کند چنانچه بخواهد آن را در اختیار دیگران قرار دهد و موفق به انجام آن شود به حبس از دو تا ده سال و در غیر این صورت به حبس از یک تا پنج سال محکوم میشود”

در ماده ۳ قانون جرایم رایانه‌ای ، جاسوسی رایانه‌ای را در سه قسمت مورد بررسی قرار می‌دهد :

  1. اگر فردی به فایل‌های رایانه‌ای دسترسی پیدا کند اما آنرا در اختیار کسی قرار ندهد و یا اینکه آنرا منتشر نکند به حبس یک تا سه سال و یا جریمه نقدی از بیست تا شصت میلیون ریال و یا هر دو مجازات محکوم می‌شود.
  2. اگر فردی به فایل‌های رایانه‌ای دسترسی پیدا کند و آنرا در اختیار کسانی قرار دهد که از نظر قانون صلاحیت ندارند به حبس از دو تا ده سال محکوم می‌شود.
  3. در صورتی که فردی به فایل‌های رایانه‌ای دسترسی پیدا کند و آنرا افشا کند و در اختیار دولت‌ها و سازمان‌های بیگانه قرار دهد به حبس از پنج تا ده‌سال محکوم می‌شود.

⇐جهت دیدن مطلب جرایم سایبری اینجا کلیک کنید ⇒

برای کسب مشاوره با وکلای متخصص جرایم جاسوسی رایانه ای با گروه وکلای معراج به شماره ۹۴۱۰-۶۰۸-۰۹۱۲ و ۴۰ ۷۹ ۹۱ ۲۵ – ۰۲۱ تماس بگیرید.

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

بستن
بستن