جرایم مواد مخدر

اکستازی چیست ؟

 

اکستازی چیست ؟ تولد اکستازی
اولین بار این مواد در سال ۱۹۱۴ توسط کشور آلمان ساخته‌شد و به عنوان کم کردن اشتها در جنگ جهانی دوم بر روی سربازان مورد امتحان قرار گرفت. در سال ۱۹۸۵ در کشور هلند به عنوان ضد‌‌ افسردگی استفاده گردید. همچنین ماده‌ای دیگر به عنوان توان‌زا به آن افزوده شده و با نام ایکس‌ستیو وارد خاورمیانه و ایران گردید بعد به دلیل اینکه بازار خوبی پیدا نکرد، روان گردان نامگذاری شد ولی باز هم در بین جوانان بازاری پیدا نکرد در نتیجه برای اینکه جوانان هم به این سمت و سیاق کشیده شوند ، نام شادی آور یا شادی بخش بدان نهادند.
اشکال مواد شادی آور
قرص و کپسول ، آنهایی که از خارج از کشور وارد می‌شوند دارای شکل و رنگ هستند، اما آنهایی که در ایران ساخته می‌شوند فاقد رنگ و شکل خاص هستند و اگر انگشت بر روی قرص‌ها بکشیم و رنگ آنها برود آن موقع می‌فهمیم که آنها قرص اکستازی هستند. به صورت مایع ، به صورت پودری ، به صورت آدامس ، به صورت خوراکی موجود می‌باشد.

اکستازی (MDMA (XTC (یا ۳و۴ متیلن‌دی‌اکسیدمتاآمفتامین) دارویی از گروه آمفتامین و فنتیل‌آمین است. ام‌دی‌ام‌ای در بین عموم مردم بیش‌تر با نام اکستازی (EX یا XTC) شناخته می‌شود. MDMA باعث افزایش آزاد سازی “سروتونین” و “نورآدرنالین” در سیناپس میشود، همچنین اثر ضعیفی در افزایش مقدار “دوپامین” دارد و سطح غلظت این “پیامرسانهای عصبی” را افزایش میدهد. قرص اکس شادی‌آور است و احساس صمیمیت با دیگران را به وجود می‌آورد و اضطراب فرد را کاهش می‌دهد. سازندهٔ این قرص الکساندر شولگین امریکایی بود که آنرا در سال ۱۹۷۶ جهت درمان برخی اختلالات روانی ساخته بود. او در ۲ ژوئن ۲۰۱۴ در سن ۸۸ سالگی درگذشت.

برای درخواست وکیل در تهران با شماره تلفن ۰۹۱۲۶۰۸۹۴۱۰ تماس حاصل نمایید

عوارض جانبی
قطع مصرف اکستازی به دلیل خالی شدن منابع سروتونین باعث افسردگی، احساس خستگی، بی حوصلگی و گاهی اوقات تهوع میشود. مصرف همزمان اکستازی با داروهای ضدافسردگی مهارکننده بازجذب مونوآمینها همچنین “ترامادول” باعث افزایش اثرات آن و ریسک مرگ می‌شود.
اکستازی یا MDMA یک ماده صناعی تحریک کننده سیستم اعصاب است که از نظر شیمیایی شبیه داروی محرک مغزی آمفتامین و ماده توهم زای سکالین می باشد. اسامی خیابانی آن شامل XTC وLove drug می باشد. شکلهای این دارو به صورت قرص یا کپسول با مارکهای مرسدس بنز، صلیب، میتسوبیشی و … است که به دلیل راحتی ساخت، در لابراتورهای داخلی هم ساخته می شود.

از این ماده اولین بار در سال ۱۹۱۴ در آلمان برای بیدارنگه داشتن سربازان در جنگ استفاده شد، این سربازان همچنین دچار کاهش اشتها شدند، سپس به علت اثرات آن از رده مصرف خارج شد و همچنین در روان درمانی برای کمک به بیان احساسات بیماران استفاده شد که در سال ۱۹۸۴ بااثبات اثر آن بر روی مغز حیوانات آزمایشگاهی از رده خارج شد

اثرات فیزیکی که مصرف این قرصها به دنبال دارد:

تغییرات بینایی

کاهش اشتها
گشاد شدن مردمکها

حرکات غیر طبیعی چشم

توهم بینایی

افزایش ضربان قلب و فشار خون

تغییر در نظم حفظ دمای بدن

فک زدنهای طولانی( افراد مصرف کننده برای جلوگیری از حالت قفل شدن فک مجبور به مصرف آدامس هستند)

لرزیدن و عصبی شدن

عدم تمایل برای استراحت
تمایل شدید برای مصرف مجدد این ماده پس از افت تاثیراولیه

اثرات منفی شدید

اثرات شدید احساسی،‌ اختلال خواب، کابوسهای شبانه، حملات ناگهانی، اضطراب و دیوانگی.
انقباض شدید فک و پارگی زبان در اثر فک زدنهای طولانی
عدم تمرکز، فراموشی و اختلال در یادگیری.
افزایش دمای بدن و کاهش آب بدن
اختلال در مکانیسم نعوظ و نرسیدن به اوج لذت جنسی
تهوع و استفراغ
کاهش سدیم خون در اثر مصرف زیاد مایعات
سر درد، سر گیجه و تشنج
کم خونی آپلاستیک ( سرکوب شدید خونسازی مغز استخوان).
افت شدید خلق در روزهای پس از مصرف
خستگی و افسردگی شدید تا یک هفته پس از مصرف
احتمال اعتیاد جسمی کم است ولی احتمال اعتیاد روانی بسیار زیاد است
صدمه به اعصاب مرکزی
بزرگ شدن پستان در آقایان
احتباس ادراری

* حتی استفاده تفننی از این دارو می تواند سبب تخریب دائمی مغز، افسردگی و اختلال در حافظه کوتاه مدت شود.

