دعاوی بانکی و موسسات مالی اعتباریکلاهبرداریمقالات حقوقی

بانکداری اینترنتی و جرایم مرتبط با آن

بانکداری اینترنتی که در واقع بخشی از بانکداری الکترونیکی بوده و از اهمیت ویژه ای برخوردار است در واقع همان انجام خدمات بانکی با استفاده از شبکه جهانی اینترنت را گویند که مشتریان می توانند با استفاده از رایانه و اتصال به اینترنت عملیات بانکی مورد نظر خود را انجاام داده و به خدماتی از قبیل اطلاعات حساب، مرور صورت حساب، جابه جایی وجوه، درخواست اعتبار یا داد و ستدهای امن دسترسی پیدا کنند.

از مهم ترین ویژگی های بانکداری اینترنتی ( الکترونیکی ) می توان به انجام تراکنش های مالی همچون پرداخت قبوض، انتقال وجه به حساب خود یا دیگری، خرید و فروش اوراق، بازپرداخت اقساط وام های دریافتی و … اشاره کرد.

در پژوهش پیش رو ضمن آشنایی اجمالی با مفهوم بانکداری اینترنتی که در واقع زیر مجکوعه بانکداری الکترونیکی محسوب می شود ، به بررسی جرایم مرتبط با این نوع بانکداری نیز می پردازیم. از این رو از شما مخاطب عزیز دعوت می کنیم به مطالعه مقاله ی دیگری که با عنوان ( بانکداری الکترونیکی و جرایم مرتبط با آن ) در سایت موسسه قرار گرفته است نیز بپردازید .

بهتر است بخوانید : بانک های الکترونیکی و جرائم مرتبط با آن 

مزایا و معایب بانک های اینترنتی :

مهم ترین مزایای بانک های اینترنتی عبارتند از :

– دسترسی سهل و آسان، بدین شکل که مشتری در هر زمان و مکانی که بخواهد می تواند با استفاده از اینترنت و بدون در نظر گرفتن ساعت بانک و تعطیلات به خدمات بانک دسترسی داشته باشد.

– سهولت در پرداخت قبوض، بانک های اینترنتی در ساده نمودن مراحل پرداخت قبض از پیشرفت چشمگیری برخوردار هستند. بعلاوه بانک با تشویق مشتریان به پرداخت قبوض از این طریق در جهت کاهش هزینه ها و صرفه جویی در وقت تلاش می کند.

مهم ترین معایب بانک های اینترنتی عبارتند از :

–  فقدان برخی خدمات ویژه، دست است که سهولت استفاده از اینترنت و دریافت خدمات بانکی را نمی توان نادیده گرفت، اما باید توجه داشت امکان استفاده مشتریان از برخی خدمات ویژه بانک ها از قبیل صدور چک های مسافرتی از طریق شبکه اینترنت وجود ندارد.

– ضرورت آشنایی با فناوری و اینترنت، آشنایی و تسلط کافی به کامپیوتر از جمله ضرورت های استفاده از خدمات بانکداری اینترنتی است.

مهم ترین جرایم مرتبط با بانکداری اینترنتی:

۱- فرار از مالیات :

در دنیای واقعی آنچه در محاسبه مالیات مبنای ماموران مالیاتی قرار می گیرد سوابقی از حساب و نقل و انتقالات شخص است که در بانک ضبط شده است اما  از آن جایی که انجام معاملات از طریق اینترنت هیچ گونه سابقه کاغذی ندارد، این امر ممکن است موجبات فراری مالیاتی را در معاملاتی که مشمول مالیات هستند افزایش دهد.

۲- دسترسی غیرمجاز :

یکی از مهم ترین جرایمی که بانکداری اینترنتی را تهدید می کند دسترسی غیرمجاز به خدمات بانکی توسط اشخاص فاقد مجوز های لازم از طریق ورود به سیستم رایانه ای بانک اینترنتی است. ماده ۷۲۹ بخش تعزیرات از کتاب پنجم قانون مجازات اسلامی در خصوص دسترسی غیرمجاز اشعار می دارد : « هرکس به طور غیر مجاز به داده ها یا سامانه های رایانه ای یا مخابراتی که به وسیله تدابیر امنیتی حفاظت شده است دسترسی یابد، به حبس از نود و یک روز تا یک سال یا جزای نقدی از پنج میلیون ریال تا بیست میلیون ریال یا هردو مجازات محکوم خواهد شد. »

با وجود اینکه ماده مذکور بسیار کلی تر از بحث ما در خصوص جرایم بانکداری اینترنتی است اما با این وجود به جهت عمومیت مفاد آن می توان در جرم انگاری دسترسی غیرمجاز به دسترسی غیرمجاز در بانکداری اینترنتی نیز بدان استناد کرد. از این رو باید توجه داشت تنها در صورتی دسترسی غیرمجاز به سیستم رایانه ای بانک اینترنتی رفتار مجرمانه تلقی می شود که بانک یا مشتری اقدامات احتیاطی و حفاظتی را به طور کامل بر روی داده ها انجام داده باشند چرا که اگر در اثر بی احتیاطی مشتری یا بانک مرتکب به داده ها دسترسی پیدا کرده باشد جر فوق منتفی بوده هرچند ممکن است جرمی که شخص مرتکب می شود مشمول تحصیل اموال متعلق به دیگران تحت عنوان سرقت، افشای غیرمجاز اسرار و … شود.

۳- کلاهبرداری :

یکی از پیچیده ترین جرایم در خصوص بانکداری اینترنتی کلاهبرداری است. در این جرم شخص ممکن است با ترکیب چندین بزه اقدام به ربون مال متعلق به دیگری نماید. کلاهبرداری از بانک ممکن است توسط یکی از مشتریان یا با همکاری و مساعدت وی انجام گیرد. براساس قانون جرایم رایانه ای و قانون تشدید مجازات مرتکبین ارتشا، اختلاس و کلاهبرداری مرتکبین بزه مذکور علاوه بر رد مال به صاحب آن به حبس و جزای نقدی مقرر در قوانین یاد شده محکوم می شوند.

گردآورنده : حقوق خوانِ معراج ؛ خانم حدیثه شهاب

برای مشاوره با وکیل مربوط به جرایم پولی و بانکی با شماره ۹۴۱۰ ۶۰۸ ۰۹۱۲ تماس حاصل نمایید.

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

بستن
بستن