سایر خطرات :

با مصرف اکستازی امکان مرگ وجود دارد. برخی از این مرگها را ناشی ا ز افزایش شدید حرارت بدن دانسته اند به خصوص د رنواحی و محیط های گرم و پر ازدحام که فعالیت بدنی افراد مصرف کننده زیاد بوده و مایعات دفع شده جانشین نشده است.

درمان

برای درمان اعتیاد به این ماده به روان درمانی و کار سخت گروهی نیاز است. هیچ پادزهری برای مسمومیت با اکستازی وجود ندارد. در افرادی که هنوز وابسته به دارو نشده اند، فشار خارجی از طرف خانواده یا محل کار می تواند سبب ترک دارو شود. درمانهای شناختی رفتاری به همراه مشاوره فردی و گروهی می تواند در ترک مؤثر باشد.

مقایسه مواد مخدر و قرص‌های اکستازی

هروئین ۷ هزار سال قبل هرگونه که کشف شد الان هم همانگونه است اما این قرص‌ها در عرض ۲ سال درایران ۲۰۰ نوع بود الان تبدیل به بیش از۱۵۰۰ نوع شده است و تنوع شکلی پیدا کرده است.

مزه سایر مواد اعتیادآور ، همچون فلفل تند است ، ولی قرص‌های اکستازی مزه ندارد.

هر کس یکبار قرص اکستازی مصرف کند کاملا وابستگی روانی پیدا می‌کند و اگر یک بار مصرف کند ۴ الی ۷ ساعت اثرش نمی‌رود.

محل ورود و خروج مواد مخدر به کشور مشخص است اما قرص‌های اکستازی بعضا در خانه همسایه‌مان ساخته می‌شود و اصلا محل ورود و خروجش به کشور مشخص نیست.

اثر این قرص‌ها تا نیم ساعت در بدن معلوم نمی‌شود.مدت اثرش ۴ ساعت است و بعد از آن کم می‌شود و در عرض ۱۲ ساعت اثرش کاملا از بدن خارج می‌شود.

قرص‌های اکستازی دارای ناخالصیهای فراوان و مواد خطرناک همچون ترکیبات آمفتامین ، LSD ،‌ فنیل پروپانول آمین و … است ، این ناخالصیها باعث توهم زایی در مصرف کنندگان می‌شود. مصرف این قرص‌ها سبب ایجاد بیماریهای قلبی، کلیوی و ریوی شده و قطع یکباره آن پس از استفاده طولانی مدت عوارضی همچون افسردگی شدید، ضعف حافظه و علائم شبیه سرماخوردگی را به همراه می‌آورد. این دارو معادل مواد اعتیاد آور کوکائین،‌ هروئین و مورفین است.

همچنین، قرصهای اکستازی سبب افزایش انرژی شده و مصرف هر نوبت آنها می‌تواند باعث مصرف ذخیره سروتونین مغز شود، بنابراین به دلیل اینکه جهت ذخیره مجدد این هورمون حدود ۱۵ روز به طول می‌انجامد افراد در این مدت دچار افسردگی حاد می‌شوند. شرایط بدنی هر شخصی متفاوت با دیگری است . در نتیجه عوارضی که در بدن اشخاص مختلف در اثر صرف این مواد ایجاد می‌گردد ، متفاوت از عوارض شخص دیگر است.

در مدت زمان اثر آن، سر شخص (مصرف کننده ) به صورت غیر ارادی تکان می‌خورد.
بعد از اتمام اثر آن ، بدن را لرزشی فرا می‌گیرد و فرد ناخودآگاه شروع به لرزیدن می‌کند.
تشنج
اقدام به خودکشی یا دیگر کشی
مرگ. (مرگ در اثر واکنش بدن نسبت به این مواد و عدم قبول آن ، یا مرگ در اثر حوادثی که به خاطر از دست دادن موقت توانایی ذهن و به عبارتی در حالت توهم بودن برای شخص رخ می‌دهد.)

احساس عطش شدید
خستگی مفرط
گرفتگی رگ گردن و پشت
هیجان زیاد
خواب مفرط
دیابت
صرع
آسم

برای درخواست وکیل در تهران با شماره تلفن ۰۹۱۲۶۰۸۹۴۱۰ تماس حاصل نمایید

حتما بخوانید :

داروهای مخدر

برچسب ها

نوشته های مشابه

همچنین ببینید

بستن
بستن
بستن